Gündem

Sonbahar’da Hastalanmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mevsim geçişleri insanların hastalığa yakalanması için çok elverişli bir dönemdir. Sonbahar’da hastalanmamak için dikkat etmemiz gereken noktalar vardır.

sonbahar'da hastalanmamak

Mevsim geçişleri insanların hastalığa yakalanması için çok elverişli bir dönemdir. Sonbahar’da hastalanmamak için dikkat etmemiz gereken noktalar vardır.

 

Hava değişimi insan bünyesini her zaman olumsuz etkiler, çok soğuk ya da çok sıcak olan bir hava, çevre ve hava kirliliği gibi etmenler dengemizin bozulmasına sebep olur. Vücut direncini arttırmak hastalığa yakalanmamak için oldukça önemlidir.

 • Ellerinizi sürekli yıkayın. Ellerinizi düzenli olarak yıkarsanız hem kendinizi hem de sevdiklerinizi bir çok mikroptan korumuş olursunuz.
 • Mevsime uygun giyinmek çok önemli. Çok ince olmayan ve çok da kalın olmayacak kıyafetler tercih edilmeli. Akşamları aniden hava soğuyabilir bunun için mutlaka önleminizi alın.
 • Havasız kalmayın, evinizi ve iş yerinizi sürekli havalandırın. Klimanın olumsuz etkilerini hatırlayarak çok fazla etkisinde kalmamaya dikkat edin.
 • Sağlıklı bir uyku çekin, ideal uyku saatleri değişmekle birlikte genel kabul gören 6 saatlik bir uykudur. Odanızın sıcaklığı uyku kaliteniz için çok önemlidir. 18 derecelik bir ısı yatak odası için en uygun sıcaklıktır.
 • Sağlıklı beslenmek çok önemli. Vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein vb gibi besinlerin düzenli olarak alınması çok önemlidir.
 • Günde en az 2 litre su içmeyi unutmayın.
 • Probiyotikler, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek alerjenlere karşı kendinizi korumanızı ve dirençli olmanızı sağlar. Kefir, ayran ve yoğurt tüketmek bu açıdan çok faydalı olacaktır.
 • Aşı yaptırabilirsiniz. Grip aşısını henüz bir gribal enfeksiyona yakalanmadan yaptırmanız önemlidir. Eylül ve Kasım ayları grip aşısı için ideal zamanlardır. Grip aşısının geçerlilik süresinin 1 yıl olduğu unutulmamalı ve her yıl tekrarlanmalıdır.
 • Spor yapın. Enerji kaybetmemek için spor yapmaya devam etmek çok önemlidir. Vücut direnci ne kadar yüksek olursa hastalanma ihtimali de o kadar azalır.
 • Herhangi bir hastalık döneminde kesinlikle bir doktora gidin ve tavsiye ile ilaç kullanmayın. Özellikle antibiyotik kullanımından uzak durun ve mutlaka bir doktor tavsiyesiyle antibiyotik kullanın.
 • Toplu taşımalarda oldukça risk altındayız, sürekli bir yerlere dokunmak durumunda kalıyoruz, bunun için de antibakteriyel sıvı solüsyonlardan kullanabilirsiniz fakat alışkanlık haline getirmeden, eğer vücut bu sabunlara alışırsa direnç göstermeyi bırakır.

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. isim vermek istemiyorum ama aramızda bu yazıyı okuyupta hala hastalananlar var artık nasıl başardılarsa. bu formüllerle imkansız çünkü

 2. Mevsim geçişleri hep sıkıntılı. Benim en çok hasta olduğum zamanlar.. Dikkatli olmak lazım. :( Teşekkürler bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu