in ,

Siber Zorbalık Nasıl Önlenir?

siber zorbalık nasıl önlenir

Siber Zorbalık Nasıl Önlenir? Her 4 çocuktan 1tanesi siber zorbalık ilke karşılaşıyor. Belki sizin de çocuğunuzun başı siber zorbalar ile dertte olabilir. Sadece önlem almak için bu tavsiyelerimize ihtiyacınız olabilir. Siber zorbalıkta  ailelerin nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmek istiyor olabilirsiniz.

Siber Zorbalık Nasıl Önlenir? 6 Kolay Adımda Siber Zorbalığı Önleyin!

Uzmanların önerdiği 6 kolay adımda siber zorbalığı nasıl önleriz. Buyrun yazı dizimize..

01. Çocuklarınızla Konuşun

Çocuklar genelde başları sıkıştığında gizleme gereği duyar. Siber zorbalık mağduru olduğunda da aynı durum geçerlidir. Aileleri veya öğretmenleriyle konuşma konusunda çekimser tavırlar sergilerler. Çünkü eğer olanı biteni anlattığı zaman bir ceza ile karşılaşacakları düşüncesi vardır. İnternet, bilgisayar ve telefon kullanım özgürlüklerinin kısıtlanacağını düşünürler.

Burada büyük iş ebeveynlere düşüyor. Çocuklarınızla mutlaka  siber zorbalık hakkında konuşmalısınız. Bunun yaygın ve herkesin başına gelebilecek bir şey olduğunu anlatmalısınız.

02. Güvenliği Sağlayın, Öğretin, Takip Edin

Çocuklarınızı internet ve teknolojinin iyi tarafları hakkında bilgilendirin. Faydalı kullanımı da olduğu hakkında daima yönlendirin. İnternetin güvenli kullanımına ilişkin temellerden söz edin. Dijital dünyadaki hareketlerini takip edin.

Bir diğer seçenek: Çocuğunuzu online tehlikelerden uzak tutmak için bilgisayarınıza aile filtresi gibi yazılımlar yükleyebilirsiniz. Yaşına uygun yazılım ve oyunlarla vakit geçirmesi için teşvik edebilirsiniz.

03. Dış Dünyada da Takipçisi Olun

Çocuğunuzun yalnızca online kullanım alışkanlıklarını takip etmekle yetinmeyin. Okul ve öğretmenleriyle sürekli iletişim halinde olun. Veli toplantılarına katılmayı ihmal etmeyin. Öğretmenlerin gözlemlerini mutlaka sorun.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın. Onlar ile sohbet etmeye özen gösterin. Çocuklar ailesi ve yakın çevresindeki yetişkinlerle büyük sorunlarını paylaşamazlar. Ancak bu sorunları arkadaşlarıyla kolayca paylaşırlar.

04. Paylaşımlarını Mercek Altına Alın

Çocuğunuzun sosyal medyada takipçisi olun.  Yaptığı  paylaşımları takip etmeyi ihmal etmeyin. Bu paylaşımlar size çocuğunuzun sorunları özellikle iç dünyası hakkında ipuçları verebilir.

Mesajların ve paylaşımların ardında başka bir anlam olabilir. Kişisel profilinizle daima çocuğunuzla irtibat halinde olun. Bu olaydan genelde çocuklar rahatsız olur, kabullenmesini sağlayın. Arkadaş listesinde yer alın, gün içinde neler paylaştığını takip edin.

Ama bu her paylaşımına yorum yapmak değil. Özel alanına saygı duyun. Onun hakkında yorum ve paylaşım yapmayın. Özetle hayalet takipçi olun. Görünmez olmanın avantajını kullanın.

05. Siber Zorbayı Engelleyin

Çocuğunuzun bir siber zorbayla başı dertte olabilir. Bu zorbayı siz engelleyebilirsiniz. Çocuğunuzun bu kişiyle iletişimde olmamasına emin olun. Eğer bu kişi tanıdık biri ise durumdan ailesini bilgilendirin. Okul yönetimiyle, rehberlik servisiyle sorunu paylaşın.

Dışarıdan bakıldığında önemsiz görünen bir sorun olabilir. Ancak siber zorbalık mağdurları için gayet önemli olabilir. Yaşadığı olaylar onu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumda mutlaka profesyonel desteğe başvurun.

06. Teknoloji ve İnternet Erişimini Sınırlandırın

Bunu hiç istemediklerinden eminiz. Fakat belirli bir yaşa kadar çocukların sınırsız teknoloji ve internet kullanımının sınırlandırılmalıdır. Ama tamamen çocuğunuza teknolojiyi yasaklamayın. Sadece sınırlamalar getirmeniz yeterli gelecektir.

Teknoloji ve internet artık hayatımızda olan bir gerçek. Tüm arkadaşları teknolojinin nimetlerinden faydalanarak eğlenir durumda olabilir. Sizde onun bu zevkten mahrum kalmasına neden olmayın. Sadece denetim altında tutun. Aktivite ve kullanım sürelerini sınırlandırın.

Peki, Ya Çocuğunuz Siber Zorba ise?

Madalyonun bir de diğer yüzü olmayı unutmayalım. Çocuğunuzun bir siber zorba olabilir! Çocuğunun kötü davranışlarda bulunduğu öğrenmek her ebeveyn için üzücüdür. Ancak böyle bir sorun varsa sorundan kaçmayın. Kendiliğinden düzelmesini beklemeyin. Onun  yerine harekete geçip, müdahale edin.

Çocuğunuz eğer bir siber zorbalık girişimine bulunduysa sakin olun. Çözüm için atabileceğiniz ilk adım, onunla samimi bir konuşma gerçekleştirmektir. Bu süreçte ona nutuk çekmeyin. Basit bir dille, zararsız gibi görünen şakaların karşı taraf üzerinde bırakabileceği etkileri anlatın. Yaptığı eylemlerin neden kötücül olduğunu belirtin. Bir daha yapmaması gerektiğinden söz edin.

Siber zorbalık yapan bir çocuğun ilacının teknoloji kullanımının sınırlandırılması değil. Tamamen yasaklamak gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Siber zorbalığı sadece teknoloji yasaklaması ve sınırlandırması ile sonlandıramazsınız. Bu yola başvurularak aşılabilecek bir problem olmadığını kavrayın. Her şeyden önce sorunun kaynağının ne olduğu bilinmelidir. Çocuğunuz ile birlikte öğretmenleriyle ve rehberlik danışmanlarıyla birlikte beraber hareket edilmelidir.

Çocuğunuzu siber zorbalıktan korumak için yapabilecekleriniz sadece yukarıda yazılanlar değil. Her şeyden önemlisi, çocuğunuza örnek olmalısınız. Çocuğunuzun dijital dünyanın faydalarını ve zararlarını kavraması önemlidir. Ona örnek almak isteyeceği davranışlar sergilemelisiniz.

İnternet çağında yaşadığımızı unutmayın. Siber zorbalıklar bu çağda son bulmayacak. Siz kendi üzerinize düşeni yapın. Bu sayede onu potansiyel tehlikelerden koruyabilirsiniz.

Siber Zorbalık Nedir

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Taksi şoförü

Taksi Şoförü, İstanbul’da Yasağı Deldi

sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır

Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?