Sağlık

Sıvı Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Detoks, yaz aylarına yaklaştığımız son günlerde gündemde olan, genel olarak kilo vermek ile ilişkilendirilen, fakat esas mantığı vücudumuzu toksinlerden arındırmak olan bir yöntemdir. Detoks için farklı yöntemler bulunmakta. En kolay uygulanabilecek olan sıvı detoksu örnekleri bu yazımızın konusu.

sıvı detoksu detoks suyu

Nedir Sıvı Detoksu?

Sıvı detoksu, vücudun hali hazırda aldığı besin alışkanlığını değiştirerek, katı besinler tüketmeden sadece sıvı besinler ile beslenmektir. Bahsettiğimiz sıvı besinler kahve, çay, soda, gazlı içecekler değil, doğal besinler; meyve, sebzeleri sıkarak elde edilen sular ile yapılan karışımlardır.

Detoksun mantığı esasında, toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırmak olduğu gibi, aynı zamanda vücuda enerji de sağlamaktır. Bu nedenle, bu sıvılar hazırlanırken sadece sevdiğimiz, yemeyi tercih ettiğimiz meyve / sebzeler değil, vitamin açısından vücudumuzun ihtiyacını karşılayacak besinler kullanılmalıdır.

sıvı detoksu detoks suyu

Sıvı Detoksu Nasıl Yapılır?

Bu yöntem, katı besin maddelerini meyve suları ile değiştirip, evvelden programı hazırlanmış, belirlenen süre boyunca sadece bu içecekleri tüketmektir.

Sıvı detoksu kulaktan dolma bilgiler ile değil, doktor kontrolünden geçtikten sonra, doktorun vereceği tavsiyelere uyarak yapılmalıdır.

Sıvı detoksu yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta da, hazırlanan içeceklerin hangi öğünde tüketileceğidir. Kimi detoks suları yüksek miktarda protein ve enerji verici içerikleri nedeniyle sabah saatlerinde tüketilmelidir. Bazılarıysa akşam saatlerine daha uygundur, daha uzun süreli tok tutarlar.

sıvı detoksu detoks suyu

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Pastörize Edilmemiş Olmalı:

Pastörize işlemi, gıdaların (yiyecek, içecek) marketlerde satılırkenki raf ömrünü uzatmak amacıyla yapılan bir tür ısıtma işlemidir. Bu işlemde önce besin maddesi yüksek ısıya maruz bırakılır, sonra soğutulur. Bu şekilde, içerdikleri bazı mikroorganizmalar yok edilir. Detoks sularının taze tüketilmesi gerektiği, raf ömrü gibi bir derdi olmayacağı için, bu işleme maruz bırakılmaz.

Soğuk Sıkım Yapılması:

Evde hazırlanabileceği gibi, bu işe girişmiş firmalar da bulunmakta. Evde yapılacak detoks suları, kullanılacak profesyonel olmayan sebze / meyve sıkacağı sebebiyle daha az mineral, vitamin içeriği olan sular olacaktır.

Sıvı Detoksu Yapmanın Faydaları Nedir?

1- Antioksidan değeri arttırmak.
2- Metabolizmanın hızlanması.
3- Vitamin desteği
4- Ödem atma ve zayıflama
5- Karaciğerin temizlenmesi

sıvı detoksu detoks suyu

Detoks Nedir? Detoks Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu