SON DAKİKA

Sıvı Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

cool
Sıvı Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Detoks, yaz aylarına yaklaştığımız son günlerde gündemde olan, genel olarak kilo vermek ile ilişkilendirilen, fakat esas mantığı vücudumuzu toksinlerden arındırmak olan bir yöntemdir. Detoks için farklı yöntemler bulunmakta. En kolay uygulanabilecek olan sıvı detoksu örnekleri bu yazımızın konusu.

sıvı detoksu detoks suyu

Nedir Sıvı Detoksu?

Sıvı detoksu, vücudun hali hazırda aldığı besin alışkanlığını değiştirerek, katı besinler tüketmeden sadece sıvı besinler ile beslenmektir. Bahsettiğimiz sıvı besinler kahve, çay, soda, gazlı içecekler değil, doğal besinler; meyve, sebzeleri sıkarak elde edilen sular ile yapılan karışımlardır.

Detoksun mantığı esasında, toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırmak olduğu gibi, aynı zamanda vücuda enerji de sağlamaktır. Bu nedenle, bu sıvılar hazırlanırken sadece sevdiğimiz, yemeyi tercih ettiğimiz meyve / sebzeler değil, vitamin açısından vücudumuzun ihtiyacını karşılayacak besinler kullanılmalıdır.

sıvı detoksu detoks suyu

Sıvı Detoksu Nasıl Yapılır?

Bu yöntem, katı besin maddelerini meyve suları ile değiştirip, evvelden programı hazırlanmış, belirlenen süre boyunca sadece bu içecekleri tüketmektir.

Sıvı detoksu kulaktan dolma bilgiler ile değil, doktor kontrolünden geçtikten sonra, doktorun vereceği tavsiyelere uyarak yapılmalıdır.

Sıvı detoksu yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta da, hazırlanan içeceklerin hangi öğünde tüketileceğidir. Kimi detoks suları yüksek miktarda protein ve enerji verici içerikleri nedeniyle sabah saatlerinde tüketilmelidir. Bazılarıysa akşam saatlerine daha uygundur, daha uzun süreli tok tutarlar.

sıvı detoksu detoks suyu

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Pastörize Edilmemiş Olmalı:

Pastörize işlemi, gıdaların (yiyecek, içecek) marketlerde satılırkenki raf ömrünü uzatmak amacıyla yapılan bir tür ısıtma işlemidir. Bu işlemde önce besin maddesi yüksek ısıya maruz bırakılır, sonra soğutulur. Bu şekilde, içerdikleri bazı mikroorganizmalar yok edilir. Detoks sularının taze tüketilmesi gerektiği, raf ömrü gibi bir derdi olmayacağı için, bu işleme maruz bırakılmaz.

Soğuk Sıkım Yapılması:

Evde hazırlanabileceği gibi, bu işe girişmiş firmalar da bulunmakta. Evde yapılacak detoks suları, kullanılacak profesyonel olmayan sebze / meyve sıkacağı sebebiyle daha az mineral, vitamin içeriği olan sular olacaktır.

Sıvı Detoksu Yapmanın Faydaları Nedir?

1- Antioksidan değeri arttırmak.
2- Metabolizmanın hızlanması.
3- Vitamin desteği
4- Ödem atma ve zayıflama
5- Karaciğerin temizlenmesi

sıvı detoksu detoks suyu

Detoks Nedir? Detoks Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Başlıklar: , ,

Yorumlar

4
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Sinemburakyılmazseher35arslankayrahanim Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kayrahanim
Yönetici

Ne zamandır aklımda. İyi oldu denk gelmek, denemek lazımımımım

seher35arslan
Üye
seher35arslan

En çok ihtiyacım olan şey. Süpersiniz teşekkür ederim

burakyılmaz
Üye

her gun yapıp ıcmemız gerekıyor sağlığımız için tşkler bılgıler ıcın

Sinem
Editor

Aslında yaz ayları için oldukça uygun bir şey ama önce bi doktora gidip tahlil yaptıralım tabi.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Temmuz 2018, 17:24

Kaliteli ve Huzurlu Bir Yaşam İçin Öneriler

Hepimiz yoğun hayat stresi, koşturmacası derken kendimize vakit ayırmıyoruz. En çok ihmal ettiğimiz şey kendimiz oluyoruz! Yeterince dinlenmiyor, uyumuyor ve sağlıklı beslenmiyoruz. En çok da büyük şehirde yaşayanlar için çok yorucu geçiyor günler. Çoğu kişi haftanın 6 günü çalışıyor, bir gün tatili var ve dinlenmeye yetmiyor. Kaliteli yaşam ve huzurlu...

Devamını Görüntüle