Gündem

Son Dakika : Meteoroloji Uyardı, İstanbul’a Kar Geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son açıklamaya göre İstanbul yarından itibaren yoğun kar yağışının etkisi altında olacak. Hafta başından beri kar yağışı ile ilgili bir çok uyarı yapıldı. Özellikle Cuma gününe dikkat çeken yetkililerin verdiği bilgiler doğrultusunda beklenen kar yağışının bugün gece geç saatlerde başlayacağı söyleniyor.

İBB ve AKOM soğuk hava, fırtına, karla karışık yağmur ve kar yağışı ile ilgili uyarılarına devam ediyor. Önümüzdeki hafta ortasına kadar yağışların devam etmesi bekleniyor.

Yurt genelinde bir çok ilde kar yağışı etkili olurken İstanbul’daki vatandaşlar için karın ne zaman yağacağı merak konusu oldu. Yağışlar bugün öğle saatlerinden sonra Kıyı Ege, Çanakkale, Denizli, Antalya, Muğla, Adana’nın kuzeyi ve Osmaniye çevrelerinde kuvvetli sağanak, gök gürültülü sağanak yağış görülmeye başlandı. Akşam saatlerinden sonra ise Çanakkale, Tekirdağ çevreleri ile Kırklareli’nin kuzey kesimleri ve İstanbul’un batı kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde görülmesi öngörülüyor. İç ve Doğu kesimlerde ise buzlanma ve don olayları ile yer yer sis olayı görülebilir.

BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

MARMARA

Bölge genelinde havanın çok bulutlu olacağı ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gündüz  yağmur ve karla karışık yağmur etkili olurken, akşam saatlerinden itibaren yağışların güney ve batıda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı söyleniyor. Çanakkale çevrelerinde kuvvetli yağmur akşam saatlerinde yerini yer yer yoğun kar yağışına bırakabilir. Rüzgarın ise akşam saatlerinden sonra kuzey ve kuzey doğu yönlerinden kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahminler arasında.

EGE

Bölge genelinde havanın çok bulutlu ve aralıklarla yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Yağışlar kıyılarda gök gürültülü sağanak yağmur, iç kesimlerde ise yağmur, karla karışık yağmur, yükseklerde ise kar şeklinde olacak. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. İç kesimlerde buzlanma, don ve sis olaylarının görülebileceği de tahminler arasında.

AKDENİZ

Bölge genelinde havanın parçalı çok bulutlu ve aralıklarla yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış, iç kesimlerin yüksek yerlerinde ise karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Antalya’nın batısında, akşam saatlerinden sonra ise Antalya’nın doğusunda, Adana’nın kuzey kesimleri ile Osmaniye çevrelerinden kuvvetli olacağı tahminler arasında. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Bölge genelinde havanın parçalı çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar yağmur, karla karışık yağmur ve yükseklerde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli fırtına şeklinde esmesi tahmin edilirken, don, buzlanma ve sis olaylarının olması bekleniyor.

İSTANBUL’A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre İstanbul’da bugün hava çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu olacak. Hava sıcaklıkları ise ortalama 7 derece olacak. Uzun süredir beklenen kar yağışı ise gece saatlerinde yoğun kar yağışı şeklinde başlayacak.

İSTANBUL İÇİN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

4 OCAK 2019 CUMA

4 Ocak gece saatlerinde (03:00-06:00) kar yağışı başlayacak. Gece sıcaklık eksi derecelere düşecek. Gün içinde en yüksek sıcaklığın 4 en düşük sıcaklığın ise 2 derece olması, rüzgarın hızının ise saatte 48 km’ye kadar çıkması bekleniyor.

5 OCAK 2019 CUMARTESİ

5 Ocak Cumartesi günü İstanbul’da kar yağışı etkisini göstermeye devam edecek. Sıcaklıklar eksilerden gündüz 5 dereceye yükselecek, gece ise 2 derece olacak. Rüzgarın hızı ise saatte 32 km olacak.

6 OCAK 2019 PAZAR

6 Ocak Pazar günü sıcaklıklar eksi 1 ila 4 derece arasında seyredecek. Rüzgarın hızı saatte 27 km olacak.

7 OCAK 2019 PAZARTESİ

7 Ocak Pazartesi günü kar yağışı İstanbul’da etkisini göstermeye devam edecek. Sıcaklıklar en yüksek 2, en düşük 0 derece olacak. Rüzgarın hızı saatte 28 km olacak.

8 OCAK 2019 SALI

Salı günü bu beş günün en soğuk günü olacak. İstanbul’da kar yağışı devam ederken sıcaklıklar gündüz eksi 1, gece ise eksi 2 derece civarında seyredecek. Rüzgarın hızı saatte 31 km olacak.

AKOM GÖREV BAŞINDA

AKOM kar yağışı boyunca yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı teyakkuz haline geçti. Yaşanabilecek sorunlara karşı yardım için ihbar hattı 153 Beyaz Masa ve İtfaiye 110 aranabilir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu