in ,

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

soğan suyunun faydaları

Soğan suyu son zamanlarda çok konuşulur oldu. Ben de gerekli bilgileri sizler için derledim. Soğan suyunun faydaları nelerdir? Ne için kullanılır? Zayıflatır mı? gibi soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

SOĞANIN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Soğan neredeyse tüm yemeklerin demirbaşıdır. Mutfağımızda mutlaka bulunur. Düşük kalorisi ve faydalı içeriği sayesinde bir çok hastalık için birebirdir. A, B, C ve E vitamini içerir. Fosfor, kalsiyum, iyot, sodyum, potasyum ve magnezyum açısından da zengindir.

Soğan, zambakgiller ailesindendir. Acı bir tadı vardır, içeriğinde yüksek miktarda asit bulunur. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. A, B6, B-Kompleks, C vitaminleri, demir, folik, ve potasyum açısından zengindir. Bir çok hastalığın belirtisini önler, tedavisinde fayda sağlar. Uzman kişiler, düzenli olarak tüketilen soğanın vücudumuzu, zararlı bakterilere karşı koruduğunu söylemektedir. Ayrıca vücudumuzda bulunan zararlı hücrelerin sayısını da azalttığının altını çizmektedir. Soğan yetiştiriciliği Antik Mısır’a kadar gider. O dönemlerde tıbbi tedavide alternatif olarak kullanılırmış ve özellikle suyu kaynatılarak tüketilirmiş. Mide asidini dengeleyen soğan, sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürür.

SOĞAN SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

  • BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR.

Soğan suyunun içinde polifenoller bulunur. Bunlar tam bir serbest radikal düşmanıdır. Vücudumuza karşı koruma sağlarlar. Miktarı yok denecek kadar az olsa da selenyum minerali ile bağışıklık sistemine güç verir. Soğan suyu tüketimi ile histamin üretimi durdurularak alerjik durumlar engellenebilir. Mikrop önleyici özelliği ile enfeksiyonları durdurur. Kanser hastalarına uygulanan radyasyon tedavisi boyunca zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerilir.

Soğan suyunda bulunan polifenaoller, serbest radikallere karşı vücudu korur demiştik. Bu serbest radikaller ilk olarak kötü hücrelerin, tümörlerin oluşmasına sebep olur. Polifenoller ile beraber antioksidan özelliği olan soğan suyu, kansere karşı vücudu koruyarak savaşmasına yardımcı olur. Araştırmalar sonucu, soğan tüketiminin kanser riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Hem antioksidan, hem de iltihap önleyici özelliği ve kolestrolü düşürücü etkisi ile kan damarı sertleşmesi, yüksek kalp basıncı, kalp krizi gibi kalp-damar hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Araştırmalara göre, soğan suyu tüketiminin tansiyonu da dengelediği görülmüştür.

  • ANTİOKSİDANDIR.

Soğanın içinde önemli bir flavonoid ve güçlü bir antioksidan olan Quercetin (Kuersetin) bulunur. Bu madde sayesinde soğan suyu, astım ve alerjik hastalıklara karşı koruma sağlar. Aynı zamanda Quercetin, kalp sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı korur. Serbest radikal hasarına, yaşlanmaya ve iltihaplanmaya karşı savaşan Quercetinin soğan suyunda bulunması değerini arttırır.

  • KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR.

İçeriğindeki peptit ve sülfür ile kemik erimesi sorunlarına karşı kemik yapısını korur. Araştırmalara göre, menopoz dönemindeki kadınların soğan tüketmesi ile birlikte kemik kaybına daha az uğradığı ve kalça kırılması gibi sorunların %20 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

Soğan suyunun antibakteriyel özelliği vardır. Kulaktaki enfeksiyonları ve ağrıları önler ve giderir. Ağrıya kulağa, rendelenen soğanın çıkarılan suyundan bir iki damla damlatmak yeterlidir. Acının ve ağrının zamanla azaldığı ve yok olduğu görülecektir.

  • SAÇI GÜÇLENDİRİR VE UZAMASINI HIZLANDIRIR.

İçeriğindeki sülfür sayesinde saç uzaması için gereken kolajen üretimini arttırır. Saç dökülmesi ve saç uzaması gibi konularda faydalı olur. Saçkıran hastalığına sahip kişiler üzerinde yapılan araştırmalara göre, günde iki kez soğan suyu uygulanan kişilerin saçlarının yeniden çıktığı gözlenmiştir.

Bunun için uygulanan kür şu şekilde:

Soğan suyuna, bir çay kaşığı bal eklenir. İsteğe bağlı olarak, bir kaç damla lavanta yağı gibi uçucu yağ eklenebilir. Bu karışım ile kafa derisine masaj yapılır. Saç bir duş başlığı ile örtülür. Bir gece ya da en az bir saat beklenir. Ertesi sabah saçlar durulanır, ardından her zaman kullanılan şampuan ile yıkanır. Bir kaç ay boyunca ya da sonuç net olarak alınana kadar haftada 2 ya da 3 kez bu tedavi uygulanır.

  • AMELİYAT İZLERİNİ YOK ETME KONUSUNDA YARDIMCIDIR.

Soğan suyu ile hazırlanan kürün cerrahi ya da gerginlik işaretleri olan izleri zamanla giderdiği gözlemlenmiştir.

Bunun için yapmanız gereken şudur:

3 gr. tuz, 10 gr bulaşık sabununu karıştırılır. Bu karışımın içine soğan küçük parçalar halinde doğranır ve karışıma ekleyerek karıştırılır. 15 dakika boyunda su banyosu içinde bekletilen ve karıştırılan bu karışımdan geriye kalan sıvı soğan özü olur. Bu öz, yara olan bölgelere günde bir kez uygulanır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta cildin alerjik tepkisidir. Uygulanan bölgede kızarıklık görülürse uygulamayı kesmek ve yapmamak gerekir.

  • CİLDİ KORUR VE PÜRÜZSÜZLEŞTİRİR.

Quersetin içeriği antioksidandır demiştik. Bu nedenle soğan suyu, ciltteki kırışıklıkları giderir ve cildin daha parlak görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi serbest radikallerden de korumuş olur. Yüzünüze uygulayabileceğiniz soğan suyu maskesi nasıl hazırlanır?

Yarım kaşık yoğurt ile bir kaşık soğan suyu karıştırılır. Yüz ve boyun kısmına sürülür. 10 dakika beklenir ve yıkanır. Haftada en az bir kez uygulanırsa faydası görülebilir.

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN SOĞAN SUYU KÜRÜ

Saraçoğlu, kadınların polikistik over kanseri, erkeklerin iyi huylu prostat büyümesi sorunu için yılda iki defa 2 haftalık soğan kürünün mutlaka düzenli olarak denenmesini önerdi. Tıbbın polikistik over sendromuna bir çare bulamadığına değinen Saraçoğlu, ancak soğan kürünün bu soruna bir çözüm olabileceğini dile getirdi.

Soğan suyu kürünün aynı zamanda kadınlarda çikolata kisti, myom, adet düzensizliği gibi sorunlar için de oldukça faydalı olduğunun altını çizdi. Menopoz şikayetlerini de azaltan soğan suyu kürü, vajinal akıntıyı da durdurmak için birebir. Ayrıca adet söktürücü özelliği de vardır.

Soğan suyu aynı zamanda kıl dönmesi sorunu içinde çözüm olur.

Kıl dönmesi sorunu ile karşı karşıya kalanlar için öneri:

1 adet orta boy soğan fırında ya da tavada ısıtılır. Dayanılabilecek sıcaklığı gelene kadar soğumaya bırakılır. Ardından sorunlu bölgede 25 dakika bekletilir. Sonra sorunlu bölge gül suyu ile temizlenir. Bu kür haftada 4 defa uygulanır.

Hamile kalmak isteyenler için öneri:

Adet döneminde uygulanmasının hiç bir sakıncası yok. Gebe kalmak isteyenler, adet dönemi bitiminden sonra 7 gün içinde küre başlamalıdır. Kür uygulandıktan sonra ikinci adet dönemini görmeden 10 gün önce tekrar 5 gün ya da 7 gün bu soğan suyu kürü uygulanmalı ve soğan kürü bitiminde incir kürüne başlanmalıdır.

SOĞAN KÜRÜ İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Saraçoğlu, bu kürden yararlanmak isteyenlerin, bu kürü 15 günden fazla kullanmamalarını önermektedir. Soğan kürü için mutlaka beyaz soğan kullanılması gerektiğinin de altını çiziyor. Mor ya da kırmızı soğan kullanılmamalı. Soğan suyunun 5 dakika kaynatılması yeterlidir.

SOĞAN KÜRÜNÜN HAZIRLANIŞI

1 orta boy beyaz soğan dörde bölünür. Daha önceden kaynatılmış 2 su bardağı klorsuz suya bölünen soğanlar eklenir. Ocakta 5 dakika kaynatılır. İçine herhangi bir şey eklenmeden öğlen ve akşam yemeklerinden önce bir bardak 15 gün boyunca içilir. Soğan suyu kürü 15 gün düzenli içildikten sonra 6 ay ara verilmelidir. Sonra 15 gün daha düzenli olarak içilmelidir.

SOĞAN SUYU ZAYIFLATIR MI?

Soğan suyu, antioksidan içeriği sebebiyle vücuttaki ödemin atılmasına destek olur. Toksin maddelerin atımını kolaylaştırır, yağ yakımını hızlandırır. Bu nedenle, özellikle aç karnına içilen soğan suyu kilo vermeye yardımcı olur. Soğan suyunun kilo verdirebilmesi için diyet ile birlikte uygulanmalıdır. Kan şekerini düzenleyen soğan suyu, bölgesel yağlanmanın önüne geçer ve mide şişkinliğini azaltır.

IF- Intermittent Fasting Nedir?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cha cha ile ilgili her şey

Cha Cha Cha İle İlgili Her Şey!

koronavirüs ilacı

Koronavirüs İlacı Öldürüyor mu?