içinde

SinirlendimSinirlendim YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım Şok OldumŞok Oldum KazandımKazandım Nasıl Yani?Nasıl Yani?

Türkiye’nin En Güçlü Futbol Takım Anketi! En Güçlü Taraftar Grubunu Seçiyoruz!

futbol takımları

Türkiye’nin en güçlü futbol takımları anketini doldurun ve takımınızın gücünü gösterin.

Tarafını Seç!

futbol takımları

Futbol Takımları Tarihçesi

Ülkemizde futbolun ilk olarak 19. yüzyılın son çeyreğinde oynamaya başladığı bilinmektedir. İlk yangın Osmanlı döneminde Selanik’te başlayıp, zamanla Bornova çayırlarına yayıldı.

İlk futbol kulübü yine İzmir’de İngilizler tarafından kuruldu. Daha sonra, İstanbul’a yayılan bu güzel salgın, Kadıköy ve Moda çayırlarını etkiledi ve neredeyse tüm şehrin ilgisini çekti.

Türk topraklarında, 1897 yılında İstanbul karmasının karşılaşması ile ilk futbol maçı tarihe geçti.

İlk Türk futbol takımı Fuad Hüsnü Bey ve Reşat Danyal Bey tarafından devrin belleğinden kaçmak için İngilizce isimle kurulan ‘Black Stocking’ olmuştur. Bu takım Rumlarla Papazın 1901 yılında oynadığı çayırda bir Türk takımının ilk futbol maçı olarak kaydedildi.

Genel olarak, İstanbul’da yaşayan İngilizlerin sevgisi ve Yunanlıların katılımıyla futbol sevgisinin yaygınlaşması, başarılı futbol kulüplerinin kurulmasına yol açtı.

Türkiye’nin İlk Kulübü

İngiliz ve Yunanların ortaklaşa kurduğu Kadıköy Futbol Kulübü, bu anlamda İstanbul’un ilk kulübü olarak bilinmektedir. Ancak anlaşmazlıklar ile beraber İngilizler Moda Futbol Kulübü’nü, ardından Kadıköy’ü, ardından da Rumlar, Elpis ve Imogene kulüplerini kurarak İngilizleri takip etmiştir. Aynı takımların katılımıyla 1903’te İstanbul Futbol Takımları Ligi kuruldu. İstanbul’da bir futbol takımları ligi kurulması, bu bölgede futbolun daha da yaygınlaşacağının ilk işareti oldu. Türk gençlerinin bu yeni kurulan takımlara ilgileri, ‘Neden bir futbol takımı kurmuyoruz’ fikri ilk resmi futbol takımı kuruldu. 1905’te Mekteb-i Sultani’nin 10.sınıf öğrencileri, arkadaşı Ali Sami Yen’in önderliğinde Galatasaray’ı kurdu. Galatasaray, 1905-1906 sezonunda İstanbul Ligi’ne katıldı ve 1907-1908’de Türk futbol tarihine bambaşka bir başlangıç yapmak için ilk şampiyonluğu kazandı. Daha sonra Fenerbahçe ve Beşiktaş onları izledi ve Türk futbolu yeni bir boyuta doğru ilerlemeye başladı.

Gönül verdiğiniz renkleri destekleme zamanı!

Haydi herkes gücünü göstersin!

 

En Sevilen Araba Markaları Anketi

  • 4 Büyüklerin Hangisi En Çok Taraftara Sahip

    • Beşiktaş
    • Galatasaray
    • Fenerbahçe
    • Trabzonspor

Yorumlar

Cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

kapadokya gezilecek yerler balon turu

Kapadokya Gezilecek Yerler

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu