Gündem

Sigaraya Zam! 2 Liralık Beklenen Zam Geldi

Philip Morris grubunun sigara fiyatlarına zam geldi. Beklenen 2 liralık zam bugün itibariyle uygulanmaya başladı. Uygulanan 2 liralık zam artıştan sonra sigaraların fiyatı 11 ile 15,5 lira arasına yükseldi. Sigaraya zam artışının ardından, devletin bu yıl için en az 8 milyar lira ekstradan vergi geliri elde etmesi bekleniyor.

Sigaraya Zam! 2 Liralık Beklenen Zam Geldi

Sigaranın paket başına beklenen 2 liralık fiyat artışı bugün itibarı ile geldi. Bir dünya sigara tütün şirketi olan Philip Morris SA tarafından güncellenen sigara fiyatları bugün yani 6 nisan tarihi itibarıyla zamlı satışa sunulacak. Bu fiyat listesine göre en düşük bandrollü sigaranın fiyatı 11 liraya çıkarken, daha önce 13 liraya satılan en yüksek fiyatlı sigaralar ise 15 ve 15,5 liradan satılmaya başladı.

Diğer kalan sigara şirketlerinin de aynı şekilde zam yapması halinde devletin sigara zammından sonra gelen bu gelirden, ekstra olara 8 milyar liralık ek vergi geliri elde etmesi hesaplanıyor.

5 Ocak’ta alınan sigara zammı kararıyla, sigara vergilerinde yüzde 63 olan nispi özel tüketici vergi oranı yüzde 67’ye çıkarılmıştı. Yani şöyle ki, sigara da toplam vergi yükü zamlanarak, bir paket sigara fiyatının yüzde 86’sına yükselmişti. Şu an uygulanan yeni vergi oranlarıyla; 11 liraya satılan bir paket sigaranın 9 lira 50 kuruşu sadece vergiye gidiyor. Başka bir anlatımla ifade edersek, aldığımız 20 adetlik bir paket sigaranın sadece 3 tanesi sigaranın asıl kendi parası. Geri kalan 17 adet sigaranın hepsi bugün itibariyle vergiye gidiyor.

KAÇAK SİGARA ARTIŞI OLUR MU?

Ocak ayının başında yapılan vergi artışlarının sigara fiyatlarına tümüyle yansıtılması halinde paket başına ortalama 4 lira zam yapılması hesaplanıyordu ancak sektörde bugüne kadar hiç fiyat artışı yapılmamıştı. Bugün itibarı ile , bir firmanın sigarada fiyatını vergi artışının gerektirdiği tutarın yarısı kadar artırdığı ve bu artışla vergi artışının tamamını fiyatlarına yansıtmadığı göründü.

Eğer sigara sektörlerinin tamamı bu tutarlarda bir zam yapılırsa,bu yıl için toplamda en az 8 milyarlık bir ek vergi geliri yaratılacağı düşünülüyor. Ancak sigaraya yapılan 2 Lira gibi önemli ölçüde bir zam artışının önümüzdeki zamanlarda, kaçak sigaranın satışını arttırıp artırmayacağı ise bilinmiyor. Çünkü son yıllarda piyasadaki kaçak sigara satışının sıkı takip edilmesi ile satışı yüzde 20’lerden yüzde 5’lere kadar gerilemişti.

ZAMLI SİGARA FİYATLARI ŞÖYLE

YENİ VE ESKİ FİYATLAR

 • Marlboro – 15 TL (13 TL)
 • Marlboro Touch Blue/Gray/Aqua/One – 14 TL (12 TL)
 • Parliament – 15.50 TL (13.5TL)
 • Muratti – 13 TL (11 TL)
 • Muratti Blu – 12 TL (10 TL)
 • Lark – 12 TL (10TL)
 • Lark Reserve – 11.5 TL (9.5TL)
 • L&M – 11.5 TL (9.5 TL)
 • LM Mode Red – 11 TL (9 TL)

Bu Anket Karnınızı Acıktıracak! – Hangi Yemek Favorin?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Kaçak sigara bulurlar .. insanlari zorla buna itiyorlar ya da en guzeli sigarayi birakmak olacak

 2. Bırakmak için hiç bir etkisi olmaz :D kaçak gara alınır yada mecbur tütüne geçeceğiz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu