EğlenceKültür - SanatMüzik - Festival

Songkran Festivali: Islanmaya Hazır Olun!

Songkran Festivali, dünyanın en meşhur festivallerini araştırırken karşıma çıkan ilginç mi ilginç organizasyonlardan bir tanesi. Hatta size şunu söyleyeyim, bence sıccak yaz günlerinde bizim de yapmamız gereken bir organizasyon. E girizgahta tüm ayrıntıyı vermeyeceğim herhalde ayrıntılar içeriğimizde. Rotamız bu sefer Tayland…

Songkran Festivali Nedir Ne Değildir

Efendim isim kökeni Sanskrit lisanında “astrolojik geçiş” anlamına geliyormuş. Tayland ahalisinin geleneksel yeni yılı olarak kutlanıyor her sene. Esasen Çin Ay Takvimi esas alındığından miladi takvime göre günü sürekli değişiyormuş. Ancak sonraları direkt miladi takvime göre hesaplama yapılmış ve her sene 13-15 Nisan tarihleri arasına sabitlenmiş.

Songkran Festivali, geleneksel yılbaşı etkinliği olduğu için Tayland tarihinde çok önemli bir yeri var. 19. yüzyılda, 1888 yılına kadar resmi yılbaşı olarak kutlanmış. 1940’a dek 1 Nisan günü, bu yıldan günümüze kadar da 1 Ocak günü resmi yılbaşı olarak literatüre girmiş fakaaaaat… Yine de Songkran, milli bayram olarak festival şeklinde kutlanmaya devam etmiş.

Songkran Festivali Nasıl Kutlanır?

Songkran Festivali’nin temelinde su var. Evet bildiğimiz su. Çünkü sıcak bir dönemde kurak mevsimin sonuna denk gelmektedir ve artık su bakımından bolluk olacaktır. Bu nedenle su, oldukça önemli bir yer tutar. İyi şans, bolluk, bereket kısacası ne kadar iyi kavram varsa hepsini getirmesi için bir takım uygalamalar yapılır. Bunlardan bir tanesi, evlerin önündeki Buda heykellerinin güzel esanslı sularla büyük bir ihtimam gösterilerek temizlenmesidir. Bir diğer uygulama, sokaklarda gezdirilen Buda heykellerinin üzerine insanların su serpmesidir.

İşte Tam Bizlik Bir Uygulama

Bence şu sıcak günlerde tam bizlik olan uygulamadır bu anlatacağım. Su savaşı! Evet çılgınlarcasına su savaşı yapılıyor festival sırasında. Gerek içi su dolu balonlar gerekse su tabancaları vasıtasıyla insanlar bir güzel su savaşı yapıyor. Bu yapılıyor çünkü dökülen her damla suyun insanları ruhani olarak da temizlediğine inanılıyor. Yani su, yalnızca bereket simgesi değil aynı zamanda ilahi bir arınma aracı olarak da beliriyor festivalde.

Tayland’ın Her Yerinde…

…Kutlanan bir festival olmasına karşın kutlama biçimi yöreden yöreye değişebiliyor. Daha turistik bölgelerde dini rutinler kısmen geri planda kalıyor. Buralarda genelde su savaşları ön planla. Diğer yerlerde ise dini uygulamalar daha ihtimamla hayata geçiriliyor. Ancak öyle veya böyle Tayland’ın hemen her yerinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor Songkran Festivali. Belki bir gün yolumuz düşer belli mi olur… Ancak şimdilik yazısını yazmakla yetiniyoruz. Efendim bir yazımın daha sonuna geldim. İlerleyen dönemde başka yazılarda buluşmak dileğiyle, hoşça kalın…

 

Güzelyurt: Tarihin Derinliklerinden Bir Vaha

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Sziget,rio ve bu festival en çok dikkatimi çeken festivallerden. Umarım bi gün katılma şansımız olur. Güzel bi yazı olmuş. Kalemine sağlık kRdşeim.

  2. Ya boyle festivaller harika ve ülkemizde de olmasını isterdim… Hem bolluk bereket manası hem su savaşı gayet keyifli olmalı ve yapıldıgı dönemde onemli tam festivalle bütünleşiyor içerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu