in

BayıldımBayıldım

Solucan Deliği Nedir?

solucan-deliği

Solucan Deliği nedir? Solucan deliğinin bir diğer adı Einstein-Rosen Köprüsüdür. Albert Einstein ve Nathan Rosen tarafından ortaya atılmıştır.

SOLUCAN DELİĞİ NEDİR?

Uzayzamanın nokta tasarımı ve zamanda bir kısayol olan kuramsal topolojik bir özelliğidir. Beyaz delikler ve kara delikler arasındaki bağlantıya verilen addır. Evren boyunca çok uzun yolculuklar için kısayolları oluşturabilen uzay-zaman içindeki teorik geçitler olarak da nitelendirilir. Aynı zamanda genel görelilik kuramının bir tahminidir. Solucan delikleri, ani çöküşleri, yüksek radyasyonu ve egzotik maddeyle tehlikeli karşılaşmaları da içinde barındırır.

SOLUCAN DELİĞİ TEORİSİ

Fizikçiler Albert Einstein ve Nathan Rosen, 1935 yılında, genel görelilik kuramını kullanarak uzay-zaman içerisinde köprülerin var olduğu önermesine öne sürdüler. Uzay-zamanda iki farklı noktayı birbirine bağlayan ve teorik olarak kısa geçişler oluşturarak mesafe ve yolculuk süresini azaltabilir. Bu kısa yolları Einstein- Rosen ikilisi köprüler ve solucan delikleri olarak adlandırmıştır.

Solucan delikleri iki ağız ve bu iki ağzı birbirine bağlayan bir boğazdan oluşmaktadır. Ağızların büyük olasılıkla küresel olduğu düşünülür. Boğaz kısmı doğrusal bir uzantı şeklindedir. Aynı zamanda da döngüseldir. Konvansiyonel bir rotanın gerektirdiğinden daha uzun bir yol gerektirmektedir.

Einstein’ın Genel Göreliliği matematiksel olarak solucan deliklerinin var olduğunu tahmin eder. Bugüne kadar tüm bunlar hiç keşfedilmemiştir. Negatif kütleli bir solucan deliği, etrafından geçen ışığı yer çekimiyle etkilemesiyle belirlenir.

Genel Göreliliğin bazı çözümleri, solucan deliğinin her iki ağzında da bir kara delik bulunduğunu öngörür. Bir kara delik doğal olarak ölmek üzere olan bir yıldızın çöküşü ile olur, kendisi bir solucan deliği oluşturmaz.

Bilim kurgu, solucan deliklerindeki seyahat maceraları ile doludur. Ancak gerçekte, bu yolculuklar çok daha karmaşıktır ve henüz kimse bunu gerçekleştirememiştir. Burada bir kaç sorun vardır:

SORUN 1: BOYUT

İlk olarak solucan deliklerinin mikroskobik seviyede 10-33 cm civarında var olduğu kabul görüyordu. Ancak evren genişledikçe, bazılarının çok daha büyük boyutlara genişlemiş olması da muhtemel bir durum.

SORUN 2 : DURAĞANLIK

Einstein-Rosen solucan delikleri çok hızlı şekilde çöktükleri için seyahat adına kullanışsız olabilir. Güncel araştırmalara göre, bir solucan deliğinin çöküş olmadan açık halde kalmasını sağlayan egzotik madde içerdiği ve uzun süre boyunca değişmeden kalabildiği bulgusuna ulaşılmıştır. Bahsedilen egzotik madde; negatif enerji yoğunluğu ve çok fazla negatif basınç içeren bir fenomendir. Karanlık madde ya da anti-madde ile karıştırılmaması gereklidir. Bu madde ancak kuantum alan teorisinin bir parçası olan bazı vakum seviyelerindeki davranışlarda mevcuttur.

Bir solucan deliği yeteri kadar egzotik maddeye sahipse, doğal bir şekilde oluşmuş ya da yapay şekilde eklemiş olsa da, teorik açıdan bakıldığında uzay boyunca yolculuk yapılmasında veya bilgi gönderilmesinde bir yöntem olabilir.

Solucan delikleri sadece evrendeki iki ayrı bölgeyi birbirine bağlamaz. Aynı zamanda iki farklı evreni de birbirine bağlayabilir. Bazı bilim insanları, solucan deliğinin bir ağzının spesifik bir şekle taşınması durumunda, bu durumun zaman yolculuğunu mümkün kılabileceğini tahmin etmektedir. Ancak İngiliz Kozmolog Stephen Hawking bunun olası olmadığını düşünüyor.

NASA’dan Eric Christian şöyle diyor:

“Solucan deliği zamanda geçmişe gitmek anlamına gelmez, bu yalnızca çok uzağı çok daha yakına getiren bir kısa yoldur.”

Bir solucan deliğine egzotik madde eklenmesi, deliği içinden insanların güvenli bir biçimde geçiş yapabilmesini mümkün kılacak ölçüde durağan yapabilir. Sıradan madde eklenmesi ile bahsedilen kapı yeterince istikrarsız bir hal alabilir.

Günümüz teknolojisi, solucan deliklerini genişletme veya durağan hale getirme noktasında yetersiz. Ama bilim insanları, teknolojinin bu deliklerden faydalanmasının önünü açacak olması umuduyla uzayda bir seyahat metodu üzerindeki araştırmalarına devam ediyor.

Karma Felsefesi

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Film Müzikleri Nedir?

Film Müzikleri Nedir?

Pazar Yerleri Eski Haline Dönüyor

Pazar Yerleri Eski Haline Dönüyor

Back to Top

Giriş Yap

Şifrenizi mi unuttunuz

Şifrenizi mi unuttunuz

Hesap bilgilerinizi giriniz. Size parola sıfırlama bağlantısı gönderilecektir.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş yap

Privacy Policy

To use social login you have to agree with the storage and handling of your data by this website.

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.