in ,

Sosyal Medyada Çok Paylaşım Yapan Çiftler Gerçekten Mutlu mu

sosyal medyada çok paylaşan çiftler

Sosyal medyada çok paylaşım yapan çiftler gerçekten mutlu mu ? Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri çok aktif olarak kullanmaya başladık. Çok fazla aktif olarak kullandığımız sosyal medya ikili ilişkilerimizi de şekillendirmeye aynı zamanda değiştirmeye başladı. Birbirinden mutlu çiftlerin fotoğraflarını gördüğümüzde o kişilere özendiğimiz oluyor. Ancak yapılan araştırmalar sonucu mükemmel olarak gördüğümüz çiftlerin sosyal medyada yarattıkları bu algı doğru değil.

Sosyal medyada çok paylaşım yapan çiftler gerçekten mutlu mu?

Sosyal medyada partnerinizle beraber çekilmiş romantik fotoğraflarınızı ara ara paylaşmanız normaldir. Hatta yapılan önceki bir araştırmada profil fotoğrafı sevgilisiyle beraber olan çiftlerin daha sağlıklı bir ilişkiye sahip olduğunu söylüyor.  Hatta partnerlerine kendilerini daha yakın hissettiklerini ortaya çıkardı. Ancak uzmanlar bu fotoğraf paylaşmanın bir sınırı olduğunu söylüyor

Sosyal medya hayatımıza girdiği andan beri fazlaca özel hayatımızın içinde olmaya başladı. Hatta bir çok alışkanlıklarımızı bile sosyal medyaya göre şekillendirmeye başladık. Özellikle şu an en popüler en sık kullandığımız sosyal mecralardan biri olan Instagram ve benzeri sosyal platformları gün içerisinde saatlerce kullandığımız zamanlar oluyor.  Bu sosyal mecrada dolaşırken karşımıza birbirinden mutlu çiftleri görüyoruz.  Birçoğumuz bu ilişkilere özeniyor hatta kendimizin neden böyle bir ilişkisi yok diye bile suçlayabiliyoruz. Peki, sosyal medyada ilişkilerini sıklıkla paylaşan çiftler gerçekten göründüğü kadar mükemmel ve mutlu mu? Ama yapılan araştırmalara baktığımızda  sosyal medyada sürekli paylaşım yapan çiftlerin göründükleri kadar mutlu değillermiş. Peki nasıl?

Yapılan bir çalışmada 108 çift iki hafta boyunca çevrim içi bir anket doldurdu. Ankette, fotoğraflar, duvar yazıları, yorumlar ve durum güncellemeleri dahil olmak üzere Facebook’taki etkinlikler için anket doldurdular. Ayrıca bunun yanı sıra ilişkiler hakkındaki o anki duygularını ve düşüncelerini bildirdiler. Bu anketin sonuçlarına göre ise çiftlerin ilişkileriyle ilgili sorun yaşadıkları günlerde ilişkilerine dair çok daha fazla paylaşım yaptığı görüldü. Bu araştırmanın sonucunda; ilişkilerini daha ortalığa saçan kişilerin eşlerinin duyguları hakkında daha güvensiz hissettikleri ortaya çıktı.

Ayrıca Brunel Üniversitesi araştırmacıları farklı bir bakış açısını ortaya koymuş. Sosyal medyada ilişkileri hakkında fazla paylaşım yapan insanların aynı zamanda özgüvenlerinde düşük olduğunu ortaya koymuşlardır. Araştırma yapan bilim insanlarına göre bu tarz davranışlar genellikle iki sebeple ortaya dökülüyor. Bunlardan birisi kendine olan saygıyı artırma isteği. Diğeri ise ilişkimde her şey yolunda mesajı vermek.

Paylaşım yaparken ne hissetiğinizi düşünün!

İlişkiniz hakkında fazla paylaşım yapıp yapmadığınızı anlamanızı sağlayacak bir yol yok. İster çok paylaşım yaparsınız. Ya da isterseniz  hiçbir şey paylaşmayın. Önemli olan sizin ilişkiniz hakkında ne hissedip ne düşününüyorsunuz? Bundan sonra ilişkinizle ilgili sosyal medyada bir şey paylaşırken neler hissettiğinizi ele alın. Çok mutlu olduğunuz için mi ilişkinizle ilgili o fotoğrafı paylaşmak istiyorsunuz?  Yoksa sosyal medyada nasıl göründüğüyle mi ilgilisiniz?

Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dahası. Yeni Nesil Digital Ajans.

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

leonardo da vinci öyküsüdür

Leonardo Da Vinci Öyküsüdür

insanın egosuyla birlikte büyünün ortaya çıkmas

İnsan Egosuyla Birlikte Büyünün Ortaya Çıkması