Sağlık

Sinüzit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit nedir? Nezle ve gribi takiben gelen baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun ve genizden gelen sarı-yeşil renkli akıntı, halsizlik ve adaptasyon zorluğu gibi belirtiler sinüzitle ilgilidir. Tüm mevsimlerde görülebilir, ancak en çok kış aylarında etkisini gösterir. Bu aylarda başlayan bir soğuk algınlığının arkasından ortaya çıkan koyu renkli burun akıntısı ya da burun akıntısının aniden durması ve başlayan baş ağrısı sinüzitin sinyalleri olabilir. Kişinin yaşam kalitesini düşürür. Sinüzit medikal veya cerrahi tedaviye olumlu yönde yanıt veren bir rahatsızlıktır. Sinüzit nedir anlayabilmek için öncelikle sinüsün ne olduğu bilmek gerekir. Bu yazımda sizlere sinüzit ile ilgili detaylı bilgiler vereceğim.

SİNÜS NEDİR?

Kafa kemiklerinin içinde yerleşen ve kanalları burun içine açılan, içi hava dolu kemik boşluklarına sinüs denir. Doğum sonrası ethmoid ve maksiler sinüsler oluşur, sfenoid ve frontal sinüsler ise sonradan oluşur ve ergenlikte hepsi tamamlanır. Sesin tınısını ve karakterini sinüsler sağlar. Bunun yanında burundan geçen havanın nemlenmesine ve vücut ısısına yaklaşmasına yardımcı olur. İçi hava dolu olduğu için kafanın ağırlığını azaltır ve başın dik durmasına destek olur. Sinüzit hastaları,  sinüsler görevini tam yapamadığı için başlarında bir ağırlık hissederler.

SİNÜZİT NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Sinüs boşluklarını kaplayan mukoza viral, bakteriyel ve mantar gibi nedenlerle iltihaplanır. Bu duruma sinüzit denir. Sinüzit, 2 haftadan kısa sürerse akut sinüzit, 2-12 hafta arası sürerse subakut sinüzit, 12 haftadan uzun sürerse kronik sinüzit olarak adlandırılır.

Bağışıklık sistemi, buna bağlı sık üst solunum enfeksiyonu geçirme, burun ve sinüs anatomisi, özellikle çocuklarda geniz eti büyüklüğü, alerjik rinit ve kirli hava sinüzit oluşumu etkileyen en önemli faktörler arasındadır.

***Burun ve sinüs anatomisi, burun kemiği veya kıkırdağının eğri olması, burun etinin büyük olması, sinüs kanallarının kapalı olması, burun ve sinüs tümörü varlığı***

SİNÜZİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

***Yaşanan nezle veya gribin ardından şu belirtiler görülür:

 • Göz ve yüz çevresini saran zonklayıcı baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun ve genizden gelen sarı/yeşil renk akıntı
 • Boğaz ağrısı
 • Ağız kokusu
 • Koku ve tat bozukluğu
 • Hafif ateş
 • Halsizlik
 • Adaptasyon zorluğu
 • Çocuklarda tüm bunlara ek olarak iştahsızlık, bulantı, kusma ve öksürük görülebilir.

***Her baş ağrısı sinüzit değildir. Baş ağrılarının %10’u sinüzit ile ilgilidir. Sinüzit sinsi bir rahatsızlıktır. Hastada belirtilerin bir ya da bir kaçı olsa da muayene sırasında her şey yolunda gibi görünebilir.

Baş Ağrısı Deyip Geçme

SİNÜZİTTEN NASIL KORUNURUZ?

Enfeksiyon hastalıklarından korumak için gerekeni yapmak çok önemlidir. Üst solunum yolu enfeksiyonları hava ve damlacık yoluyla yayılır. Bu nedenle insanların yoğun olduğu alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları, asansörler ve kapalı ortamlarda dikkatli olmak gerekir. Bu alanların iyi şekilde havalandırılması şarttır. Şüphelendiğiniz durumlarda hemen önlem almalısınız. Bağışıklık sistemini destekleyecek tarzda beslenmeye özen göstermelisiniz. Kısa vadeli önlemlerin dışında anatomik sorunlar var ise bunlarla ilgili tedavileri yaptırmalısınız.

SİNÜZİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sinüzit medikal ve cerrahi tedaviye olumlu yanıt verir.

AKUT SİNÜZİT

Akut sinüzit, genellikle ilaç tedavisi ile geçer. Antibiyotikler kullanılır ve hastalığın şiddetine göre antibiyotik kullanım süresi 10-21 gün arasında değişir. İlaç kullanımı ile birlikte sarı-yeşil burun akıntısı geçse bile en az 7 gün daha antibiyotik kullanımına devam etmek gerekir. Bu süre göz ardı edilirse hastalığın tekrar etme hatta kronikleşme riski vardır. Burun açıcı spreyler ve soğuk algınlığı hapları, alerji için haplar ve spreyler, burun-sinüs yıkama sıvıları ve spreyleri de destek tedavi olarak kullanılabilir.

KRONİK SİNÜZİT

Kronik sinüzit için de önce ilaç tedavisi uygulanır. Ancak geçmeyen tekrar eden dirençli vakalarda cerrahi tedavi de düşünülmelidir. Sinüs içinde mukozal kalınlaşmalar varsa iltihap, mukosel ve sinüs kanalları kapanmış ise mutlaka “fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi” (FESS ameliyatı) yapılması önerilir. Cerrahi tedavide başarı %90 civarındadır. Hastalığın ameliyat sonrasında tekrar edip etmemesi, burun içi ve sinüs polipli olgulara bağlı. Böyle bir durum var ise %30 oranında sinüzit tekrar edebiliyor. Ameliyat durumu 13-14 yaşından sonra sinüslerin hepsinin oluşması ardından düşünülmeli.

Sinüzit nedir yazımdan sonra uyku apnesi ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki link tam size göre.

Uyku Apnesi Nedir?

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Ovv Kronik sinüzit içlerinde en uzun süreli olanmış Allah bu hastalığa yakalanana yardım etsin biz bi nezle oluyoruzda bi hafta ne çekiyoruz

 2. Sinüslerim çoğu zaman şiş tıkalı. Göz altı yanak ve burnumun üst kısmı ağrıyor. Tıkanıyor. Sürekli damla kullanıyorum. Allah herkese şifa versin.

 3. Ameliyat olana kadar her yıl varlığını hissettirerek süründürürdü beni.. Umarım bundan sonra yaşamayacağım.. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu