in

Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?

sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır

Sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır? Sorumluluk duygusu bir kişiye çocukluk zamanlarından kazandırılmaya başlanır. Çocukluk döneminde kazandırılan sorumluluk ergenlik zamanlarında ve yetişkinliklerinde devam eder.

Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?

Çocukluk döneminde kazandırılmaya başlanan sorumluluk duygusunu çocuklara aşılamak için ebeveynlerin de bazı bilgilere sahip olmalıdır. Çünkü sorumluluk ne doğuştan gelir ne de tek başına öğrenildiği zaman yeterlidir. Anne ve babaların bu süreçte çocuklarına sorumluluğu kazandırıp öğretmesi zorunlu olan bir davranış biçimidir.   

Ebeveynler çocuklarının sorumluluğunun sadece ders çalışmak, ödev yapmak, okula gitmek gibi eylemler olduğunu düşünmesin. Şartlar el verdikçe çocuğa evde, dışarıda herhangi bir yerde yapabileceği görevler verilmelidir. Çocuk bir işi tek başına  yapabileceğini bilmeli. Ayrıca  o iş için çaba sarf etmesi önemlidir. Böylece sorumluluk duygusunu yavaş yavaş kazanılmaya başlar. Sorumluluk duygusu kazanan çocuğun kendine güveneni olur. Özverili, sosyal ortamlarda kendini rahat ifade edebilen ve hayatı boyunca da tüm sorumlulukları üstlenecek bir birey olma yolunda ilerler.

Çocuklara sorumluluk becerisini kazandırırken boyundan büyük işler verilmesi de doğru değildir. Öncelikle hangi yaşta neler yapabildiğini kavramak gereklidir. Çocukların neler yapabildiğini, nasıl düşünebildiğini, yeteneklerini en iyi ebeveynleri bilir. O yaştaki çocuğunuz nasıl görevler almalı diye araştırma da yapabilirsiniz. Bunun için çocuk gelişim kitaplarına bakabilir veya internete göz atabilirsiniz. Konuyla ilgili isterseniz bir uzmandan bile destek alabilirsiniz.

Yaptığınız araştırmalar sonucunda yavaş yavaş çocuğunuza sorumluluk duygusunu aşılayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 4-5 yaşına gelmiş bir çocuk kendi başına yemeğini yiyebilir. Onun yemek yerken dökmesi kendi başına yiyemez anlamına gelmesin. Ona yemek yemeyi öğrettikten sonra ve tek başına yiyebildiğini gördüğünüz halde siz yedirmeye devam etmeyin. Çünkü buna devam ederseniz bu kez olumsuz bir durumun doğmasına sebep olabilirsiniz.

Yemeğini yiyebilen, üstünü giyinebilen, ayakkabılarını bağlayabilen bir çocuğa müdahele etmeyin. Sizin müdaheleniz ona kendini kötü hissettirecektir. Çoğunuza verdiğiniz “sen yapamıyorsun veya yanlış yapıyorsun” mesajı doğru değildir. Sizin gösterdiğiniz bu davranış, onun sorumluluklarından kaçınmasına sebep olur. Aynı zamanda kendini yetersiz hissettirebilirsiniz. Bu konularda özellikle çok hassas davranmalısınız.

Sorumluluk Duygusu Kazandırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sorumluluk kazanmak birden bire olmaz. Bunun için oldukça sabır ve uzun bir yol gerektiğini unutmayın. Aslında çok basit yöntemlerle görevin üstesinden gelebilirsiniz. Sorumluluk becerisi kazandırılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar;

  • Çocukların kişisel gelişim dönemlerini göz önünde bulundurun. Kendi yaşına be becerilerine uygun görevler verin. Çünkü yapamayacağı bir görev vermek çocukları mutsuz eder. Her zaman yapamayacağını, beceremeyeceğini düşünür.
  • Sorumluluk duygusu kazandırmak için kesinlikle çocuğunuzu zorlamayın. .
  • Çocuğa yüklediğiniz görevi yapamıyor diye ebeveynler yapmaya kalkmamalı.  Beceremedi diye de çocuğa kızılmamalıdır.
  • Sorumluluk duygusu gelişen kişilerin en önemli özelliklerinin başında sevme yeteneği olduğu görülmektedir. Sorumluluk hissini aşılamak istiyorsanız sevgi dolu bir ortamın ailede başladığını unutmayın. Aile ortamında sevgi ve saygı olmasın önemlidir. Bu ortamda büyüyen çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişmesi oldukça önemlidir.
  • Sorumluluk duygusunu kazandırırken disiplin ve özgürlük arasındaki dengeyi iyi kurup eşitlemekisiniz.
  • Sorumluluk duygusu vermeden önce çocuğunuza kendine güven duymasını sağlamalısınız.
  • Çocuklar bazı görevleri yaparken yanlışlar yapabilir. Yapılan hatalara  karşı sabırlı olmalısınız ve sinirlenmemelisiniz.  Yaptığı hataları düzeltmesi için güzel ve tatlı bir dille konuşulup, ona destek olmalısınız.
  • Çocuğun yaşına, ilgi alanına, bulundukları ortamı göz önünde bulundurun. Neyi yapmak istediğini dikkate alın. Ayrıca yapmak isteği işi seçmesine izin verin.
  • Eğer bunu yaparsan sana şunu alacağım gibi vaatlerde bulunmayın.
  • Çocuğunuz görevini yanlış anlayabilir. Yanlış anlaşılmalar olmasın diye çocuğa yapacağı şey güzelce anlatılmalıdır.

Sorumluluk Duygusu Niçin Gereklidir?

Sorumluluk duygusunu kabul ettirdiğinizde çocuğunuzun daha özgüvenli olduğunu göreceksiniz. Çünkü özgüvenle sorumluluk hissi arasında kuvvetli bir bağ vardır. Bir çocuk sorumluluk duygusu kazandıkça kendine güveni artar. Daha fazla mutlu olur ve daha fazla görevi yerine getirmek ister. Bir bireyin kazandığı her beceri bir sonrası için ona cesaret verir. Kendi kendine karar almaktan çekinmez ve zorlanmaz.

Kendisine ait bir görevi yapamaz diye düşünmeyin. Örneğin; bir çocuk kaşık tutmaya başladığı anda kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazanması gerekir. İlerleyen zamanlarda ayakları üzerinde duran bir birey olması için bu önemlidir. Eğer buna izin vermezseniz kendine güveni olmaz. Yapacağı bir şey başarılı sonuçlanacak olsa bile onu yapamayacağını düşünür. Sorumluluk kazanması zorlaşır ve özgüvenini kaybeder.

Sorumluluk Duygusu İnsan Gelişiminde Ne Kadar Etkilidir?

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

siber zorbalık nasıl önlenir

Siber Zorbalık Nasıl Önlenir?

cha cha ile ilgili her şey

Cha Cha Cha İle İlgili Her Şey!