Seyahat

Slovenya Gezi Rehberi

Kıymetli dostumuz Sonay BUŞ, “Slovenya Gezi Rehberi” yazısı ile tekrar bizlerle… Slovenya’da nereye gidilir? Nasıl gidilir? Slovenya gezilecek yerler burada…

Slovenya Gezi Rehberi

Merhaba sevgili Seyyah, gezilecek çok yer var! Gezi rehberiniz ben Minik kedi yine sizler için yazdım… Balkan ülkeleri serimize devam ederken bugün sizler için Slovenya’yı anlatayım dedim.

Slovenya gezi rehberi Ljubljana
Slovenya gezi rehberi Ljubljana

Slovenya, resmi ismiyle Slovenya Cumhuriyeti. Slovenya’nın başkenti Ljubljana. Ülke yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip. Yolculuğunuzu uçakla yapacaksanız ineceğiniz şehir başkent olacaktır. Resmi dilleri başta Slovence, sonrasında Macarca ve İtalyaca’dır. Nasıl anlaşacağım derseniz, genç nüfusun büyük çoğunluğu İngilizce diline hakim.

Slovenya gezi rehberi Ljubljana
Slovenya gezi rehberi Ljubljana

Ülkenin çoğunluğunda karasal ilkim mevcut, seyahat tarihlerinizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında canlanan ülke bir çok festivale de ev sahipliği yapıyor. Lakin rotanızda Slovenya varsa Schengen vizesine ihtiyacınız olacağını unutmayın!

Şimdi gezilecek yerlere şöyle bir göz atalım…

Başkente gelmişken öyle gezmeden olmaz. Barok mimarisi ile nefes kesici güzellikte olan şehir merkezinde kendinizi orta çağda bulmanız kaçınılmaz. Yürüyüşünüzü şehir merkezinde yaparken yorulduğunuzda dinlenmek için başvuracağınız bir çok şirin cafe mevcut. Şehri ikiye ayıran Ljubljana nehrinin üzerinde bir çok köprü bulunmakta. En ünlüsü ejdarhalı köprü, ismini üzerindeki heykellerden alıyor. Merkezde bir kale de bulunmakta, yürüyüşünüzü kale ile sonlandırabilir ve şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Bu haber ilginizi çekebilir: Arnavutluk gezi rehberi, Arnavutluk’a nasıl gidilir? Nereye gidilir? Arnavutluk hakkında her şey…

Benim favorim; Bled. Kendinizi bir film karesinde hissedeceğiniz bir manzarası bulunmakta. İsmini gölden alan şehir, turistler tarafından en çok ziyaret edilenler arasında. Gölün ortasındaki ada ve adadaki beyaz kilise gözlere ziyafet ettirecek güzellikte. Sarp kayalıkların üzerine inşa edilmiş kale ise orta çağ mimarisi ile yapılmış ve 19. y.y.dan itibaren müze olarak ziyarete açıktır.

Slovenya gezi rehberi Bled
Slovenya gezi rehberi Bled

Şimdi de doğa severler için müthiş bir yer var. Triglav Ulusal Parkı! Julian Alplerinin müthiş dokusuyla 838 kilometrelik bir alana sahip. Bir çok bitki ve hayvana ev sahipliği yapıyor. Sava ve Soca nehirlerinin de barından ulusal parkın gezip görülecek çok yeri var. Bu arada Julian Alpleri 2,864 metreye kadar uzanıyor ve zirve ziyaretçilerini bekliyor.

Müze ve tarihi mekan severler için bir kaç yer listelemeden geçmeyelim;

  • Slovenya Ulusal Müzesi
  • Fransisken Müjde Kilisesi
  • Ljubljana Katedrali
  • Slovenya Ulusal Sanat Galerisi
Slovenya gezi rehberi Ljubljana Katedrali
Slovenya gezi rehberi Ljubljana Katedrali

Slovenya bir çok Avrupa ve Balkan ülkesi gibi Euro’yu kullanıyor. Ekonomisi ve standartları yüksek olan ülkede konaklama ve yeme-içme Türkiye standartlarına göre biraz pahalı. Yemeklerinin çoğunluğu et ağırlıklı, genelde veganlara hitap etmiyor. Erken rezervasyonla konaklamayı daha ucuza getirebilirsiniz.

Bu seferlik beden bu kadar sevgili seyyah. Ne o sen hala oturuyor musun?

Sonay BUŞ

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu