in , ,

Siber Zorbalık Nedir?

siber zorbalık

Siber Zorbalık nedir? Çeşitleri, örnekleri, ve önlemleri öğrenin. Teknoloji; kolay iletişim ve bilgiye hızla ulaşma avantajlarıyla kapımıza geldi. Ancak gelirken siber zorbalık gibi kötü komşularını da yanında getirmeyi unutmadı.

Siber Zorbalık Nedir? Çeşitleri, Örnekleri ve Önlemleri Öğrenin!

Yapılan araştırmalar bu konuda çok fazla iç açıcı değil. Maalesef her 4 çocuktan 1’i siber zorbalığa maruz kalıyor. 6 çocuktan 1’i ise bilerek veya bilmeyerek bu eylemde bulunuyor.

Siber zorbalık farkındalığı her geçen gün gelişiyor. Anne ve babalara bu konuda çok iş düşüyor. Ebeveynlerin, siber zorbalığı nasıl önleyeceklerini bilmeleri gerekli. Çünkü, siber zorbalık eylemleri hayatları dahi etkileyebiliyor. Çocuklar ve gençlerin üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Hatta yıkıcı duygusal etkilere neden olabiliyor.

Siber zorbalığın çocuğunuzun hayatının bir parçası olmasını engellemek sizin elinizde. 

Siber zorbalığın bir çok çeşidi vardır. Teknoloji aracılığıyla gerçekleşir. Kişiyi tehdit etmek, rahatsız etmek, taciz etmek bazı zorbalık çeşitledir. Ayrıca kişiyi utandırmak veya hedef gösteren paylaşımların yapılmasıdır. Küçük yaştaki çocuklar ve gençler arasında oldukça yaygındır. Siber zorbalık eylemleri, yetişkinler tarafından meydana getirildiği taktirde suçtur.  Hapis cezası gibi ciddi yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bilinen “Zorbalık” eylemi fiziksel güç veya yüz yüze iletişimle olur. Siber zorbalık için bunlara gerek yoktur. İnternet bağlantısına sahip herhangi bir cihaz kullanan herkes bu eylemi gerçekleştirebilir. Bu zorbalar çocuklar ve gençlerin yakın arkadaş çevresinden olabilir. Belkide hiç tanımadıkları anonim kişiler de olabilirler.

Siber zorbalığın en sık görüldüğü platformlar:

• Genellikle çok bilinen sosyal ağlar. Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi uygulamalar.

• Telefona gelen SMS mesajları

• E-mail, sosyal ağların sunduğu anlık mesajlaşma özellikleri olan platformlar.

• Sohbet, chat odaları

Siber Zorbalık Çeşitleri Nelerdir? Siber Zorbalığın 5 Çeşidi!

Siber zorbalık eylemlerinin hepsi bir değildir. Yapısı itibariyle değişiklik gösterir. Karşılaştığınız veya karşılaşabileceğiniz eylemlerin tümü kendi içinde farklılıklar göstermektedir.

Sorunun ne olduğunu anlamak önemlidir. Siber zorbalıktan çocuklarınızı korumak için karşılaştığınız veya karşılaşabileceğiniz sorunun çeşitlerini bilmelisiniz.

1 İfşa:

Kurbanın sosyal medya hesaplarının ele geçirilerek komik gösterilmesi sağlanılır. Veya kişinin saygınlığını yitirmesine neden olacak eylemlerin gerçekleştirilmesi şeklinde açığa çıkar. İnternette paylaşılan bilgileri silmek ve tamamen yok etmek neredeyse imkansızdır. Bu yöntem kurbanının dijital saygınlığına kalıcı zararlar verebilir.

2 Bir başkası gibi davranmak:

Başkasının yerine geçerek olmadığı gibi davranmak. Bundan her hangi bir çıkar sağlamak. Elektronik ve bilişim teknolojilerinin kullanımına dayanmaktadır.

3 Suçlama:

Suçlama yoluyla; biri veya birileri, çocuğunuzun dijital saygınlığını azaltmak isteyebilir. Arkadaş ilişkilerini zedelemeye çalışabilirler. Onu aşağılayıcı ve  küçük düşürecek paylaşımlar yapabilirler. Genellikle bu saldırılar kişisel olur.  Mağdur olan kişide öfke yaratır.

4 Trolleme:

Trollüğün ne olduğuna artık hepimiz aşinayız. Ama evet; troll yapmakta kişinin üzerinde suçlama unsurudur. Kişiyi tahrik yoluyla cevap vermesi için baskı kurulur. Evet bu bir siber zorbalık eylemidir.

5 Hilecilik ve Şantaj:

Hileciler çocukların güvenini kazanır. Onların yüz kızartıcı bilgilerini ve sırlarını öğrenirler. Daha sonra elde ettiği bilgileri internet üzerinden yayar. Herkesin görebileceği şekilde paylaşırlar. Hileciler bazen elde ettikleri bilgileri şantaj için kullamaya çalışır. Bu kişiler çocuğunuzun yakın çevresinden olabilir. Hiç tanımadığı internet üzerinden tanıştığı biri de olabilir.

Siber Zorbalık Mağduru Çocuklarda Görülen Belirtiler

Bu eylemlerinin farkına varmak bazen oldukça kolaydır. Sadece çocuğunuzu takip etmek yeterlidir. Örneğin: Herhangi paylaşımlarında; sert, manalı veya acımasız bir dil kullanıyorsa dikkat edilmelidir. Bir şeylerin yolunda gitmediğini bu sayede anlayabilirsiniz.

Bazen belirtilerin farkına varmayabilirsiniz. Çünkü bazı çocuklar internet ortamında yaptığı eylemlerini gizler. Bunu yapmak için sahte hesaplar kullanırlar. Siber zorbalığa maruz kalan çocuklar  utangaçlık duygusu hisseder. Ebeveynlerin bilgisayarın, telefonun kullanılmasının yasaklanacağı düşünür. Bu nedenle karşılaştıkları sorunları ailesinden ve öğretmenlerinden gizleyebilirler.

Siber zorbalık belirtileri çeşitlilik gösterir. Bununla birlikte, zorbalık mağduru çocuk ve gençlerde genelde şu belirtiler görülür;

• İnternet veya mobil cihazları kullandıktan sonra duygu durumu değişikliği. Genel olarak duygusal olarak öfkelenmek veya üzgün olmak.

• Dijital yaşamı hakkında bilgi vermemesi. Bu alanda aşırı korumacı davranışlar

• Aile üyeleriyle mesafe olması. Genel rutin olarak yaptığı aktivitelerden uzaklaşmak

• Okula gitmeme isteği. Arkadaşlarıyla uzaklaşmak. Onlarla bir araya gelmekten kaçınmak

• Ders performanslarının düşüş göstermesi. Akademik başarının gerilemesi.

• Evde sürekli kızgın görünmesi. Öfkeli ve tedirgin davranışlar sergilemek

• Ruh halinde, davranışlarında bozukluklar. Uyku ve iştah düzeninde sürekli değişimler

• Alışılmışın dışında olsada  bilgisayar ve telefon gibi cihazları kullanmayı bırakmak. Veya bir süre uzaklaşmaya çalışmak

• Anlık ileti, mesaj ya da e-posta geldiğinde gerginlik. Kimse görmesin diye aceleci davranmak

• Bilgisayar ve telefon kullanımıyla ilgili  tartışmalardan uzak durmak.

Siber Zorbalığa Örnekler

Tehditler, suçlamalar, küçük düşürmeye yönelik eylemler en bilinen siber zorbalık örnekleridir. Bunun yanı sıra birinin hesabını ele geçirmeye çalışmak. Zorla yanıt almak için baskı kurmak. Mesaj saldırıları düzenlemek örnekler arasında en sık rastlananlarıdır.

Bazı daha spesifik siber zorbalık örnekleri ise şunlardır:

• Facebook, Twitter ve Snapchat gibi sosyal ağ siteleri kullanılır. Kişiyi rahatsız edici paylaşımlar yapmak. Tehdit veya hakaret içeren mesaj ve içeriklerin paylaşılması

• Diğer insanların görmesini istemeyeceğinizin fotoğraf, video veya görüntüleri yaymak. İzniniz olmaksızın herkese açık olacak şekilde paylaşılması

• Kişi hakkında dedikodu yaymak. Doğru olmayan içeriklerin sosyal ağlar veya mail yoluyla yayılmaya çalışılması

• Kişinin hesap şifresinin ele geçirilmeye çalışılması. Sahte bir hesap aracılığıyla taklit edilmesi. Fake hesapla paylaşımların yapılması.

• Tanıdığın veya tanımadığı kişiler tarafından yapılan mesaj saldırıları. Spam yöntemlerle rahatsız edilmek

• Zararlı yazılımlar vasıtasıyla bilgisayar veya mobil cihazlarınıza virüs yollamak. Bu yolla kişisel dosya ve verilerinize erişilmeye çalışılması. Bu dosyaları herkese açık bir şekilde yayılması.

WhatsApp’tan Yeni Özellik! Görüntülü Ve Sesli Konuşmada Kişi Sayısı 8’e Çıktı

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Corona virüs aşısı

Corona Virüs Aşısı İşe Yarıyor! Oxford Üniversite’sinden Müjdeli Haber

aspendos antik tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu