in ,

Sony Yeni Playstation 5’i Tanıttı! İşte Tüm Detaylar.

Sony yeni Playstation

Sony Yeni Playstation 5 tanıtımını sonunda yaptı ve dünya genelinde milyonlarca oyunseverin yeniden ilgi odağı olmayı başardı. Haberin detaylarını kaleme alan arkadaşımız Furkan POLAT’a teşekkür ediyoruz.

Sony Yeni Playstation 5’i Tanıttı!

Sony 11 Haziran’da sosyal medya hesaplarından yaptığı canlı yayınıyla yeni oyun konsolu Playstation 5’i tanıttı.
Konferansta Playstation 5’in yanında, bu konsolla beraber oynayabileceğiniz bazı oyunlar da tanıtıldı.
Özellikle Marvel’s Spider-Man, Ratchet & Clank: Rift Apart, Gran Turismo 7, Demon’s Souls, Resident Evil Village, Horizon Forbidden West ve Hitman 3 dikkatleri üzerine çeken oyunlar oldu.

Oyunseverler aslında konferansta biraz da hayal kırıklığına uğradılar. Açıklanan oyunları yetersiz buldular. Herkes daha fazla büyük yapım oyun beklerken, Playstation 5 cephesi daha çok bağımsız ve indie yapımlara yönelmiş gözüküyor. Tabi zaman içerisinde ve Playstation 5 piyasada yer aldığı sıralarda daha fazla oyunun açıklanması öngörülüyor. Oyunlardan bahsettiğimize göre Playstation 5’in ilgi çeken diğer özelliklerine gelin bir göz atalım.

Yeni Playstation 5

Bu yeni oyun konsolumuz Playstation 5 dikey bir tasarıma sahip. Bu zamana kadar bildiğiniz gibi bütün oyun konsolları yatay bir tasarıma sahipti. Ama Sony de Microsoft gibi dikey bir tasarımı tercih etmiş durumda. Sony bizlere iki tane model sunuyor. Bu iki model arasındaki fark birinin optik sürücü yani Blu-ray DVD okuyucusu içermesi. Diğer sürüm ise herhangi bir optik sürücü içermiyor. Yani oyunları sadece internet üzerinden edinip, indirebileceksiniz.

Bu yeni tasarımda beyaz renk üzerinde daha çok durulmuş. Konsolun başka renkleri veya başka tasarımları olacak mı henüz bilmiyoruz. Fakat şu an sadece beyaz renk ağırlıklı bir tasarımı var.

Konsolumuz üzerinde USB 2.0 portunun yanında USB-C portu da yer alıyor. Bunun dışında havalandırma kısmı da başarılı bir şekilde tasarlanmış gözüküyor. Aynı zamanda Sony o uzun yükleme ekranlarından sıkıldığımızı anlamış olmalı ki 825 GB SSD’ye konsolunda yer vermiş.

Playstation 5 Oyun Kolu: DualSense

En fazla merak edilenlerden biri de yeni oyun konsolunun oyun koluydu. Ergonomik olacak mı sorusu en çok merak edilen sorulardan biriydi. Ve sonunda gördük ki oyun kolumuz gerçekten ergonomik seviyelere ulaşmış durumda. Oyun kolunu bir çok kullanıcıya test ettirdiler ve en ergonomik yapıya ulaştıklarını açıkladılar. Aynı zamanda titreşim oranı daha fazla arttırıldı. Yani artık oyunlardaki sahnelere göre daha fazla titreşim alabileceğiz. Oyun kolumuzda 3.5 mm jack girişimiz, USB-C portumuz ve mikrofonumuz da yer almakta.

Evet gördüğünüz üzere Playstation 5 iddialı bir şekilde geliyor. Bakalım ilerleyen günlerde daha fazla oyun açıklanacak mı ve özellikle oyunseverlerin en çok merak ettiği fiyat konusunda bir bilgilendirme yapılacak mı hep beraber göreceğiz.

Furkan Polat

 

Electronic Arts Steam İle Ortaklığını Güçlendiriyor!

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Osteopati nedir

Osteopati Nedir?

nar ekşisinin yararları

Nar Ekşisinin Yararları Nelerdir?