Sağlık

Sigarayı Bırakmak Ya Da Bırakmamak!

Sigara içmenin kötü bir alışkanlık olduğu aşikar. Ancak alıştıktan sonra vazgeçebilmek en büyük sorunlardan biri. Merdiven çıkarken tıkanmak, sabahları uyandığımızda ağzımızdaki acı tat, yüzerken, yürürken nefes kesilmesi, zaman zaman gıcık öksürük, sigara kullanmanın verdiği görünen zararlardan sadece bir kaçı. Oysa biliyoruz ki sigara aslında bedenimizin içinde de uzun vadede bir çok rahatsızlığa sebep oluyor. Sigarayı bırakmaya çalışmak her tiryakinin hayatında en az bir kez denediği bir şeydir. Ancak bu bir bağımlılık noktasına geldiyse bundan kurtulmak o kadar da kolay olmaz. Bu yazımda sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda görülen değişimleri incelemek istedim. Sigarayı bırakmak ya da bırakmamak işte bütün mesele buna karar verebilmek! Bu yazıdan sonra belki ben de bırakabilirim??

SİGARAYI BIRAKMAK YA DA BIRAKMAMAK, ASIL MESELE KARAR VEREBİLMEK!

Sigarayı bırakmak değil de bırakmaya karar vermek çok daha zordur. Bağımlı insanlar sigarayı bıraktıklarında yaşayacakları yoksunluktan korkarlar. Ancak bu geçici bir süreçtir. Kararlı olunursa yoksunluk belirtilerini es geçebilmek daha kolay olur. Sigarayı bırakmak konusunda birinci kural; günlük hayat koşulları ne olursa olsun bırakmaya karar verdikten sonra bir tane bile içmemektir. Bir tane bile içmek anıları, tadını ve kişiye verdiği hissi beynin tekrar hatırlamasına neden olur. Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra ara sıra bir tane içenler sadece kendini kandırmış olur ve genellikle bir süre sonra sigara içmeye yeniden başlar.

BİR ÇOK ÖNEMLİ HASTALIĞIN NEDENİ SİGARADIR!

Sigara, kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere bir çok önemli sağlık sorununun ilk nedenidir. Dünyada her yıl 5 milyon kişi, Türkiye’de ise 100 binden fazla insan tütün kullanımına bağlı sebeplerden dolayı vefat ediyor. Araştırmalara göre bu sayının 2030 yılında 240 bine ulaşması bekleniyor. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin %35’i, kadınlarda ise %15’i sigara kullanımı ile ilgili. Akciğer kanseri nedeniyle yaşanan ölümlerin ise %90′ ının nedeni sigara.

AKCİĞER KANSERİ BİRİNCİ SIRADA!

Sigara ile doğrudan bağlantılı olan akciğer kanseri, kanser nedenli ölüm oranında ilk sırada yer alıyor. Kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığına sebep olan solunum sistemi rahatsızlıklarının en önemli sebebi de sigara. Bu hastalıklar nedeniyle ölen insanların oranı, hiç sigara içmeyenlere göre 40 kat fazla. Ayrıca sigara, kan dolaşımı ve damarlar üzerinde de etkili, beyin damarı hastalıkları ve felç olma riskini arttıran bir faktör ve bacak kangrenlerine de sebep olmakta. Bu rahatsızlıkların yanında sigara, gırtlak, prostat, diş eti, ağız, mesane, yemek borusu, dil, pankreas, bademcik ve rahim ağzı kanserlerinin de oluşum riskini artırıyor. Erkeklerde iktidarsızlık, ülser, felç, bacak damar hastalıkları ve kalp krizini tetiklerken, kadınlarda kısırlık ve KOAH gibi hastalıklara yol açıyor.

HAMİLELİKTE SİGARA KULLANIMI

Hamile kadınlarda düşük ve erken doğum riskini artıran sigara, bebeklerin düşük kiloda doğmasına da neden oluyor. Bebeklerde ani ölüm riskini ise 6 kat arttırıyor. Ayrıca hamilelik döneminde sigara kullanımı sonrasında dünyaya gelen bebeklerin zeka düzeyi düşük olabildiği gibi davranış bozuklukları da görülebiliyor.

NERESİNDEN DÖNÜLSE KARDIR!

35 yaşından önce sigarayı bırakan kişilerde erken ölüm riski hemen hemen yok olur. Sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma riski, ne kadar süredir ve kaç paket sigara içtikleri ile doğru orantılıdır. 20 yıldan fazla sigara içen kişilerde risk oldukça fazladır. Sigara kullanımı 20 yıldan fazla ise bırakılsa da risk hiç içmeyen bir insanın seviyesine inemiyor ancak bunun üzerine eklenecek her yılın riskleri arttırdığını da unutmamak gerekiyor.

SİGARAYI BIRAKMA AŞAMASINDA VÜCUDUMUZDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

 • 20 DAKİKA SONRA

***Kan basıncı ve nabız normale döner. El- ayak kan dolaşımı düzelir.

 • 8 SAAT SONRA

***Kandaki oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi riski azalır.

 • 24 SAAT SONRA 

*** Vücut karbonmonksitten arınmaya başlar.

 • 48 SAAT SONRA

***Kandaki nikotin düzeyi azalır. Tat ve koku duyusu artar. Peptik ülserli hastaların sigarayı bıraktıktan sonra tedaviye verdikleri cevap daha olumlu olur.

 • 72 SAAT SONRA 

*** Hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar, solunum yolları fonksiyonu arttığı için sekresyon miktarında artış olur, bu şekilde hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır. Daha enerjik olunur.

 • 2-12 HAFTA SONRA 

*** Bütün vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır. Yürürken ve efor sarf ederken yorulma ve tıkanma azalır.

 • 3-9 AY SONRA

***Öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi bir takım solunum problemleri düzelir. Akciğer fonksiyonları %5-10 artış gösterir.

 • 12 AY SONRA

***Koroner kalp hastalığı riski neredeyse yarı yarıya azalır.

 • 12-36 AY SONRA

***Mesane kanseri riski %50 oranında azalır.

 • 5 YIL SONRA

***Kalp krizi geçirme riski ve yemek borusu ile ağız boşluğu kanser riskleri %50 oranında azalır.

 • 10-15 YIL SONRA

*** Kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı orana iner. Akciğer kanseri riski sigara içenlere göre %50 civarında azalır.

SİGARAYI BIRAKMANIN SOSYAL HAYATA ETKİSİ

Tüm bunların yanında sigarayı bırakmak sosyal hayatı da olumlu etkiler. Yiyeceklerden alınan tat artar ayrıca koku duyusu gelişir. Sigara için harcanan para cebimizde kalır. Maddi açıdan da bir rahatlama olur. Ev ve araba içerisindeki hava daha temiz hale gelir. Aile içindeki kişilerin, bebeklerin ve çocukların sigara dumanından olumsuz etkilenmesinin önüne geçilir. Sigarayı bırakmak cinsel performansı da olumlu yönde etkiler. Günlük hayatta da daha enerjik ve zinde olunur.

Sigarayı bırakmak ya da bırakmamak işte bütün mesele buna karar verebilmek! Bu yazımın ardından umarım sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu bir kez daha anlar ve bırakma kararını alabiliriz. İsterseniz aşağıdaki yazıya bir göz atarak sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sigaranın Sağlığa Zararları

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Yazılanların farkında olup bırakmak istememek ve sevmek kötü birşey aslında. Aslına bakarsanız zor birşey bile değil önemli olan sadece istemek. Belki birgün bırakmak adına bu yazı için elinize emeğinize sağlık diyorum :)

 2. Sigarayı bırakmaya 5 dakika içinde karar verdim. Akşam son sigaramı içip bu son dedim ve 3 yıl oldu bıraktım çok mutluyum sabah uyandıgımda agzımda ki tat beni rahatsız etmıyor rahatça koşabiliyorum tıkanmadan spor yapabiliyorum hersey böyle cok daha güzel umarım bırakmak isteyen herkese nasip olur

 3. daha önceden 8 ay bırakmıştım kafada bitiyo aslında herşey çokta zorlanmamıştim sonra niye başladım bende bilmiyorum

 4. 3 yılı geçti bırakalı.. Tat ve koku algım gelişti. Sigaranın dumanı kokusu acayip rahatsız ediyor. Keşke herkez bıraksa.

 5. Kesinlikle her açıdan pozitif. Tek eksi yani sigarayı bırakınca alınan kilolar. O da 1-2 sene içerisinde doğal atkısıyla gidiyor zaten.

 6. Sadece sigara değil diğer sağlığımızı rahatsız eden alışkanlıklardanda yeterki beynimizde o kararı alalım bırakabiliriz Sağlık en önemlisi bence de

 7. 41 kere maşallah senol içmiyor 41 gündür helal olsun adama darisi basima. Alakasız oldu ama olsun

 8. Vücuda negatif anlamda etkisi fazla.. Özellikle bazı hamilelerin nasıl içmeye devam ettiğini anlayamıyorum.. Teşekkürler bilgiler için..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu