Gündem

Smiley Piercing Nedir ve Nasıl Takılır. Tüm Ayrıntılar Bu Haberde.

Smiley piercing nedir ve nasıl takılır diye soranlar için tüm ayrıntıları bu haberimizde yazdık. Son zamanların en gözde takı modası olma yolunda. Bir çok insanda görüyor ya da adını duymaya sıklıkla başlamışsınızdır muhtemelen. Diş etiyle dudağım bağlayan frenulum adı verilen et parçasına takılan bir piercing çeşididir. Frenulumun ne olduğunun ne olduğunu bilmeyenler için şöyle açıklayalım, üst dudağınızı yukarı kaldırıp aynada bu küçük dokuyu görebilirsiniz. Güldüğünüzde görünmesinden dolayı bu ismi almıştır.Dilimizde “gülücük piercing’i” olarak söylenebilir.

Smiley Piercing Nedir ve Nasıl Takılır. Tüm Ayrıntılar Bu Haberde.

Frenulumu delmek kolay gibi görünsede ve kendiniz de delebileceğinizi zannedebilirsiniz ama bu kesinlikle yanlış bir düşünce olur. Ağız içinde ve hassas bir yer olduğundan enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir ve yapılan yanlış bir delme işlemi sonucunda çok büyük acılar çekebilirsiniz. Bu yüzden tamamen işinde uzman (bir çok deneyimi olan) ve sertifikalı bir kişi bulmalısınız.Bu işi genellikle dövmeciler yapmaktadır. Taktırmadan önce mutlaka eğitim sertifikasının olup olmadığını ne kadar deneyimli olduğunu araştırıp, sorunuz.

smiley piercing nedir

Ağız Temizlik Suları Şart

İşinde uzman sertifikalı dövmeci ilk olarak size bir gargara verecektir. Bu Gargaranın hem ağzınızın içindeki bakterileri yok etme hem de uyuşmasını sağlayan özelliği vardır. Daha sonra paketinden yeni çıkardığı tamamen steril iğneyle, üst dudağınızı kaldırarak frenulun dokusunu delecek ve piercing’i takacaktır. Malzemelerin ilk defa kullanıldığına mutlaka önem göstermelisiniz.

Bu İşlem Acıtır Mı?

Frenulun çok ince bir doku olduğu için, delme işlemi yapıldığında çok fazla baskı yapmaya gerek yoktur ve bu da size az bir bir acı hissettirecektir. Yaptığınız gargara sayesinde zaten dudaklarınız ve ağzınız uyuşacak iğnenin girdiğini bile anlamayabilirsiniz. Piercing taktırma işleminden sonra üç dört saat bir şey yiyip içmemeli ve elinizle ya da dilinizle kesinlikle dokunmamalısınız. Baskı uygulamak ya da hareket ettirmek daha fazla acıya neden olabilir.

smiley piercing modelleri

Smiley Piercing Taktırdıktan Sonra Bakım Nasıl Olmalı?

Taktırdığınız da takılan yerin tam olarak iyileşme süresi hemen hemen 1 ila 4 ay kadardır. Hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için dikkat etmeniz, önem vermeniz gereken bazı kaideler vardır. Piercinginizi takan kişi lazım olan gereken bilgileri mutlaka verecektir.

Hijyen En Önemlisi

Taktırdıktan sonra en dikkat etmeniz gereken kesinlikle ağız hijyenidir.Ağız hijyeninize çok önem göstermelisiniz. Yemek yedikten sonra mutlaka alkolsüz gargara veya deniz tuzuyla karıştırılmış ılık su kullanarak ağız içindeki bakterilerin yayılmasını önleyebilirsiniz. Gargaranız çok ağır ise su ile inceltebilirsiniz.

smiley piercing nasıl takılır

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Piercing taktırdığınız ilk zamanlar alkol, sigara, baharatlı, acı ve aşırı ekşi yiyecekleri bir süre hayatınızdan çıkarmalısınız. Özellikle tüketeceğiniz baharatlı, acı ve ekşi besinler, taktırdığınız yere temas ettikçe acı çekmenize neden olacaktır ve iyileşme süresini de bir hayli uzatacaktır.

Sıcak Yemek Yemeyin

Sıcak yemek yemek de frenulum bölgesinde acı ve sızlama hissetmenize neden olabilir. Bu yüzden yiyeceğiniz yemeklerin mutlaka soğumasını bekleyin ve yiyecekleri küçük lokmalar halinde tüketin. Deldirdiğiniz yere elinizle dokunmayın. Ellerimiz bir çok mikrop barındırdığından enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Dilinizle dokunmamaya da özen gösterin. Hareket ettirmek ya da baskı uygulamak tahriş edebilir ve yara oluşmasına neden olabilir.

smiley piercing çeşitleri

Diş Fırçalarken Dikkat

Dişlerinizi fırçalarken diş macununu çok az kullanın ve oldukça yavaş hareketlerle fırçalayın. Deldirdiğiniz yere temas eden diş fırçası ve nane aromalı diş macunu ağrıya neden olabilir. Yumuşak aromalı diş macunu ve yumuşak dil fırçası tercih etmeniz tahriş olmama açısından önemlidir.

Smiley Piercing’in Riskleri Var Mıdır?

Frenulum bölgesi bazı insanlarda çok ince ya da küçük olduğundan, piercinginizin kopmasına neden olabilir. Frenulumunuzun piercing taktırmaya uygun olup olmadığına takacak kişi karar verecektir. Smiley Piercingin bir farklı riski piercing de bulunan topların dişlerinize sürtünmesinden dolayı diş minelerine zarar vermesi. Dişlerinize zarar verdiğini düşünüyorsanız bir an önce çıkarmalısınız ya da hemen bir diş doktoruna gidip bununla ilgili bilgi almalısınız.

Diş Teli Kullananlar Dikkat!

Eğer diş teli kullanıyorsanız smiley piercing sizin için uygun bir takı olmayabilir. Piercing’iniz diş tellerinize takılıp frenulumu yırtabilir.Bununla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz, özellikle doktorunuza sormadan bu piercingi kesinlikle taktırmayın. Smiley piercing takıldıktan sonra sakız çiğnemek de oldukça riskli bir harekettir.Siz farkında olmadan sakız piercing’inize yapışabilir ve aniden çektiğinizde kanama ya da yırtılmaya neden olabilir.

Peki Erkekler Takabilir mi?

Genellikle estetik görünümü yüzünden kadınlar kullanıyor olsa da erkekler için de uygun bir piercing şeklidir “Erkekler de takabilir mi?” diye sorarsanız , buna cevabımız; tabi ki takabilir.

Artık Babalarda Emzirecek! Nasıl mı? Detaylar Bu Haberimizde!

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

18 Yorum

    1. Asla acımıyor kafaya taktıysan yap hem istdiğin zaman çıkarırsın kapanır kapanmasa bile görünmez en az acıyan yer piercingde

  1. Baktığımda dahi huylanıyorum Hatta koptu kopacak gibi hissediyorum vucudunda taktıranları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu