Gündem

Son Dakika : Meteorolojiden Yağış Uyarısı

Son Dakika: Meteorolojiden Yağış Uyarısı var. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden son dakika hava durumu tahminleri geliyor. Yetkililerin söylediğine göre “Kestane karası fırtınası” denilen ve Eylül ayının son haftasına denk gelen fırtına bizi beklemekte. Sıcaklıkların 15 derece düşeceği verilen bilgiler arasında.

METEOROLOJİDEN YAĞIŞ UYARISI, SICAKLIKLAR 15 DERECE DÜŞECEK!

Yurdumuzda Balkanlar’dan gelen soğuk havanın etkisi ile sıcaklıklar 8 ila 15 derece azalacak. Başta İstanbul olmak üzere yurt genelinde yarından itibaren etkisini gösterecek olan “Kestane karası fırtınası” ile sonbahar etkisini göstermeye başlayacak, yazla vedalaşma zamanı geldi.

“Kestane karası fırtınası” nedir?

Kestanelerin dışları dikenli olduğu için ağaçlardan toplaması oldukça zordur. Eylülün son haftası kestanelerin olgunlaştığı ve hasat mevsimine denk gelen zamandır. Belirgin hava serinlemesi ile görülen fırtına kestanelerin ağaçlardan dökülmesine sebep olur. Bu nedenle de eskiler bu fırtınaya “Kestane karası fırtınası” adını vermişlerdir.

son dakika meteorolojiden yağış uyarısı

SICAK HAVALARA VEDA!

Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse açıklamasında Eylül ayı boyunca hava sıcaklıklarının yaz değerlerine yakın seyretmesine değindi. Yurdun güney bölgelerinde, Ege ve Akdeniz kıyılarında hava sıcaklıklarının 30-34 derece, deniz suyu sıcaklıklarının ise 26-28 derece aralığında seyrettiğini belirtti. Küresel ısınma sebebiyle iklimlerin değişiklik gösterdiğini ve yaz mevsiminin sonbahara doğru kaydığını vurguladı. Ahmet Köse, eskiden Ağustos ayının bir yarısının yaz, diğer yarısının sonbahar olarak yaşandığını ancak bunun artık değiştiğini söyledi. Bilimsel çalışmalara göre, 2000 yılı itibariyle ülkemizde yaz mevsiminin uzadığını, geçiş mevsimleri olan ilkbahar ve sonbaharın ise 20 gün kadar kısaldığını anlattı.

Yapılan açıklamalara göre :

Sıcaklıklar yarından itibaren ülkemizin kuzeybatı kesimleri başta olmak üzere 6 ila 10 derece azalacak. Yaşanacak “Kestane karası fırtınası” ile yaz mevsimi sona erecek. 25-28 Eylül itibariyle sonbahar yağmurları başlayacak ve havalar serinleyecek.

SEL VE SU BASKINLARINA DİKKAT!

Soğuyan havaya ek olarak görülecek kuvvetli sonbahar yağmurlarının ani sel, su baskını, yıldırım, şimsek ve kıyılarda hortum olaylarını da beraberinde getirebileceği verilen bilgiler arasında.  Türkiye’de ortalama 15 hortum oluşabildiğini söyleyen Köse, Haziran ve Kasım ayları arasında oluşan hortumların sonbahar yağışları ile birlikte görülebileceğini de sözlerine ekledi. Vatandaşların bu konularda temkinli olması gerektiğinin üzerinde duran Ahmet Köse uzun vadeli tahminlere bakıldığında Aralık ayının ortasına kadar yurdun büyük bölümünde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin bir derece üzerinde seyretmesinin öngörüldüğünü de belirtti. Ekimde Karadeniz kıyılarında, Kasım ve Aralıkta Ege ve Akdeniz kıyılarında görülecek yağışların mevsim normallerinin üzerinde olabileceğini vurgulayan Köse, yurdun geri kalanında ise yağışların mevsim normalleri civarında kalacağının tahminler arasından olduğunu söyledi.

Köse ayrıca uzun vadeli tahminlere bakıldığında geçen yılki gibi ılıman ve kurak bir kış beklemediğini, bu sene Aralık ayı itibariyle kış mevsiminin mevsim normallerinde geçeceğinin görüldüğünü söyledi ve bu yıl kar yağışının olacağının da altını çizdi.

son dakika meteorolojiden yağış uyarısı 4

FIRTINAYA DİKKAT!

*24.09. 2018 Pazartesi günü Batı Karadeniz‘de akşam saatlerinden sonra kuzey yönlerden gelecek 6-8 kuvvetinde bir fırtına bekleniyor. Fırtınanın 25.09.2018 Salı günü sabah saatlerinden sonra etkisini azaltacağı tahmin ediliyor.

*25.09.2018 Salı günü Kuzey ve Orta Ege’de sabahın ilk saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6-8 kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgarın 26.09.2018 Çarşamba gününün ilk saatleri  itibariyle kuvvetini arttırarak 7-9 kuvvetinde fırtınaya dönüşeceği tahmin ediliyor. 28.08.2018 Cuma günü öğle saatlerinde fırtınanın etkisini kaybetmesi bekleniyor.
son dakika meteorolojiden yağış uyarısı 1
HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Ülkemiz yarından itibaren Balkanlar üzerinden gelecek olan soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek. Hava sıcaklıkları 25.09.2018 Salı günü Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun kuzey batısında 8-15 derece azalacak. Çarşamba günü Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu, İç Ege ile Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde  8-15 derece azalacak. 

25.09.2018 Salı günü Marmara’nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz’in kıyı kesimi sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

26.09.2018 Çarşamba günü yağışlar yurdumuzun kuzey kesimlerinde etkili olacak. Marmara’nın güney ve doğusu, Karadeniz bölgesi, Kırıkkale ve Yozgat ile Ankara’nın güney ve doğusunun sağanak yağışlı geçeceği, yağışların Doğu Karadeniz kıyıları ile, Ordu çevrelerinde kuvvetli olacağı tahminler arasında.

27.09.2018 Perşembe günü yağışların sadece Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında süreceği tahmin ediliyor. Soğuk havanın kuzey ve iç kesimlerde etkili olmaya devam etmesi bekleniyor. Yurdumuzun güneybatısından itibaren ise Perşembe günü hava sıcaklıklarının yükselmeye başlayacağı tahmin ediliyor.

son dakika meteorolojiden yağış uyarısı 5

ANKARALILAR VE İSTANBULLULAR DİKKAT!

**Ankara’da hava genellikle parçalı ve çok bulutlu olacak. Çarşamba günü kısa süreli hafif bir sağanak yağış meydana gelebileceği öngörülüyor. Ancak Çarşamba günü kuvvetli rüzgarla birlikte hava sıcaklığının 15 derece kadar azalacağı tahmin ediliyor.

**İstanbul’da Salı ve Çarşamba günleri aralıklarla kuvvetli poyraz rüzgarı ile birlikte sağanak yağış geçişleri olacak. Hava sıcaklığının da 19-21 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor.

**24 Eylül Pazartesi gece saatlerinden itibaren İstanbul’un Anadolu yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Düzce, Zonguldak, Bartın çevreleri, Balıkesir’in kuzey ilçelerinden yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

-Rüzgarın Salı ve Çarşamba günleri, Marmara, Ege, Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

-Kuvvetli rüzgar ve fırtına sebebiyle hava sıcaklıklarının ani ve hissedilir düşüşü ile yaşanması olası sağlık sorunlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması için uzmanlar uyarıyor.

25 Eylül 2018 Dolunay

 

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu