in ,

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Sincaplar Hakkında Tüm Bilgiler

sincaplar hakkında tüm bilgiler

Sincaplar, hayvanlar aleminin en kemirgen canlılarından biridir. Kuyruk boyları kendi boyları kadardır. Uzun olan kuyrukları ile dikkat çekerler. Oldukça sempatik olan bu canlılar kış uykusuna yatmazlar. Fakat soğuk kış havalarında hafif uyuşukluk hali yaşarlar.

Sincaplar Hakkında Tüm Bilgiler

Sincap, Sincapgiller yani Sciuirade familyasına dahildir. Uzun kuyruklu ve kemirici yapıda bir memelidir. Sincabın yöreden yöreye değişen halk arasında farklı isimleri vardır. Bu isimlerden en çok bilineni de çekelezdir. Yabani hayvanlar arasında yer almaktadır. Ancak en sevecen hayvan türlerinden biridir. Saldırgan davranışları yoktur, olağan dışı durumlarda kendini savunabilirler.

Sincapların oldukça sevimli fiziki görünümleri vardır. Kürklerinin üst kısmı kalın ve dayanıklı tüylerden oluşur. Bu kürkün rengi cinslerine ve çevresel etmenlere göre değişiklik gösterir. Fakat kürklerinin rengi genellikle sarıdan kızıla uzanan bir renk arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu kısım kuyruklarına kadar uzanır. Vücutlarının alt kısmı neredeyse pürüzsüzdür. Pürüzsüz olan bu kısım beyaz tüylerden oluşmaktadır.

Çok sevimli görüntüleri vardır.  Kemirgen ailesinin belki de en sempatik üyeleridir. Kabarık ve güzel kuyrukları sincapları sevimli gösteren özelliklerinden biridir. Güzel kuyruklarının yanı sıra oldukça iri, büyük ve güzel göz yapısına sahiptir.

Ormanlar alemi, bünyesinde sayısız bitki ve hayvan türü barındırmaktadır. Sincaplar  memeli kategorisinde yer alır. İç gebelik yaşarlar, hamilelik süreçleri 4 ila 6 hafta arasında değişiklik gösterir.

Anne sincap yaklaşık olarak 3-6 arası yavru doğurabilmektedir. Sincapların ömrü fazla uzun değildir, ortalama 7-8 yıl yaşama süreleri vardır. 

Yetişkin bir sincabın boyu yaklaşık olarak 25-30 cm aralığındadır. Kuyruklarının boyu ise 15-25 cm aralığında değişiklik göstermektedir. Bir sincabın ağırlığı sadece 25-50 gram arasındadır.

Sincapların Özellikleri Nelerdir?


Ormanlık yerlerde bulunan ağaçların yaprakları ve meyveleri ile beslenirler. Sincaplar çiftleşme dönemi dışında hayatlarını tek başlarına sürdürmektedirler.

Yetişkin bir sincap ortalama 5 yavru doğurur.  Dişi sincaplar hamilelik sürecini hayatı boyunca defalarca tekrarlayabilmektedir. 

Sincaplar ormanlarda yaşamlarını sürdürürler. Yuvaları ağaçlardır, ömürlerinin neredeyse tamamını ağaç üzerinde geçirmektedirler. İyi bir tırmanıcıdır, zıplama yetenekleri de oldukça iyidir. Bu özellikleri sayesinde ağaç üzerinde yeryüzüne temas etmeden yaşamlarını geçirirler.

Vahşi doğaya ait olan hayvanlardır. Ancak bilinenin aksine sincaplar eğitilebilmektedir. 3 aylıktan küçük alınarak evcilleştirilebilirler. Sincaplar tıpkı hamsterlar gibidir. Neşeli ve hareketli tavırlarıyla iyi bir ev arkadaşı olabilirler. Sincaplar, doğanın onlara sundukları her besini değerlendirirler.

Her türlü bitki tohumu, mantar, kozalak, cevizbadem ve iğne yapraklı ağaçların dalları ile beslenirler. Buna ek olarak bazı küçük canlıları yedikleri görüşmüştür. Nadir de olsa böcekler, salyangozlar ve kuş yavruları ile beslendikleri bilinir.

Kış uykusuna yatmazlar ama havanın çok soğuk olduğu zamanlarda birkaç gün uyuşukluk hali yaşarlar. Hayvanlar aleminin en meraklılar sırasında yer alır. Etrafında olan biten her şeyi öğrenme isteği vardır.

Farkında olmadan toprak altına sakladıkları besinleri ile ağaçlandırma faaliyetlerine destek sağlarlar. Yemek için sakladıkları ceviz veya badem gibi tohumları sakladıkları yerlerde unuturlar. Bu sempatik canlılar, farkında olmadan bir ağaç dikmiş olurlar.

Sincapların unuttuğu bu  tohumlar bir süre sonra orada filizlenir. Bir ağaç fidanı olarak yaşam bulur. Bu özellikleri  ileri boyuttadır. Kayseri yöresinde her yıl ağaçlandırma faaliyetlerinde sincaplar kullanılır. Bu sevimli canlıları, destek olması amacıyla ormanlık alanlara bırakırlar.

Sincaplarda Üreme

Yılda ortalama 1-2 defa hamile kalırlar. Her doğumda 3-6 arasında yavru dünyaya getirir. Fakat 40 yavru doğuran sincaplara da rastlanmıştır. Genellikle ağaçların tepe kısımlarına yuvalarını kurarlar. Köke yakın büyük ve çatallaşmış dallara veya ağaçkakanların yaptığı deliklere yuvalarını kurarlar.

Yaptıkları yuvaların içini yosun veya otlarla doldururlar. Bu sayede daha yumuşak bir ortam yaratırlar. Hamilelik süreleri ortalama 40-60 gün arasındadır. Sincaplar, yavrularını doğurduktan sonra özenle beslerler. Yuvadan ayrılırken otlarla açık olan kısmı kapatırlar. Bu sayede diğer canlıların yuvayı farketmemesini sağlar.  Yavrulara zarar vermesini önler. Sincapların yuvalarının ağzı alt taraftadır. Bu nedenle  kuş yuvalarından çok kolay bir şekilde ayırt edilir.

Sincapların Yaşam Alanı

Çiftleşme dönemi dışında yalnız yaşamayı tercih ederler. Daha çok ormanlık ve ağaçlık alanlarda rastlanır. Kemirgen hayvanlar oldukları için evde beslemek zorlayıcı olabilir. Fakat birkaç aylıkken alınıp evcilleştirilebilir. Size çok iyi bir ev arkadaşı olurlar.

Evcilleştirilmesi demek onların kemirgen özelliklerinin ortadan kalkacağı anlamına gelmez. Çok iyi tırmanıcı oldukları sebebiyle ağaçların en tepe kısımlarında yaşar. Buralara yavruları için yuva yaparlar.

Ayrıca yuvalar için toprak altlarını da kullanabilmektedirler. Ağaçlara baş aşağı veya yukarı bir şekilde çok hızlı tırmanırlar. Sincaplar daha çok sabah ve öğleden sonraki saatlerde hareketli ve aktif olurlar.

Sincaplarda Beslenme

Sincapların otobur canlılar olduğunu söylemiştik. Genelde ceviz, badem, fındık, ağaç tohumlarını yerler. Ağaç kabukları, mantar ve iğne yapraklı ağaçlarında yapraklarını tüketirler. Fakat bunların haricinde küçük canlıları yediği görülmüştür. Nadir de olsa salyangoz, böcek ve yavru kuşları da yedikleri söylenmektedir.

Sincap Türleri Nelerdir?


Sincapgiller familyası oldukça fazla sayıda üyeye sahiptir. Sincap türleri yaşadıkları bölgeye göre değişiklik gösterir. İklime ve beslenme şekillerine göre de zaman içerisinde farklılık göstermiş niteliktedir.

Sincapgiller ailesinin 5 alt familyası bulunmaktadır. Bunlar ise 51 cins ve neredeyse 300’e yakın türe ayrılmaktadır. En çok bilinen sincap türlerini şöyle sayabiliriz;

Boz sincap,

Kuzey Amerika gri sincabı,

Kızıl sincap,

Hint sincabı

Sibirya çizgili sincabı 

 

Sincaplar Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Bilgiler

Nesilleri tükenme tehlikesi yoktur. Ancak buna rağmen sayıları gün geçtikçe azalmaktadır. Bu tatlı ve sempatik canlılar, yasak olması kuralı bilinmesine karşın postları için avlanırlar. Ormanlarda yaşayan yırtıcı hayvanlar da sincapların sayılarının azalmasına neden olur.

Sincapların türlerine göre rekabet etme ve mücadele yetenekleri farklılık gösterir. Örneğin kırmızı sincaplar, boz sincaplara karşı mücadele etmezler. Çünkü kendi ailesinden olan boz sincaplara karşı daha güçsüzdür. Bu nedenle dünyanın bazı bölgelerinde sayıları giderek azalmıştır.

Tırmanma özelliğine sahip sincapların aynı zamanda havada uçma kabiliyetleri vardır. Elbette bir kuş gibi uçamazlar. Bir yerden diğer yere atlarken kollarını ve bacaklarını kullanırlar ve kuş havasına bürünürler.

Bu özellikleri çok gelişmiştir. 4 metre mesafedeki bir ağaç dalına zorlanmadan atlayabilirler. Bu geçiş esnasında kol ve bacaklarını çok etkin bir şekilde kullanırlar. Ayrıca kuyruklarıyla da dengeyi sağlarlar.

9-10 metre yükseklikten aşağı atlayabilirler.  Kuyruklarını yassı bir şekle getirirler. Bu sayede dört ayağının üstüne inmeyi başarır. Kemirmeyi çok seven sincapların çok sağlam dişleri vardır.

Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir; Gelincikler Hakkında Her şey

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Risk Nedir?

Risk Nedir?

iron nedir? ironii nasıl yapılır?

İroni Nedir? İroni Nasıl Yapılır?