Teknoloji

Slack Programı Fotoğraflı Anlatım

Slack programı fotoğraflı anlatım yazımıza hoş geldiniz. Slack tam olarak anlık mesajlaşma programıdır. Türkiye’de hızla yayılan, kullanımı oldukça kolay gözü yormayan bir arayüze sahip. Mobil ve masaüstü olarak nasıl kullanacağınızı bu haberimizden öğrenebilirsiniz.

Slack Programı Fotoğraflı Anlatım

Slack programı takım içi iletişim ve etkileşimi kolaylaştıran uygulama

İlk olarak 2013 Ağustos ayında Flickr kurucu ortaklarından Stewart Butterfield, Eric Costello, Cal Henderson ve Serguei Mourachov tarafından kuruldu. “Be less busy” yani “Daha az meşgul ol” mottosuyla çıktıkları yolda üç sene içerisinde müthiş bir kullanım oranı yakaladılar.

İnternette bulunan veriler dahilinde kurulduktan 4 ay sonra günlük 16 bin kullanıcı sayısına sahipken Nisan 2016 da günlük 2,7 milyon kullanıcı sayısına ulaştılar ki sayı daha da artmakta. Günümüzde birçok dünya markası diyebileceğimiz şirketler de Slack kullanıyor; Samsung, eBay, Linkedin, Ea, Time vs. bunlardan sadece bazıları.

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Hepsi Haberimizde.

Peki, neden Slack kullanmalıyız?

Öncelikle Slack kullanımı gerçekten kolay olan bir uygulama. Neden kullanmalıyız sorusuna gelirsek birkaç maddede bu soruyu cevaplayabiliriz.

Slack kullanımı oldukça kolay ve gözü yormayan bir arayüze sahip. Ayrıca Slack’i mobil ve masaüstü olmak üzere bütün işletim sistemlerinde kullanmak mümkün.

slack-kullanimi

Özellikle bilişim sektöründe çalışanlar için uygulama içinde kod paylaşımı yapılacağı zamanlar olabiliyor ve bunu düzgün bir şekilde aktarmak gerekebiliyor ki Slack programı burada 30’dan fazla programlama dili desteği ile mükemmel bir iş çıkarıyor.

slack-kullanimi

Google Drive, Dropbox, Google Hangouts, Bitbucket, Github gibi oldukça sık kullanılan araçlarla entegre halinde olan Slack programı; tüm bu araçlarda yaşanacak olan olayların kendi bünyesinde değerlendirilmesini sağlıyor.

Günümüzde kullanılan Whatsapp, Telegram gibi çeşitli mesajlaşma servislerinden geri kalmayan Slack direkt ve grup mesajlaşma özelliğine de sahip. Hızlı kullanımı, gizliliği ve dosya paylaşım türündeki çoklu seçeneği ile kullanıcıya geniş bir kullanım sunuyor.  Slack içerisinden ayrıca diğer üyeleri arayabilirsiniz.

slack-kullanimi-gorseli

Slack içerisinde iş dallarına göre kanallar açabilirsiniz. Örneğin; yazılım, araştırma, tasarım, makale, mobil vb. şeklinde kanallarda takım üyeleri kendi aralarında bilgi alışverişi yapabilir veya o konu hakkında paylaşım beyan edebilirler. Bu kanallar bütün takım üyelerine açık veya gizli şekilde ayarlanabilmekte.

slack-programi-kullanimi

Peki, Slack programı nasıl kullanılır?

Slack’i kendinize bir takım oluşturarak veya var olan bir takıma üye olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Takım oluşturmak Slack’in mobil uygulamasına veya web sitesine giderek mail adresinizi girerek Create New Team butonuna basmanız yeterli. Daha sonra tarayıcının sizi yönlendireceği sayfada 6 haneli bir şifre girmeniz gerekmekte devam edebilmek için ki bu şifre girdiğiniz email adresine anında geliyor. Şifreyi girdikten sonra takım ismi, türü ve takımınınız slack adresini girdikten sonra takımınız yani Slack sayfanız oluşturulmuş oluyor. Bir slack takımına üye olmak içinse iki farklı yöntem var. Bunlardan en çok kullanılanı takım sahibi veya adminleri tarafından davet edilmek. Davet edildikten sonra bir davet maili alacaksınız. Mail’i açtığınızda Join Team butonuna basın ve karşınıza çıkan sayfada ad ve soyadınızı girdikten sonra bir kullanıcı adı belirleyin.

Local Mail Adresi Kullanmayın

Next diyerek kendinize bir şifre girin ve join team diyin. Ondan sonra otomatik olarak takım sayfasına yönlendirileceksiniz ve Slack’i kullanmaya başlayabilirsiniz. Takıma üye olmanın diğer bir yolu ise kurucu veya admine bir istek atmak. Ancak bunu local mail adreslerine sahip kişiler maalesef gerçekleştiremiyor. Local mail adresinden kastım ise Hotmail, Gmail uzantılı mailler. Local olmayan adreslere ise izin verilmekte. Şirket içi kullanımlar için alınmış bir önlem olabilir onu bilemeyiz. Diyelim ki davet ile bir takıma üye oldunuz peki tekrar nasıl giriş yapacaksınız? Onu da aşağıda resimlerde bulabilirsiniz:

slack-kullanim-klavuzu

Takım yöneticileri tarafından açılan kanallara katılmak için channels kısmının yanındaki artı kısmına basarak karşınıza gelen ekranda kanal ismine basarak kanala girin ve join channel diyin ondan sonra katıldığınız kanallar ekranınızda düşecektir. Direct messages altında ise daha önce özelden konuştuğunuz kullanıcıları görebilirsiniz.

Çağatay TÜRKAN

Öğrenciler Robotlarıyla Yarıştı 

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu