in

Sınırlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması Geliyor

sınırlı sokağa çıkma kısıtlaması

Sınırlı sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamanın detayları tüm vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. Bilim Kurulu toplantısında alınan kararın detayları haberimizde.

Sınırlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Covid-19 pandemisi nedeniyle eğitim sisteminde de kısa vadeli değişiklikler yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı ilk yaptığı açıklamalarda LGS sınavının ertelendiğini ifade etse de bu durum daha sonra değişti. Pandeminin etkisini önceki aylara nazaran yitirmesiyle 20 Haziran’da Liselere Giriş Sınavı’nın yapılacağı duyuruldu. Ancak sınavın nasıl yapılacağı, sağlık tedbirlerinin nasıl uygulanacağı ise ayrı bir merak konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hastanede sınav yapılabileceğini, sınav yapılacak okul sayısının arttırılacağını dolayısıyla bir okulda sınava giren öğrenci sayısının azalacağını duyurdu. Bunun yanı sıra öğrencilere maske dağıtılacağı ve sosyal mesafe kurallarına uygun bir sınav ortamının hazırlanacağı ifade edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yeni bir tedbirin daha getirildiğini ifade etti. Buna göre 20 Haziran’da yapılacak olan Liselere Giriş Sınavı sırasında saat 09.00-15.00 arasında sınırlı sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun en önemli nedeni ise sınava gidiş ve dönüşlerde yoğunluk yaşanmasının önüne geçmek. Aynı yasak 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sırasında da uygulanacak. 27 Haziran Cumartesi saat 09.30-15.00, 28 Haziran Pazar ise 09.30-18.30 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bakan Koca Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bilim Kurulu toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu talimatın verildiğini duyurdu. Dışarıda yoğunluğun yaşanmaması ve sınav günlerinin gençlere ayrılması için böyle bir karar alındığının altını çizdi.

Ulaşıma Dikkat Edilmeli

Yapılan açıklamada adayların sınava gelirken toplu taşıma kullanması halinde kendisiyle birlikte en fazla 1 yakını gelebilecek. Özel araçlarla ulaşım yapıldığı takdirde ise araç sürücüsünün yanı sıra bir yakını da gelebilecek. Toplu ulaşım araçlarından biletleri olanlar ise yasağa tabi tutulmayacak. Manavlar, fırınlar, tatlı imalatı ve satışı yapan yerler, kuruyemiş dükkanları, market ve bakkallar ile kasaplar ise yine yasağa tabi değil. Alınan kararlar 81 ilde uygulanacak.

Kurallara Riayet Etmek Hayati Önem Taşıyor

Sınav günlerinde adayların ateşleri ölçülecek. Sınav yerine maskeyle gelseler bile bakanlık tarafından kendilerine tahsis edilen maskeleri kullanacaklar. Sınava girilecek okullar önceden dezenfekte işlemine tabi tutulacak. Bununla birlikte sınıflar sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılandırılacak. Ancak yine de hem adayların hem ailelerin kurallara riayet etmesi gerekmekte. Zira aileler sınav yerlerinin bahçelerine giremeyecekler. Sınav süresince de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Tüm bu işlemler sırasında vatandaşların kurallara riayet etmesi son derece önemli.Özellikle vaka sayısının artışa geçtiği şu günlerde sosyal mesafeye, hijyene ve mesafeye dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Erdoğan Açıklama Yaptı

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tersiyer hakkında bilgiler

Tersiyer Hakkında Bilgiler

affetmek neden zordur

Affetmek Neden Zordur? Affetmek Hangi Durumlarda İmkansız Hale Gelir?