Sağlık

Şizofreni Nedir?

Şizofreni nedir? Bir kişinin davranışlarını, hareketlerini, gerçeği algılama şeklini ve düşüncelerini çarpıtarak değiştiren ciddi, kronik ve psikiyatrik bir hastalıktır.

ŞİZOFRENİ NEDİR?

Şizofreni nedir? Bu hastalığa sahip kişiler gerçek olmayan şeylere inanmaya, gerçeklikle bağlantılarını yitirerek farklı davranışlar sergilemeye, kişiliklerini değiştirmeye eğilimlidirler. Kişinin aile ve sosyal çevre ile olan ilişkileri bozulur. Bu hastalık hayat boyu sürer ve sürekli tedavi gerektirir. Doğru tedavi uygulanırsa şizofreni kontrol altına alınabilir. Hastalar hayatlarına devam ederek, sosyal ilişkilerini ve iş yaşamlarını başarıyla sürdürebilirler. Tedavi sürerken yapılacak ufak bir ihmal hastalığın tekrar etmesine sebep olabileceğinden özenli olunmalıdır. Hasta düzenli psikiyatrik muayenesine devam etmelidir.

ŞİZOFRENİ HASTALIĞI NASIL GELİŞİR?

Şizofreni hastalarında sağlıklı düşünce akışı, duygu kontrolü yoktur. Bu hastalık normal davranışa engel olur, kişiler gerçek ile hayali birbirinden ayıramaz. Hastanın çarpık düşünceleri vardır. Halüsinasyon görürler, paranoyaları vardır ve korku duyarlar. Hastalık genellikle yavaş gelişim gösterir. Erken teşhis ve tedavi ile ciddi komplikasyonlar olmadan hastalık kontrol altına alınabilir. Bilinenin aksine hastalarda şiddet eğilimi ve bölünmüş ya da çoklu kişilik durumu yoktur. Bu hastalığın alevlenme ve yatışma dönemleri vardır. Alevlenme döneminde gerçek ve gerçek olmayan şeyler birbirine karışır. Bu durumun adı psikozdur. Şizofreni oldukça şiddetli psikotik hastalıklar grubundadır. Belirtiler ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Tedavi için verilen ilaçlar kullanılmazsa, alkol ve madde kullanımı varsa ve ağır stres mevcutsa hastalığın şiddeti artar.

ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şizofreninin başlangıç döneminde belirtiler hafif seyreder. Hastanın yakınları bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ederler ancak ne olduğunu tam anlayamazlar. Bazı belirtiler hastada sürekli olurken, bazı belirtiler ara ara yok olup sonra tekrar edebilir.

 • Duygu, düşünce ve davranışla ilgili sorunlar
 • Sanrılar, halüsinasyonlar görme, olmayan sesler duyma
 • Düzensiz konuşma, anlamsız cümleler kurma
 • Kendini ifade edememe
 • Gerçek dışı olaylara inanma durumu (Birinin kendisini takip ettiği, birisinin tacizine uğradığı, büyük bir felaketin yaklaştığı gibi)
 • Düzensiz motor hareketler ve davranışlar
 • Gereksiz, abartılı ve çocuksu hareketler
 • Ajitasyon
 • Hedefe odaklanmakta güçlük
 • Talimatlara direnme
 • Tuhaf duruş şekilleri
 • Kişisel hijyene özen göstermeme
 • Önemli olaylara karşı duygusuz davranma
 • Çalışma isteğinde ve verimlilikte azalma
 • Göz teması kurmaktan kaçınma
 • Yüz ifadelelerinin ve mimiklerin azalması
 • Ailesine ve yakın çevresine şüpheyle yaklaşma
 • Bir anda gelişen sebepsiz duygusallık ve depresyon
 • Günlük aktivitelere karşı ilgisizlik
 • Hobilerinden zevk almama
 • Sosyal ortamlardan kendini soyutlama

ŞİZOFRENİ NEDENLERİ NELERDİR?

Bu hastalığın kesin nedeni henüz belirlenememiştir. Beynin kimyasal yapısında meydana gelen bozuklukların bu hastalıkta önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Ayrıca genetik ve çevresel faktörler de hastalığın gelişiminde etkilidir. Ailesinde şizofreni ya da psikotik hastalık öylüsü olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski yüksektir. Yapılan araştırmalar sonucunda nörogörüntüleme sırasında şizofreni hastalarının beyin ve merkezi sinir sistemi yapısının sağlıklı bireylerden farklı olduğu görülmüştür. Dopamin ve glutamat gibi nörotransmitterlerdeki  sorunlar beyin kimyasından kaynaklı bozukluklara yol açar.

ŞİZOFRENİ TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Yukarıda saydığımız belirtilerden bir ya da bir kaçı hastanın yakınları tarafından fark edilirse hastalar psikiyatri kliniklerine götürülmelidir. Belirtilerin şizofreni olup olmadığını anlamak için kişi muayene edilir, belirtilerle ilgili tanı testleri yapılır. Bu testler şunlardır: Psikiyatrik değerlendirme testleri, kan testleri, tıbbi görüntüleme yöntemleri. Bu uygulamalar sonucunda şizofreni tanısı koyulduysa uygun tedavi süreci belirlenir ve başlatılır.

ŞİZOFRENİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Şizofreni ömür boyu tedavi gerektiren kronik bir beyin hastalığıdır. Antipsikotik ilaçlar beyindeki dopamin ve nörotransmittere etki eder ve belirtilerin ortadan kalkmasını sağlar. Tedavide temel amaç en düşük ilaç dozu ile hastalığın yarattığı belirtileri önleyerek, kişinin sosyal, psikolojik ve fizyolojik açıdan sağlıklı kişiler gibi bir yaşam sürmesini sağlamaktır. Hasta düzenli olarak psikiyatristler tarafından takip edilmelidir. Gerekli görüldüğü takdirde ilacın türü, dozu ya da kullanım sıklığında düzenlemeler yapılabilir. Bazı antidepresanlar ve antianksiyete ilaçları ile kombinasyonlar uygulanabilir. Bu ilaçlar etkilerini 3-4 hafta içinde gösterirler. İlaçların ne yazık ki yan etkileri vardır. Bu nedenle hastalar ilaçları kullanmak istemeyebilir, bu gibi durumlarda enjeksiyon yöntemi ile ilaç uygulanabilir. Bireysel terapiler, aile terapileri, sosyal beceri eğitimleri ve mesleki rehabilitasyon gibi ek tedaviler de uygulanarak hastalara destek olunabilir.

Şizofreni nedir yazımdan sonra buna benzer bir konu olan anksiyete bozukluğu ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazıya tıklayabilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu İle Nasıl Mücadele Edilir?

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Malesef ki bir arkadaşımda var. Şuan hastanede yatıyor. İlerlediği için kendisi zor durumda erken teşhis edilseydi şuan bu durumda olmazdı

 2. Bi arkadaşımın sevgilisi şizofrendi biz kısaca şizo diyorduk da okuduktan sonra bakış açım değişti açıkcası

 3. Annemin bir öğrencisine de şizofreni tanısı konmuştu çok zor bir hastalık hayatları hiç kolay değil bakan için de zor allah yardım etsin

 4. Genelde davranışlarını sevmediğimiz insanlara şizo falan diyoruz ya;
  Demeyelim.ciddi bir rahatsızlık.
  Bir arkadaşımı bu yüzden kaybettim.bıçakla öldüren kişi de arkadaşımdı ve tedavi görüyordu.
  Yaptığını anlayınca intihar etti daha cezaevine girmeden.
  Zor iş
  İlaçlar alınmayınca gerçek bir canavara evrilebilirler ama ilaçlar düzenli alınınca senden benden farkları yok.

 5. ilk iş hayatına başladığımda birlikte çalıştığım bi hemşire vardı, oldukça değişik ifade ve davranışlarına şahit oluyorduk.. daha sonra kendisine şizofreni tanısı konduğunu öğrendim.. bu yazı oldukça bilgilendirici olmuş bu durumda.. elinize sağlık

 6. Hep korktuğumuz bir durum oluyor ama filmlerdeki gibi birşey değil. destek olup aşmasına yardımcı olmak gerekiyor.

 7. Gerçek anlamda yaşayan içinde etrafındakiler için de çok zor hastalık bilgilendirme yazısı için teşekkürler

 8. Gerçek dışı olaylara inanma ve çevresindeki insanları şüphe duyduğu için kendinden uzaklaştırma durumu ekseriyetle paralel gidiyor

 9. Hem yaşayan hem de çevresindekiler açısından zor bir durum. Bu değerli bilgilendirme için emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu