in ,

BayıldımBayıldım

Sorumluluk Duygusu İnsan Gelişiminde Ne Kadar Etkilidir?

sorumluluk duygusu

Sorumluluk duygusu, bir kişinin üzerine düşen her görevi yerine getirmesidir. Başka insanların haklarına ve kararlarına saygı göstermesi demektir. 

Sorumluluk Duygusu Nedir?

Sorumluluk aslında büyük küçük herkesin yapması gereken üstüne düşen görevlerdir. Ancak gençler ve çocuklar üzerinde  gözle görülmeyen bir baskı hissedilir. Sorumluluk nedense birçok kişiyi korkutur. Çünkü bir işi mecbur yapma zorunluluğu gibi hissedilir. Yapmak istemediğimiz, sıkılarak yapılan görevler sanki sorumluluklarımız içerisindeymiş gibi düşünülür. Halbuki günlük hayatımızda yaptığımız bir çok iş sorumluluklarımız arasındadır. Örneğin; bir annenin çocuklarına bakması bir sorumluluktur. Bir öğrencinin ders çalışması ve bir babanın evini geçindirmek zorunda olması gibi..

Bir insanın doğduğu andan başlayan yaşamının sonuna kadar devam ettirdiği bir çok görev ve zorunluluklara sahiptir. Kişinin öncelikle kendi hayatına karşı sorumlulukları vardır. Bulunduğu ortama ve  yaşadığı çevreye karşı yapmak zorunda olduğu sorumlulukları bulunmaktadır. Sorumluluk duygusuna sahip bir insan yaptıklarının sonucunu bilir. Ona verilen görevlerin öneminden haberdardır. Kısaca başkalarının haklarına saygı gösterirler. Kendi davranışlarının sonucunu kabullenir. Bunları yerine getiren kişi sorumluluk sahibidir.

Sorumluluk duygusu ile özgüven gelişimi birbirleri ile bağlantılıdır. Çünkü küçük yaşta sorumluluk duygusu almak bir çocuğun aynı zamanda kendine güvenini arttırır. Çocuklar kendi ihtiyaçlarını birilerinden yardım alarak yapmamalıdır.  Ebeveynlerine bağımlı kalmamalıdır.  Davranışlarının sonucunu görmelidir, başardıkça kendine güveni artan bir çocuğun sorumluluk duygusu fazlasıyla gelişmiş demektir. Çocukların tek başına kazanarak yaptığı her başarı özgüvenini arttırır.  Toplum içerisinde tek başına bağımsız olarak kendine yetebilir. Sorumluluk duygusu kendini ifade edebilen bir birey olmasında atılmış bir adımdır.

Dünyaya gelen her insan sorumluluk sahibi olmakla yükümlüdür. Sorumluluk, bir bireyin uyum sağlaması ile gerçekleşir. Kendi  üzerine düşen her görevi yerine getirmesidir. Kendine ait olan tüm olayların bir başkası üzerindeki etkisinin sonuçlarını üstlenmesidir.  Başka bireylerin tüm haklarına saygı duymasıdır ve yaptığı hataların ve doğruların sonuçlarına sahip çıkmasıdır.

Sorumluluk sahibi olan bir bireyi ise şöyle tanımlayabiliriz. Kendi kararlarını kendi alma becerisi gelişir. Kimseye bağımlılık hissetmez ve bağımsız davranır. Değer yargıları olur, başka bireylerin hakkını göz ardı etmez.  Karar alırken mantıklı düşünür. Kendine her konuda güvenir, bunları yaparken kendi ihtiyaçlarını karşılar.

Sorumluluk sahibi kişi başladığı bir işin olumlu veya olumsuz ortaya çıkabilecek tüm sonuçlarını göze alır.  Duygusal, sosyal, zihinsel ve bedensel açıdan oldukça önemlidir. Sorumluluk duygusu hayatta başarılı olmayı da beraberinde getirir. Ayrıca mutlu olmayı etkileyen en önemli kişilik özelliklerindendir.

Bu konuda en tereddütlü olan kesim ebeveynlerdir. Çünkü sorumluluk sahibi olma duygusunu daha çocukken kazandırılmalı gerçeğini herkes kabul etmiştir. Elbette daha sonraki yaşlarda da bu duygu oluşabilir. İnsanlar alışkanlıklarını tamamen olmasa bile değiştirebilirler. Fakat belli bir yaşa gelene kadar sorumlulukları bilmeden yaşayan bir insan farkında olmadan hayatındaki birçok şeyi kaçırabilir. Hatta etrafındaki birçok insanı sırf bu nedenle kaybedebilir.

Peki, aileler çocuklarına sorumluluklarını nasıl öğretebilirler? Uzmanlar bu duygunun bir görev veya ders gibi öğretilmesini yanlış buluyor. Bunun öğrenmekten çok yaşayarak kazanılmasını önermektedir. Örneğin; bir çocuğa her gün dişlerini fırçalamalısın demek görevdir. Ancak her akşam yatmadan banyoya birlikte gidip, bir oyun gibi dişlerini fırçalamak farkında olmadan alışkanlığı haline gelecektir. Çünkü bir süre sonra sizinle geçirdiği bu eğlenceli dakikalar, onun zihninde farkında olmadan sorumlulukları arasına yazılacaktır. Elbette bu size verdiğimiz sadece ufak bir örnek.Yazımızın devam serisinde sorumluluk duygusunun neden gerekli olduğunu belirteceğiz. Nasıl kazanıldığı hakkında çok daha fazla bilgiye rastlayacaksınız.

Mutsuz Çiftler Neden Ayrılmaz?

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

donem-sonu-sinavlari-nasil-yapilacak

Dönem Sonu Sınavları Nasıl Yapılacak

terazi burcunun en etkin 10 özelliği

Terazi Burcunun En Etkin 10 Özelliği