Gündem

Son dakika: Türkiye’de Tropical Medicane Kasırga Uyarısı

SON DAKİKA HABERİ OLARAK TÜRKİYE’DE TROPICAL MEDICANE KASIRGA UYARISI YAPILIYOR.

ABD ve Filipinler’de geçen haftalarda etkili olan tropikal fırtınalar hayatı olumsuz etkilemiş, can ve mal kaybına sebep olmuştu.Meteorolojik haritalarda kasırga ve tayfun olarak nitelendirilen Tropical Medicane’ nin Akdeniz’de görülme olasılığı gündeme geldi. Meteoroloji’ nin açıklamasına göre, yapılan değerlendirme ve analizler sonucunda bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi bekleniyor.

KASIRGA NEDİR?

Kasırga ve tropikal siklon, büyük çaplı ve çok şiddetli Beaufort ölçeğine göre saatte 118 km’den fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgara verilen addır. Doğu Büyük Okyanus ve Güney Atlantik hariç, subtropikal bölgelerde ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak denizlerde sıkça görülür. Ağustos ve Eylül aylarında Antiller’de görülür.

Tropical Medicane Kasırgası 2

“TROPICAL MEDICANE” NE DEMEK?

Mediterranean-Akdeniz ve Hurricane- Kasırga kelimelerinin birleşmesi ile oluşan “Tropical Medicane” isimli kasırga genellikle Akdeniz üzerinde etkili olan kasırgalardır.

TROPICAL MEDICANE KASIRGASI TÜRKİYE’YE NE ZAMAN ULAŞACAK?

Yurdumuzu ciddi bir şekilde etkilemesi öngörülen bir kasırga yolda. Son dakika tahminlerine göre, Türkiye daha önce görülmemiş bir meteorolojik olayın eşiğinde. Küresel tahmin modellerine bakıldığında Türkiye’ye adım adım yaklaşan bir kasırga görülüyor. Her yerde yapılan kasırga uyarısı konuşuluyor.

İyon Denizi üzerinden gelen Tropical Medicane kasırgasının yönü değişmez ise kıyı Ege’de büyük zararlara sebebiyet vereceği tahmin ediliyor. Kasırganın 30 Eylül 2018 Pazar ya da 01 Ekim Pazartesi günü Ege kıyılarına ulaşması bekleniyor. Böyle bir durum olursa en çok etkilenecek bölgeler Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, Balıkesir kıyıları olacak. Kasırga Ege Bölgesi’ ni geçtikten sonra Marmara Denizi üzerinden İstanbul’a da ulaşabilir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaklaşan kasırga ile ilgili henüz kesin bir açıklama yapmadı. Farklı tahmin senaryoları bulunduğunu ve fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizliklerin devam ettiğini söyleyen yetkililer, durumun takip edildiğini ve gerekli görülürse Cuma gününe kadar bir açıklama ve uyarı yapılacağını bildirdi. Ancak Meteorolojik haritalarda Türkiye’ye ulaşsa bile etkisinin düşük olacağı gözlemleniyor.

Tropical Medicane Kasırgası 1

YUNANİSTAN TEHLİKE ALTINDA

Yakın zamanda hepimizi üzen bir yangın felaketi ile hala mücadele halinde olan ve yaralarını sarmaya çalışan Yunanistan ise kasırganın şiddetini azaltmadan oraya ulaşması durumunda ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kalacak. Kasırga Yunanistan’a doğru hızını kesmeden ve yükünü azaltmadan ilerlemeye devam ederse Türkiye’de de etkili olabilir. Beklenen rüzgarlarla birlikte metrekareye 100 kilogram yağış düşebilir.

Şiddetli rüzgarların Akdeniz’de botlara ve gemilere ciddi zararlar vermesi beklenirken, Yunanistan ve Türkiye’nin kuzeydoğu kesimlerinde de şiddetli rüzgarların etkisini sürdüreceği ve ayrıca dalgalar getirebileceği tahmin ediliyor.

Tropical Medicane Kasırgası 3

TROPICAL MEDICANE TÜRKİYE’YE ULAŞMAK ÜZERE

Genelde başka ülkelerde görülen kasırga haberleri bu defa bizleri de ilgilendiren bir noktaya geldi. Son dakika tahminleri geldikçe, oldukça korkutucu senaryolar konuşulmaya başlandı. Küresel tahmin sistemleri incelendiğinde Türkiye’de afet boyutunda hasarlara neden olabilecek bir metereoloji olayından bahsediliyor. Bazı yerlerde 150 km hızı aşması beklenen rüzgar ciddi tehlikeler oluşturacak. Kıyı kesimler özellikle tehdit altında. Rüzgar ve yağışlarla beraber dalgalar metrelerce yüksekliğe ulaşabilir. İzmir’de bofor rüzgar skalasında, rüzgarın son ölçek olan 12 bofor kuvvetine ulaşabileceği söyleniyor.

Adım adım rotası kesinleşecek olan kasırga ile ilgili son dakika tahminlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

Neyse ki fırtına bizlere ulaşmadan, bizleri maddi manevi zarara uğratmadan etkisini yitirdi.

Shall We? 2. Yaş Partisi – Her Bilet Bir Çocuk Gülümsemesi

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu