Teknoloji

Siber Saldırı Mı Var? Whatsapp, Facebook, Instagram Erişimleri Kısıtlandı

Gün itibariyle Türkiye genelinde internet erişimi yaşandı. Whatsapp, Facebook, Instagram erişimleri kısıtlandı. Akıllara siber saldırı sorusu geldi…

Siber Saldırı Mı Var? Whatsapp, Facebook, Instagram Erişimleri Kısıtlandı

SİBER SALDIRI MI VAR?

Bugün  öğlen saatlerinden itibaren dünya genelinde Facebook, Whatsapp ve Instagram çöktü. Bu sosyal medyaları kullanmak isteyenler, mesaj atamıyor ya da alamıyorlar.

ERİŞİM SAĞLANAMIYOR

13.40 saatlerinden itibaren Whatsapp, Facebook ve Instagram’a erişim sağlanamıyor. Ara ara erişim sağlansa da bu sadece bir dakikayı bulmuyor. Uygulamayı kullanmak isteyen kişiler hiç bir şekilde  mesaj ya da fotoğraf gönderemiyor ya da herhangi bir bağlantı sağlayamıyorlar. Durum böyle olunca sosyal medya kullanıcıları iletişim kurmak için başka alternatiflere yönleniyor.

Whatsapp’ın alternatifi olan Telegram’a geçen günlerdeki erişim kısıtlamasından sonra talep çoğalmıştı ve indirme sayısı 3 milyonu bulmuştu. Facebook, Instagram ve Whatsapp’dan konuyla ile ilgili hiç bir açıklama gelmedi.

Geçtiğimiz günlerde Facebook, Instagram ve Whatsapp, dünya genelinde yine bir erişim sorunu yaşamıştı. Yapılan açıklamalarda bir siber saldırının yapıldığı söylenmişti. Ve kullanıcılar saatlerce bu uygulamalara erişim sağlayamamıştı. Tekrardan bir siber saldırısı ihtimali söz konusu olabilir. Peki bu siber saldırı nedir?

Siber saldırı nedir?

Bir çok sosyal medyada erişim sıkıntısı akıllara yine bir “saldırı mı var?” düşüncesini akıllara getirdi. Dünya üzerinde yaşanan bu erişim sorununa henüz bir açıklama gelmedi. Acaba bir saldırı mı sorusu da akılları kurcalıyor.

Siber terimi ilk olarak Louis Couffignal tarafından 1958 yıllarında makineler ve canlılar arasında ki iletişim düzenini incelerken kullanılmıştı. Kökeni “Sibernetik”ten gelen, interneti ifade eden sanal alem ve siber alem anlamlarının ikisi de doğru bir söylemdir. İnternet, iletişim kurulması  açısından siber, yarattığı ortam sayesinde de sanaldır. Siber saldırı ise DDOS başta olmak üzere bir çok ve farklı yollarla internet üzerinden yapılan  saldırılara deniyor.

Yani buna örnek vermek gerekirse onlarca, yüzlerce, binlerce ve hatta on binlerce kişinin bilgisayar üzerinden beraberce hareket edip tek bir sistemi hedef almasıyla DDOS saldırısı gerçekleşiyor ve birçok internet sitesi geçici bile olsa erişim sıkıntısı yaşıyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Petya Virüsü Hakkında Bilmedikleriniz

İlgili Makaleler

10 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu