in ,

BayıldımBayıldım

Sibirya Kurtları Hakkında Tüm Bilgiler

sibirya kurtları hakkında tüm bilgiler

Sibirya kurtları, Husky adıyla da bilinir. Sibirya kurtları kendine hayran bırakan hayvanlardandır. Muhteşem derecede bir güzelliğe sahiptir. Sibirya kurtlarının gözleri genelde mavidir. Bu muhteşem canlılar   soğuk havaları sever.

Sibirya Kurtları Hakkında Tüm Bilgiler

Sibirya Kurtlarına, yüzyıllar boyunca kızak çektirmişlerdir. Aynı zamanda bekçilik yapan köpeklerdir. Hatta ren geyiği çobanlığı gibi görevlerde kullanılmış bir cinstir. Sibirya kurtlarının en büyük özelliği soğuk havayı sevmesidir.  Sibirya’nın çok ağır iklim şartları vardır. Bu havalarda bile asla yılmazlar. Yorulmadan gayet dayanıklı bir şekilde çalışmaya devam ederler. Çok neşeli, yaramaz ve bağımsız türlerdir. Ayrıca zeki, çevik, uysal hayvandır. Karekterlerinde dikbaşlılık vardır. Sibirya kurtları çok hareketli hayvanlardır. O yüzden sürekli hareket etmeyi ve koşmayı severler.

Sibirya kurtları pek fazla havlamazlar. Evde başka hayvan varsa onlarla çok uyumlu yaşarlar. Buna rağmen yabancı diğer hayvanları pek sevmezler. İnsanlara karşı oldukça yumuşaktır.  Onlarla çok iyi dostluklar kurarlar. Güzel gözleri, gösterişli yapısı ile hayranlık duyulan canlıdır. Uyumlu karakteri vardır. Bu nedenle dünyanın en sevilen köpek ırkları arasındadır. Ancak soğuk iklimleri sever. Sıcak yerlerde olması oldukça sıkıntılıdır.

Bu ırk yüzyıllar boyunca yalnızca Sibirya’da görülmüştür. Ancak 1905 yılında Alaska’da da görülmeye başladı. 1925 yılında difteri salgını ortaya çıkmıştır. Bu salgın için gerekli olan ilaçları huskyler taşımıştır.  Daha doğrusu köpeklerden oluşan bir sürü bölgeye götürmüştür. Böylelikle insanların dikkatini çekmeye başlamışlardır. Ortalama 12-15 yıl arasında yaşarlar. Bu güzel köpekler çok fazla bakım gerektirmez.

Sibirya Kurdu (Husky) Nedir?

Sibirya kurdu diğer adıyla Husky dayanıklı hayvanlardır.  Küçük bir arabayı veya kızağı çekebilecek güçtedirler. Zeki, sosyal, aile fertlerine oldukça bağlıdır. Ayrıca oyun oynamayı seven köpeklerdir.

Sibirya kurtları çok kolay öğrenebilirler. Ancak kendilerince mantıksız bulduğu şeyleri kabul etmezler. Komutlara uymamak için inat ederler. Diğer yandan eğitim vermesi  en kolay türler arasındadır.

Buna rağmen çok çabuk öğrenirler. Fakat eğitirken sabır ve tutarlılık gerekmektedir. Sıcak havaları pek sevmezler.  Serin ve soğuk havalarda  koşup oynamayı tercih ederler. Çocuklarla da araları çok iyidir. Onları hem sever ve hem de korurlar.

Sibirya’da, Chukchi halkı bulunmaktadır. Bu halk yarı göçmen olarak yaşar. Bu halk Sibirya kurtlarını kızak çektirmek için kullanmıştır. Tam olarak kökenleri bilinmiyor. Ancak bu halk ile ilişkilendirilir. Husky’ler Chow chow, Pomerian gibi Spitz soyundan gelir. Bir kaç yüzyıl boyunca Chukchi halkı tarafından eğitilmiştir.

Husky’ler sonraki zamanlarda yine işçi köpek olarak kullanılmıştır. Alaska’da altın çıkarmada işçi köpekler çalıştırılmışlardır. Kuzey kutup bölgesinde eğlence amacıyla yapılan köpek yarışları olur. Sibirya kurtları bu yarışlarda gösterdiği başarılarla dikkat çekmiştir.

Huskyler uysal ve orta yapılı olan bu türlerdir. Bu nedenle yarışmalarda güçlü bir rakip olarak görülmemiştir. Buna rağmen oldukça zorlu kulvarları bile birincilikle bitirmiştir. 1925 yılında Alaska’nın Nome kentinde  difteri salgını çıkmıştır. Sibirya kurtları ilaçları taşıyan kızakları çekmede işe yaramıştır.

Hatta bu konuda çok fazla başarılı olmuşlardır. 1084 kilometrelik yolu 5,5 günde gitmişlerdir. Bu kadar yolu rekor bir sürede tamamlamışlardır. Bu taşıma esnasında 20 kızak lideriyle birlikte 150 kızak köpeği kullanılmıştır.

Sibirya Kurdunun Özellikleri Nelerdir?

Sibirya kurtlarının genelde buz mavisi gözleri vardır. Gözleri kimene çok çekici kimine ürkütücü gelebilir. Ancak her şeye rağmen çok dost canlısı canlılardır. Köpekler dillerinden terlerler. Sibirya kurtları da köpekler gibi dillerinden terlerler.

Özgürlüklerine düşkün oldukları için inatçılığıyla bilinirler. Sibirya kurtları gördüğü tüm canlılarla iyi geçinebilir. Fakat küçük olan hayvanları avlama istekleri olabilir.

Aşırı sıcağı sevmezler. Eksi 60 dereceyi bulan soğuğa dayanıklı hayvanlardır. Bu yüzden sıcak iklimlerde yaşayamazlar. Ancak ortam şartlarının ideal sıcaklığa getirebilirsiniz. Bu durumda ılıman yerlerde de yaşayabilirler. Sibirya kurtlarının ömrü yaklaşık olarak 12-15 yıldır. Erkek Sibirya kurdunun ağırlığı 20-28 kilo arasındadır. Dişisi ise 15-23 kilo arasındadır.

Fiziksel Özellikleri

Vücut yapıları çok iri değildir. Uzun, dikdörtgen ve orta yapılı kabul edilirler. Yetişkin bir erkek Sibirya kurdu 53-60 cm, 20 – 28 kilogram ağırlığında olur. Dişiler ise 50 – 56 cm boyda, 15-23 kg arasındadır.

Kafa yapıları Alman kurtlarını andırır. Kafaları   vücutlarına  orantılıdır . Burunları kurtların genelinde olduğu gibi sivridir. Gözleri badem şeklindedir. Göz yapıları  oldukça güzeldir. Genelde mavi göz rengine sahiptirler. Ancak kahverengi göz rengine sahip olanlarda vardır.

Kulakları üçgen  şeklindedir. Kulak büyüklüğü ortalamadır. Kürkleri çift katmanlı olur. Tüylerinin boyu orta uzunluktadır. Oldukça yoğun olan tüyler yumuşaktır. Ayrıca tüyleri oldukçapürüzsüzdür. Tüy dökme zamanında üst katmandaki uzunlar dökülür. Vücut renkleri siyah ve beyaz renktedir. Hatta gri ve kahve olmak üzere birçok renkte olabilir.

Karakteristik Özellikleri

Oldukça zeki canlı türüdür. Bu hayvanlar yabani doğada yaşarlar. Ancak uysal bir yapıya sahiptirler. Sahipleri tarafından zekasına saygı duyulan bir köpek ırkıdır.

Verilen komutları çok çabuk öğrenir. Ayrıca uygularlar. Öte yandan çok çabuk sıkılırlar. Dikkatleri çok kolay dağılabilir. Genel olarak sevgi dolu, neşelidir. Aynı zamanda oyuncu, dost canlısı köpeklerdir.

Çok eski zamanlardan bu yana kızak köpeği olarak kullanılmışlardır. Bu nedenle sosyal yönleri de çok gelişmiştir. Aynı anda onlarca kurt yan yana kızak çekme görevini üstlenir. Uyum sağlama yönleri de çok gelişmiştir.

Beslenmesi

Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir. Daha çok petshoplardan alınan hazır mamalar önerilir. Eğer yemek vermeniz gerekiyorsa da yağ oranına dikkat etmelisiniz. Yağ oranı çok yüksek gıdaları vermeyin. Hatta pişmiş kemikler de önerilmez.

