Sağlık

Sivrisinek Isırıklarına Karşı Doğal Çözümler

Yaz aylarında sıcağın yanında en büyün sorunumuz sivrisinekler ve ısırıkları. Gece uyurken hain saldırılarına maruz kaldığımız sivrisinekleri bulmak ayrı bir dert, ısırıklarına çözüm bulmak apayrı. Sinek ısırıkları için piyasada satılan ürünler bulunuyor. Biz bu sefer Sivrisinek Isırıklarına Karşı Doğal Çözümler için araştırma yaptık.

Sivrisinek Isırıklarına Karşı Doğal Çözümler

Sivrisinek Isırıklarına Karşı Doğal Çözümler

Sirke

Sivrisinek Isırıklarına Karşı Doğal Çözümler

Özellikle elma sirkesinin içerdiği asit sayesinde ısırıklara iyi geldiği bilinmektedir. Pamuğa damlatarak ısırıklara uygulayabilirsiniz.

Buz

Herhangi bir yaralanma, çarpma durumunda kullandığımız buz, şişliği önlediği, artı olarak kaşınma hissini azalttığı için, sinek ısırıkları durumunda ısırılan yerin üzerine konduğunda rahatlık verecektir.

Bal

Erken dönemlerde tanrıların kutsal yiyeceği nektar olarak da bilinen bal, çok farklı rahatsızlıklara çare olarak kullanılır, aynı zamanda antibakteriyel etkiye de sahiptir. Sineğin ısırdığı yere bir miktar bal damlatın, kaşıntının kesilmesinin uzun sürmeyeceğini göreceksiniz.

Tuvalet İspirtosu

Tuvalet ispirtosu, saf alkol ve su içerikli olduğundan dolayı tıpta ve kozmetikte temizlik için kullanılır. İçerdiği alkolden dolayı yüksek derece mikrop öldürür ve enfeksiyon önleme özelliği vardır. Küçük bir parça pamuğa dökeceğiniz tuvalet ispirtosunu sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye tatbik edin.

Diş Macunu

Diş macununu dişlerimize uyguladığımızda verdiği ferahlıktan dolayı biliriz ki soğutucu etkisi de vardır, bu nedenle ısırık sebebiyle oluşan kaşıntı hissini alır. Sinek ısırığının olduğu bölgeye küçük bir miktar diş macunu sürebilirsiniz. Tercihinize göre etkiyi arttırmak için naneli diş macunlarını kullanabilirsiniz.

Sivrisinek Isırıklarına Karşı Doğal Çözümler

Tuz

Tuzun antiseptik özelliği, sinek ısırıklarına iyi gelir, bir tutam tuzu birkaç damla su ile karıştırarak oluşturacağınız macunu ısırılan bölgeye nazikçe uygulayın

Doğal Yağlar

Çay ağacı ve lavanta yağı gibi doğal yağlar antienflamatuvar özellikleriyle sinek ısırıkları sebebiyle oluşan şişlik ve enfeksiyonu önlemede kullanılır.

Çay Torbaları

Soğutulmuş poşet çay torbaları, gözaltı torbalarında olduğu gibi şişkinliği alması için ve ve ısırığın olduğu bölgenin nemlenmesini sağladığı için kullanılabilir.

Aspirin

Aspirini ezerek toz halinde birkaç damla su ile karıştırıp macun haline getirin. Isırık olan bölgeye tatbik edin ve emilimini bekleyin. Kuruyunca temizleyin. Aspirinin iltihap sökücü özelliğinden dolayı sinek ısırıklarına karşı kullanılabilecek güçlü bir yöntemdir.

Fesleğen

Fesleğen yaprakları, içerdiği 2 madde ile kaşıntıya iyi gelir. İnce ince doğranmış fesleğen yapraklarını ısırığın olduğu bölgeye koyun yahut fesleğen yağını cilde direkt uygulayın.

Dövülmüş Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak, hem kaşıntıyı giderir, hem de sinek ısırığının olduğu yerdeki şişliği alır. Ayrıca, sarımsak ve soğan kokusu sayesinde sinek kovucu özelliği de vardır. Bir diş sarımsağı ve bir parça soğanı ezerek sokulan bölgeye sürün. Birkaç dakika boyunca ısırığın olduğu bölgeye uygulayın, ardından yıkayın.

Limon ve Misket Limonu

Sivrisinek Isırıklarına Karşı Doğal Çözümler

Her iki asitli meyve de bakteriler ve virüslere karşı etkilidir. Bu meyvelerin suları birçok bakteriyi öldürebilir. Isırığın üzerine limon damlalarını direkt uyguladığınızda hijyen de sağlamış olursunuz.

Nane

Serinletici etkisi sayesinde nane kaşıntıya iyi gelir ve hassasiyeti azaltır.

Aloe Vera

Sivrisinek Isırıklarına Karşı Doğal Çözümler

Özellikle güneş yanıklarına karşı olan etkisi bilinen aloe vera, sinek ısırıklarına da iyi geldiği bilinen bir bitkidir.

 

Doğal Cilt Temizleyiciler

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Bu önemli bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel anlatmışsınız. Dediğiniz gibi bu dönemlerde en çok ihtiyaç duydkulağımız :))

  2. Sivrisinekler korkulu rüyam Sanırım alerjim var ısırdıkları anda felaket şişiyor bu yöntemleri denemem lazım. Teşekkürler bilgilendirme için

  3. Namıssızlar. Uyurken vıızzzzzzzz diye geliyor uyanamıyorsun. Sineği kaçırayım derken bazen kendimi tokatladığım oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu