SON DAKİKA
3 dakikada okuyabilirsiniz

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet

sad
Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet başlığıyla kaleme aldığım ve utancımızı içeren yazı dizisiyle yeniden karşınızdayım çok değerli Shallwe sakinleri. Bakalım ne kadar utanacağız!

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet

Sevgili ShallWe takipçileri, dünya hızla değişiyor. Teknoloji hızla gelişiyor. Daha önce çizgi filmlerde görüp “vuuuaaavvv” diye hayran hayran baktığımız aletleri üretmek artık işten bile değil. Peki insanlık gelişiyor mu? Hayır! Söyleyin bana, eğer on bin sene önce işlenen cinayet türleri günümüzde de mevcut ise insanlık gelişmiş midir? Bir tarihçi olarak söyleyeyim: Hayır! Özellikle kadına ve çocuğa yönelik şiddet, istismar ve alıkoyma suçları halen üstelik çok yüksek bir yüzdeyle devam ediyorsa insanlık gelişmiş midir? Şimdi verilere bir göz atalım.

Son 10 Yıl

Ülkemiz, kadına yönelik şiddette maalesef üst sıralarda bulunmakta. Üstelik bu, sadece şiddet için değil; alıkoyma, cinsel istismar, okur-yazar oranları gibi verilerde de ayrı ayrı kendisini göstermekte. Bakın 2018 Mart ayı verilerine göre geçtiğimiz on sene içerisinde 2337 kadın, şiddet görerek hayatını kaybetmiş. Vahşice katledilen Özgecan Aslan ise kadın cinayetlerinin sembolü olmuş durumda.

Özgecan

 

Şiddet Nedenleri

Biliyorum, hiç bir neden kadına şiddeti açıklayamaz. Fakat verilere de bakmamızda fayda var. Sevgili takipçilerimiz, şiddet gören kadınlar genelde boşanmak ve kendi ayakları üzerinde durmak istedikleri için şiddet görüyor. Ancak elbette sebeplerin kökeni eğitimsizlik. Öte yandan sorunun çözülmesi yolunda kapsayıcı ve caydırıcı önlemler alınmadığı için tekrar eden diğer şiddet suçları gibi kadına yönelik şiddet de tekrarlanıyor.

siddet

Veriler

Kadın Cinayetlerini Durdurağız Platformu’nın yayımladığı verilere göre sadece geçtiğimiz Eylül ayında 45 kadın cinayete kurban gitmiş. 45 can… Arkadaşlar bir ay içerisinde 45 cinayet… Son 3 ay içerisinde ise bu sayı 124… Bu sayılar kadar da şiddet vakaları, yaralamalar ve darp var.

şiddet

Son Kurbanlar

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde ülkenin en sevilen oyuncularından Ahmet Kural’ın, ülkenin en sevilen sanatçılarından sevgilisi Sıla’ya şiddet uyguladığı ortaya çıkmış ve tepkiler çığ gibi büyümüştü. Sıla, darp raporu alarak mahkemeye baş vururken Ahmet Kural da yaptığı açıklamalarla kendisine olan tepkiye karşılık vermişti. Ünlüler dünyasındaki bu şiddet olayının yanında bugün de Konya’dan bir şiddet haberi geldi. Konya’nın Karatay ilçesinde bu gün 16.30 sıralarında bir kadın, henüz bilinmeyen bir nedenle tartıştıkları kocası tarafından 3 defa bıçaklandı. Olayda can kaybı yaşanmazken mağdur Melek Ç.’nin hayati tehlikesi sürüyor.

Sıla

Tedirginlik

Şiddet olaylarının artarak devam etmesine rağmen hala caydırıcı önlemlerin alınmayışı, halk arasındaki tedirginliğin büyümesine neden oluyor. Hemen her gün haberlerde kadınlara yönelik istismar, darp, cinayet, alıkoyma gibi dehşet haberlerini almaya devam ediyoruz. Bir gün bu tür haberlerin kesilmesi dileğiyle hoşça kalın.

 

Antik Yunan Treni’yle Yolculuk

Yorumlar

5
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MugettaNlnOryseher35arslantatlicadiyym Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yym
Yönetici

Cinsiyet, yas, tur farketmeksizin siddetin her turlusunu yapanlara lanet olsun!

tatlicadi
Editor

ne kadar lanet etsekte şiddet her yerde

seher35arslan
Üye
seher35arslan

Kadına şiddet acizlik. Ve bunun önüne geçebilmeyi her şeyden çok istiyor ve temenni ediyorum 🙁

NlnOry
Editor

Sessiz kalınmamalı, yarın bizim de başımıza gelmeyeceğinin garantisi yok…

Mugetta
Editor

Kadına şiddete hayır 🙁

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Mayıs 2018, 00:21

Sinema ve Televizyon Dünyasının En Muhteşem 10 Yabancı İkilisi

Sinema ve televizyon dünyasının en muhteşem 10 yabancı ikilisi dendiğinde acaba aklınıza hangileri geliyor? Bir çoğu kendi başına da oldukça başarılı ve tanınmış kişiler olan ancak yanyana geldiklerinde ortaya çıkan sinerjiyi anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği 10 muhteşem ikiliyi sizler için araştırdım. Bakalım bu ünlüler kimlermiş ve hangi filmlerde bir araya gelmişler....

Devamını Görüntüle