SON DAKİKA

Apple Engelleri Aştı ve Shazam’ı Satın Aldı

cool
Apple Engelleri Aştı ve Shazam’ı Satın Aldı

Belki de en iyi müzik bulma programı olan Shazam, Avrupa Birliği Komisyonu’nun onayı ile Apple’a satıldı. Apple resmi olarak Shazam’ı satın almış oldu.

2017 Aralık ayında Apple’ın Shazam’ı satın almaya çalışmasıyla başlayan soruşturma nihayet sonuca bağlandı. Shazam resmi olarak Apple şirketine satılmış oldu. Avrupa Birliği Komisyonu Shazam kullanıcılarının durumdan etkilenip etkilenmeyeceğini araştırdıktan sonra kararını verdi ve anlaşmanın gerçekleşmesi için onayı verdi.

Shazam Resmi Olarak Artık Apple'ın

Öncelikle Nedir Bu Shazam?

Bilmeyenler için biraz Shazam’dan bahsedelim. Bir cafede oturuyorsunuz diyelim ve bir şarkı çalıyor. Siz de bu şarkıyı çok beğendiniz ancak kim söylüyor bir bilginiz yok. Yıllardır süre gelen geyik “ya bu şarkının adı ney?” sorusunu otomatik soruyorsunuz. İşte Shazam burada bu geyiği bitirmek için bulunuyor. Kullanımı oldukça kolay olan Shazam ile yapmanız gereken tek şey uygulamayı açıp görselde de gördüğünüz büyük butona basıp telefonu müziğin çıkış yerine yaklaştırmak. Uzak bir kaynaktan telefonun müziği algılayamaması mümkün bu yüzden yakın olmakta fayda var. Saniyeler içerisinde müziğin adı, kimin söylediği, Youtube linki ve daha bir çok bilgi ekranınızda belirecek. Dilerseniz Shazamladığınız şarkıları daha sonra tekrar dinleyebilir ve ya bu şarkıları Spotify hesabınıza entegre edebilirsiniz.

Apple Satın Alımı Başlatmıştı!

Dünyanın ilk 1 trilyon dolar değerine ulaşan teknoloji şirketi konumunda bulunan Apple, 2017 senesinin Aralık ayında Shazam’ı 400 Milyon dolara satın almış ancak bu satın alım bir çok Avrupa Birliği devletinin karşı çıkması üzerine Avrupa Birliği Komisyonu tarafından durdurulmuştu. Komisyonun 2018 Nisan ayında başlattığı derinlemesine soruşturma ise tamamlanarak nihai karara bağlandı ve Shazam resmi olarak Apple’ın oldu. Soruşturma mevcut kullanıcıların durumunu ve aynı zamanda müzik piyasasının da anlaşmadan zarar görüp görmeyeceği konularını kapsıyordu. Yapılan tüm analizler ve araştırmalar sonucunda, rekabete aykırı bir durumun olmadığı ve herhangi bir yanlış bulunmadığına karar veren Komisyon anlaşmayı onayladı.

Bu noktadan sonra ise akıllara bir kaç soru geliyor; Bu satın alma işlemi Apple’a Spotify’ın üstünlüğünü kırma yolunda bir katkı verecek mi? İndirme sayısı olarak Apple Music önde olsa bile Temmuz ayında açıklanan rakamlarda Spotify 83 milyon paralı üyeye sahipken Mayıs ayında açıklanan rakamlarda ise Apple Music 50 milyon paralı üyeye sahipti. Spotify ciddi anlamda bir üstünlüğe sahip. Bir diğer soru ise bu satın alımdan Android sistemli akıllı telefonlar etkilenecek mi? Umarız etkilenmez çünkü bir Android kullanıcısı olarak Shazam en çok kullandığım ve beğendiğim programlardan bir tanesi. Sizlerde bu satın alım hakkında düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Google Chrome 10 Yaşında!

Yorumlar

6
Kimler Neler Demiş?

Yorum yapmak için Giriş yapınız.
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
kayrahanimSenolsanbarigokhanakbasseher35arslanTamer Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mali01
Üye
Mali01

Apple kullanıcılarına hayırlı olsun 🙂

Tamer
Üye
Tamer

Turkiye’y satılığa koysam alacak adamlar piyasada sirket kalmadı ne varsa alıyorlar

seher35arslan
Üye
seher35arslan

Ben de Android kullanıcısıyım ama kullanmıyorum malesef uygulamayı. Umarım severleri için sorun yaratmaz 🙂

gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

apple piyasada şirket bırakmayacak bu gidişle 🙂

Senolsanbari
Üye
Senolsanbari

Apple kullanıcısı olana bu programı hiç kullanmadım denemek lazım

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Ekim 2018, 08:00

Whatsapp, Mesaj Silme Özelliğinin Süresini Artırıyor

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, gönderilen mesajın silinebilme özelliğini uzatmaya karar verdi. WABetaInfo tarafından duyurulan habere göre Whatsapp, gönderilen mesajlar için ‘Herkesten Sil’ özelliğinin süresini artırmaya karar verdi. Şirket, 1 saat olan mesaj silme süresini 13 saatin üzerine çıkarmayı planlıyor. Herkesten Sil Özelliğinin Süresini Daha Önce de Uzatılmıştı...

Devamını Görüntüle