Gündem

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir?

Sokağa Çıkma Yasağı son dönemlerde corona virüsünün neden olduğu covid-19 salgınından dolayı hemen herkesin dilinde dolaşıyor kıymetli takipçiler. Peki nedir bu sokağa çıkma yasağı? Hangi durumlarda uygulanabilir? Uygulanış şekli nedir? Yasadaki yeri nedir? Bunlara değinme ihtiyacı hissettim.

Sokağa Çıkma Yasağı Tam Olarak Nedir Kardeşim

Sokağa çıkma yasağı bir bakıma kişilerin hak ve hürriyetlerinin askıya alınmasıdır aslında. Ancak tam anlamıyla açıklama yapmak gerekiyor. Sokağa çıkma yasağı, olağan üstü hal durumlarında vatandaşların belli bir süreliğine bulundukları adreslerden ayrılmasının yasaklanmasıdır. Bu durum, anayasamızda da sabittir. Bu uygulamanın amacı; halkın panik havasına kapılıp kargaşaya ve kaosa sebebiyet vermesini engellemek. Bu kargaşa ve kaos; şiddet olayları, mala zarar verme, cana kast etme, canlılara herhangi  bir şekilde zarar verme gibi cümlelerle tanımlanabilir aslında.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Esasen bizim anayasamızda iki durumda uygulanabilmekte. Bunlardan birincisi olağanüstü hal durumları, ikincisi ise sıkı yönetim durumları… Her iki durumda yine mevcut yasalarımızda belirtilmiştir. Şöyle ki 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu’nun 3. maddesinde şöyle belirtilir:

“Madde 3/1: Sokağa çıkmayı kayıtlamak ve yasaklamak ve gerektiğinde sivil savunma tedbirlerinin tümünü ve bir kısmını aldırmak.

Yukarıda belirttiğim madde sıkıyönetim komutanına tanınmış bir yetki olarak tanımlanabilir. 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu ise şu şekilde:

a- Sokağa çıkmayı sınırlamak veya yasaklamak

b- Belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmalarını ve toplanmalarını, araçların seyrini yasaklamak. ” Ancak 2017 yılında yapılan düzenlemeyle sıkıyönetim kanunu anayasadan kaldırıldığı için yalnızca olağanüstü hal durumları için uygulanabilmektedir.

Nedir Bu Olağanüstü Hal?

Özet olarak olağanüstü hal; hükümetin kendisine tanınmış olan görev ve yetkileri kullanarak baş edemeyeceği zor durumlarla daha geniş yetkiler kullanarak baş etme usullerindendir. Tabii hükümet bu kararı meclis oylamasıyla alabilir. Bu güç durumlar büyük terör eylemleri, büyük şiddet olayları, doğal afetler, salgın hastalıklar yani kamu düzenini derinden etkileyebilecek her durum olarak nitelendirilebilir. 1982 anayasasında ise bu durum iki başlık altında belirtilir. Olağanüstü hallerle sıkıyönetim, savaş ve seferberlik durumu.

Coronadan Dolayı SÇY İlan Edilebilir mi?

Yukarıda belirttiğim durumlar içerisinde salgın hastalıklar da var yani aslında evet ilan edilebilir. Ki dünya gündemini takip ettiyseniz İtalya başta olmak üzere pek çok ülkede olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş durumda. Ancak Türkiye’de şu an böyle bir durum söz konusu değil. Zira geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanı tarafından yapılan açıklama da şu an için böyle br uygulamanın olmayacağı yönündeydi. Hükümet daha çok sağlık bakalnlığı tarafından yayımlanan 14 maddelik tedbir listesine uyulmasını tavsiye ediyor. Ancak yapılan açıklamalara rağmen bu tedbirlere uyulmadığı da dikkatleri çekiyor.

 

Corona Virüs Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Şuan yaşadığımız durum göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde de sokağa çıkma yasağının uygulanabileceğini düşünüyorum.Tüm dünyanın yaşadığı salgın durumu ülkemizi çok etkiledi ki daha da etkileyeceğini düşünüyorum.

    1. Acıkcası bölük pörçük alınan onlemler bana mantıklı gelmiyor… Boyle bi yasak gelirse de ulke ekonomisi cidden biter bursada ciddi kapanan firma sayısı cok ve daha burda yeni patladı 2 hafta yetti bu duruma… Umarım Bi an önce biter de hayat normale döner… İnsanların ruhsal durumuda iyi degil cunku

  2. Bence uygulanmalı nedenini anlayamadigim şekilde yaşlıları daha çok etkiliyor ve ölümlerine neden oluyor bunun ısrarla üzerine basila basila söylenmesine rağmen gençlerin eve kapanması ve yaşlıların sokakta cirit atıyor olmasını hayretle izliyorum bulunduğumuz bölgede yaşlılar gelip oturmasinlar diye bankları topladılar

  3. Bazen uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu millete laf söz dinletemezsin çünkü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu