içinde

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet

şiddet dosyası

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet başlığıyla kaleme aldığım ve utancımızı içeren yazı dizisiyle yeniden karşınızdayım çok değerli Shallwe sakinleri. Bakalım ne kadar utanacağız!

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet

Sevgili ShallWe takipçileri, dünya hızla değişiyor. Teknoloji hızla gelişiyor. Daha önce çizgi filmlerde görüp “vuuuaaavvv” diye hayran hayran baktığımız aletleri üretmek artık işten bile değil. Peki insanlık gelişiyor mu? Hayır! Söyleyin bana, eğer on bin sene önce işlenen cinayet türleri günümüzde de mevcut ise insanlık gelişmiş midir? Bir tarihçi olarak söyleyeyim: Hayır! Özellikle kadına ve çocuğa yönelik şiddet, istismar ve alıkoyma suçları halen üstelik çok yüksek bir yüzdeyle devam ediyorsa insanlık gelişmiş midir? Şimdi verilere bir göz atalım.

Kadın ve Şiddet

2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı verilere göre şiddet, en fazla aile ortamında görülmektedir. Yine bu verilere göre aile ortamında meydana gelen şiddetin kurbanları ise kadınlar. Üstelik kadına yönelik şiddet, dünyada sınır tanımayacak kadar geniş bir coğrafyada görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre kadınların 1/3 ile 2/3’ü eşlerinden şiddet görmektedirler. Bu oran, gelişmekte olan ülkelerde %20-30 civarındadır.Şiddete maruz kalan kadınlarda yalnızca fiziksel hasarın yanı sıra depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar da görülmektedir.

Son 10 Yıl

Ülkemiz, kadına yönelik şiddette maalesef üst sıralarda bulunmakta. Üstelik bu, sadece şiddet için değil; alıkoyma, cinsel istismar, okur-yazar oranları gibi verilerde de ayrı ayrı kendisini göstermekte. Bakın 2018 Mart ayı verilerine göre geçtiğimiz on sene içerisinde 2337 kadın, şiddet görerek hayatını kaybetmiş. Vahşice katledilen Özgecan Aslan ise kadın cinayetlerinin sembolü olmuş durumda.

Özgecan

 

Şiddet Nedenleri

Biliyorum, hiç bir neden kadına şiddeti açıklayamaz. Fakat verilere de bakmamızda fayda var. Sevgili takipçilerimiz, şiddet gören kadınlar genelde boşanmak ve kendi ayakları üzerinde durmak istedikleri için şiddet görüyor. Ancak elbette sebeplerin kökeni eğitimsizlik. Öte yandan sorunun çözülmesi yolunda kapsayıcı ve caydırıcı önlemler alınmadığı için tekrar eden diğer şiddet suçları gibi kadına yönelik şiddet de tekrarlanıyor.

siddet

Veriler

Kadın Cinayetlerini Durdurağız Platformu’nın yayımladığı verilere göre sadece geçtiğimiz Eylül ayında 45 kadın cinayete kurban gitmiş. 45 can… Arkadaşlar bir ay içerisinde 45 cinayet… Son 3 ay içerisinde ise bu sayı 124… Bu sayılar kadar da şiddet vakaları, yaralamalar ve darp var.

şiddet

Son Kurbanlar

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde ülkenin en sevilen oyuncularından Ahmet Kural’ın, ülkenin en sevilen sanatçılarından sevgilisi Sıla’ya şiddet uyguladığı ortaya çıkmış ve tepkiler çığ gibi büyümüştü. Sıla, darp raporu alarak mahkemeye baş vururken Ahmet Kural da yaptığı açıklamalarla kendisine olan tepkiye karşılık vermişti. Ünlüler dünyasındaki bu şiddet olayının yanında bugün de Konya’dan bir şiddet haberi geldi. Konya’nın Karatay ilçesinde bu gün 16.30 sıralarında bir kadın, henüz bilinmeyen bir nedenle tartıştıkları kocası tarafından 3 defa bıçaklandı. Olayda can kaybı yaşanmazken mağdur Melek Ç.’nin hayati tehlikesi sürüyor.

Sıla

Tedirginlik

Şiddet olaylarının artarak devam etmesine rağmen hala caydırıcı önlemlerin alınmayışı, halk arasındaki tedirginliğin büyümesine neden oluyor. Hemen her gün haberlerde kadınlara yönelik istismar, darp, cinayet, alıkoyma gibi dehşet haberlerini almaya devam ediyoruz. Bir gün bu tür haberlerin kesilmesi dileğiyle hoşça kalın.

 

Antik Yunan Treni’yle Yolculuk

Yorumlar

Cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

Foça tarihi

Büyük Denizciler Ülkesi: Foça – Foça Tarihi

Malahay'ın

Malahay’ın Kitaplığı: Bin Muhteşem Güneş