SON DAKİKA

Sinemanın Doğuşu ve Sinema Tarihi

10 Haziran 2018'de eklendi

Sinemanın Doğuşu ve Sinema Tarihi

Sinema kelimesi nasıl ortaya çıktı? Yunanca’da hareket anlamındaki ”kinema” ve yazmak anlamına gelen “graphein” kelimelerinden üretilerek; Fransızca bir kelime olan cinematographie’nin (sinematografi) kısaltılmışı olarak ortaya çıkmıştır. Lumiere Kardeşlerin 1895 yılında yaptıkları buluş ile sinema ortaya çıkmış ve gittikçe büyümüştür. Dünya sineması, başlangıcı ve gelişimi ile ilgili bilgiler olacak bu yazımda.

Dünya Sineması ve Gelişim Süreçleri

Dünya Sineması Sinemanin Doğuşu ve Sinema Tarihi Lumiere Kardeşler

Lumiere Kardeşler

Louis ve Auguste Lumiere Kardeşler; Fransa Lyon’da babalarına ait fotoğraf stüdyosunda çalışıyorlardı.1894 yılında Edison Paris’te kineteskop diye alet tanıtımı yaparken, Lumiere kardeşler de Paris’te, Kineteskop ile yarışacak düzeyde bir alet icat etmeye çalışıyorlardı. Nihayet 13 Şubat 1985 yılında; kamera ve projektörün bir arada olduğu Sinematograf ‘ın patentini aldılar. Lumiere Kardeşler bu buluşları ile kısa filmleri beyaz perdeye aktararak, para karşılığında halka göstermeye başladılar. Halka açık ilk gösterimin tarihi 28 Ekim 1895’tir. Paris’te bulunan Grand Cafe’deki salonda gerçekleşti. Gösterilen ilk filmler, farklı çekimlerin yer aldığı kısa kısa görüntülerden oluşan 10 tane filmin peş peşe gösterilmesi ile oluşan 20 dakika sürüyordu. İşçilerin Lumiere Fabrikasıdan çıkışı olarak adlandırılan film, seyircilerin kameraya hiç bakmamalarından dolayı sahnelerin önceden planlandığı söylenmektedir.

Dünya Sineması kineteskop

Lumiere Kardeşlerin yine 1895 yılında gösterime sunduğu Bir Duvarın Yıkılışı isimli filmleri, değişik bir yöntem kullanılarak filmin tersten gösterime sunulmasıyla, sanki bir duvar inşa ediliyormuş izlenimi sunmuştur. Böylece film, ilk özel efekt kullanılan film olarak kayıtlara geçmiştir.

İlk komedi filmi kabul edilen Lumiere Kardeşler’in çektiği; Islanan Bahçıvan (1895) filminde küçük bir çocuk bahçedeki hortuma basar ve hortumda biriken suyu ayağını kaldırdığında etrafa tazyikli bir şekilde fışkırır ve hortum sağa sola savrulur.

Grand Cafe’de Lumiere Kardeşler’in filmlerini izleyeme gelenler arasında, Ayakkabıcı, marangoz ve sihirbaz olan bir isim vardı George Melies, ekranda gördüklerinden çok etkilenir ve o günden sonra varını yoğunu sinemaya yatırır ve filmler çekmeye başlar.

Dünya Sineması Aya Yolculuk

Ay’a Yolculuk (1902) George Melies’in çektiği, Dünya Sineması tarihinin ilk bilim kurgu filmidir.

İlk Sinemalara Nikelodeon Adı Veriliyordu!

Nikelodeon; İlk sinema salonlarının adıdır. Bu ismi 1 Nikel ve ya 5 Cent değerindeki bilet fiyatlarından ve Yunanca tiyatro anlamındaki ‘‘Odeon”  kelimesinden alıyordu. Salonlarda 100 koltuk vardı ve filmler kesintisiz olarak peşi sıra gösteriliyordu. İlk Nikelodeon’lar Amerika’da kurulmuştur (1905). 1910 yılından sonra filmler daha çok ilgi görmeye başladı, sinema salonları artık gelen kişi sayısına göre ufak kalıyordu ve bu yıldan itibaren daha bütük salonlar açılmaya başlandı.

Sinemanın Sanat Olmasındaki Önemli Adımlar

Dünya Sineması Kamera

Sinemanın bir sanat dalı olmasındaki en önemli isim kuşkusuz David Wart Griffith’tir. 

Dollie’nin Maceraları (1908) den itibaren sinema değişimle karşılaştı. Edwin S. Porter, Griffith’in patronudur ve Porter’ın ilk filmi Büyük Tren Soygunu (1903) planların kullanıldığı ve yakın plandan seyircilere doğru ateş edilen bir finalle son bulan filmin yönetmenidir. Griffith 1908-1913 yılları arasında 450 tane film yönetmiştir.

1895 ve 1915 Sinemanın İlk Yıllarında Gerçekleşen Önemli Olaylar
Dünya Sineması işçiler

Lumiere Fabrikasından İşçilerin Çıkışı,1895

 • 1895: Lumiere Kardeşler Kinetograf cihazının patentini aldı ve tanıtımını yaptı.
 • 1897: George Melies, Montreuil Sous Bais Stüdyosunu açtı.
 • 1900: Paris Dünya Fuarı’nda 1 buçuk milyon kadar kişi Kinetograf ile tanışmıştır.
 • 1905: Amerika’da 100 kişilik Nikelodeon salonu açıldı.
 • 1906: Avustralya’nın Melbourne kentinde The Story of Kelly Gang isimli bir 70 dakikalık bir film gösterime girer ve o zamana kadar yapılmış en uzun filmdir.
 • 1908: ilk film yıldızı olan Florence Lawrence 38 filmde yer almıştır.
 • 1911: İlk kez filmlerin başında jenerik yayınlanır.
 • 1913: Hollywood, resmi ismini almış ve film endrüstrisinin merkezi olmuştur.
 • 1914: Charlie Chapline, ilk kez Keystone Stüdyolarında üretilen Kid Auto Races at Venice isimli  filmde, ”Küçük Serseri” adıyla görülür.
 • 1915: David Wart Griffith’in 3 saatlik uzun ve epik filmi olan ”Bir Ulusun Doğuşu”nun prömiyeri yapılmıştır.

  Türk Sinema Tarihi ile İlgili Yazımızı Okumak İçin

Yorumlar

7
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
yymNlnOrymahoniAnnesininkucukhitlerigokhanakbas Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Çok güzel bi yazı olmuş kaleminize sağlık :))

Enesdilben
Üye

Sinema severlerin mutlaka okuması gereken bir yazı dizisi elinize sağlık

gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

Sinemaseverler için Harika bir yazı kaleminize sağlık

Annesininkucukhitleri
Üye

Sinemanın o zamanki durumu ile şimdiki görsel efektler inanılmaz bir seviyeye yükselmiş

mahoni
Üye
mahoni

hayatımızın vazgeçilmezi sinema hakkında güzel bi yazı teşekkürler

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Eylül 2018, 07:00

İstanbul Comics Art Festival başlıyor!…

Eylül ayı başladı, tatilden döndünüz ve hala tatil kafasını atamadınız. Şehire dönüşle birlikte “haftasonu ne yapsam?” sorusu kafaları kurcalamaya başlayacak. Sokakta yürümeyi, gezinirken etrafa bakınmayı seviyorsanız, sanatla ilgiliyseniz hele ki; size bir önerimiz var. Istanbul Comics Art Festival, 7-8-9 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul / Kadıköy’de sizleri bekliyor! Istanbul Comics Art Festival...

Devamını Görüntüle