Köpeklere kuru mamalar verebilirsiniz. Ayrıca bisküviler ve ödül mamaları verilebilir. Eğer çok fazla verirseniz obez olma riskleri vardır. O yüzden bulunduğundan aşırıya kaçmamanız gerekir. Diğer köpek ırklarına göre daha az yerler.

Beslenme düzeninde protein ağırlıklı gıdalar olmalıdır. Buna daha fazla olmasına dikkat etmelisiniz. Atalarına da bakıldığında çok uzun yollara dayanma özellikleri vardır. Bu ırkların hızlı metabolizmaları vardır. Buna rağmen az denecek kadar yemekle doyarlar.

Erişkin olanlar daha az yer. Ancak yavrular günde 5 kez beslenmelidir. Sibirya kurtları ilk 2 ay mutlaka anne sütüyle beslenmelidir. Daha sonra verilen destek öğünlerin sayısı azaltılır.

Çok su içerler. Huskylerin suyu sürekli taze tutulmalıdır. Özellikle sıcak havalarda hayvanın çok fazla yorulmaması gerekir. Sıcak havalarda çok suya ihtiyaç duyacağı unutulmamalıdır. Mamanın haricinde bazı gıdalar verebilirsiniz. Kuru erik ve kuru üzüm gibi gıdalar tüketebilirler.

Eğer aç kalırlarsa etraflarında bulunan her şeyi kemirebilir. Günlük düzenli yürüyüşler yapılmalıdır. Bu yürüyüşler Husky’lerin sindirim sistemi için çok faydalıdır.

Bakımı

Özgürce hareket etmeyi, koşup oynamayı severler. Sibirya kurdu için apartman hayatı uygun değildir. Havalar onun için uygun şartlarda olmalıdır. O zaman sizin için çok iyi bir koşu arkadaşıdır. Tüyleri çok uzun değildir. Düzenli olarak tüylerini fırçalamak gerekmektedir.

Ancak tüyleri fırçalarken nazik olmak gerekir. Çünkü canı acırsa sinirlenebilir. Egzersiz yapmaya oldukça fazla ihtiyaç duyarlar. Tek başınayken oynamaktan hoşlanmazlar. Canı sıkıldığı için etrafındaki eşyaları kemirebilirler.

Eğitimi

Köpeğe eğitim verecek olan sahibi bu durumda önemlidir. Sahibine de doğruyu gösterecek olan da eğitmendir. Köpeğe eğitimin nerede olacağı önemli değildir. Aksine  eğitim verilirken köpek farklı ortamlara girmelidir.

Sibirya kurtlarında adaptasyon önemlidir. En çok 2-3 yaşına gelmiş olması gerekmektedir. Ayrıca profesyonel bir eğitim görmüş köpeklerde mümkün olmaktadır. Köpek ne kadar küçük olursa o kadar şanslınız. Eğitim daha kolay olur. Ayrıca daha fazla başarı sağlarsınız.

Çünkü yaşlı bir köpek ona verilen komutu görev gibi algılar. Genç bir köpek ise bunu bir davranış biçimi olarak algılar. Örneğin; birini koruma, yaşlılara yardım etme gibi.

Sibirya Kurtlarında Hangi Hastalıklar Görülür?

Sibirya kurtlarının öyle çok büyük hastalıkları yoktur. Küçük sağlık sorunları yaşayabilirler. Gözde retina tabakasının zayıflaması görülebilir. Kirpikleri gözlerini tahriş edebilir.  Katarakt ya da korneanın merkezinde beyaz lekeler belirebilir. Bunu gibi hafif sağlık sorunları yaşayabilirler.

Nadir görülen hastalıklarıda vardır. Göz küresi içindeki sıvı basıncı artabilir.  Kalça kemiği anormal gelişebilir. Bu nedenle femür başının pelvik yuvaya rahatça oturmaması gibi sağlık sorunları nadirde olsa görülebilir.

Togo: Kahraman Bir Köpek

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sanal hastane

Sanal Hastane ile Derdinize Çare Geliyor

Öyle bir geçer zaman

Öyle Bir Geçer Zaman Ki…