in ,

BayıldımBayıldım

Shall We? – Seyyah Erikli Kış Kampı

Shall We? - Seyyah Erikli Kış Kampı
Shall We? - Seyyah Erikli Kış Kampı

Shall We? – Seyyah grubunun gitmeyeni imrendiren, gideni bir daha gitmek isteten Erikli kış kampı Sezgin Malçok’un kaleminden sizlerle…

Shall We? – Seyyah Erikli Kış Kampı

“Bozkırda yaz akşamları seni seyrederdi seni seyrederdi ormanda gürbüz sabah”

İsmet Özel

Şairin de dediği gibi hep seyreder bizi bozkırlar, ormanlar. Sabah güneş doğarken seyreder bizi. Ama şehrin akışına kendini kaptıran şehrin insanları olarak fark edemeyiz bunu. Ah bir görebilsek doğanın bize sunduklarını. Bir görebilsek tarihin hissettirdiklerini. Hala sever miydik şehrin insanı olmayı.

Shall We? – Seyyah grubu yapılanırken, sadece doğayı benimsemiş şehir hayatından zaten uzaklaşmış huzura kavuşmuş insanları bulmayı değil, şehrin insanı kalıbına hapsolmuş insanları da tekrar ait oldukları yer ile doğa ile tanıştırmayı felsefe edindik. 2 aylık bir hazırlık süreci yaşadık ve bu süreçte özellikle ilk defa kamp yapacak olan arkadaşların zorlanmayacağı, doğayı benimseyeceği programlar üzerine çalıştık.

Shall We? Seyyah Grubu Kampta: Pembekayalar Kampı

İnsanlar Erikli kış kampı davet edilirken, doğa ile tanışmanın heyecanını yaşasınlar istedik. Takdir edersiniz ki daha önce hiç gitar çalmamış birinin eline gitar verip hadi çal diyemezsiniz. Bu nedenle bizde kamp öncesi, Can Çınar’ın desteğiyle kamp malzemeleri, kış kampında üşümemek için yapılması gerekenler üzerine workshop düzenledik.

Yine grup üzerinden postlar açarak tecrübeli arkadaşların birikimlerini yeni üyelere ve kampçılara aktarmak için çabaladık. Sadece bununla yetinmedi, sabah uyandığında herkes sıcak bir çorba içsin dedik ve Suat İnan’ın desteği ile çorba dağıttık. Yağmur yağarsa kimse ıslanmasın dedik ve Şeref Büyüksofuoğlu’nun desteği ile herkese yağmurluk dağıttık.

Shall We? - Seyyah Erikli Kış Kampı
Shall We? – Seyyah Erikli Kış Kampı

Kimse hasta olmasın dedik, Burak Yılmaz’ın desteği ile vitamin takviyesi yaptık. Kimse Kahvesiz kalmasın dedik ve Conteiner’in desteği ile Türk Kahvesi yaptık. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım dedik Recep Karagözoğlu’nun desteği ile HacıŞerif Çikolatalarını dağıttık. Başarılı olduk mu, bu elbette kampa gelen arkadaşların takdiri.

Erikli’de neler Yaşadık?

Erikli Yaylası, Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlıdır. Bu yaylada, şelaleler göller ve yaylalar sizi karşılıyor. Kamp yaptığımız alanda şırıl şırıl akan bir dere mevcut. Özellikle ilk defa kamp yapanların etkilenmesini sağlamak için atmosfer çok müsait 🙂 Tüm şartlar ve koşullar bizi Erikli Yaylası’na çıkardı ve yola koyulduk.

Bilenler bilir, benim için kamp yola çıktığım andan itibaren başlar. Anılar ve hatıralar o andan itibaren başlar. Bu defa temiz bir yolculuk ile kamp alanına ulaştık. Kamp alanına ulaştığımızda, inanılmaz bir manzara ile karşılaştık. Kampı organize ekipten sadece Burak Yılmaz alana erken gitmiş diğerlerimiz işlerimiz gereği cumartesi sabahtan kamp alanına varmıştık.

Erikli kış kampı yerine vardık…

Oraya vardığımızda ise karşılaştığımız manzara bize neredeyse ihtiyaç kalmadığıydı. Kamp alanına erkenden giden arkadaşlar Burak Yılmaz’a, kamp alanına ulaşabilmek için telefonun çekmediği yerden itibaren bayrakların asılması, kamp alanın düzenlemesi, dj kabinin yerleşimi sinema alanının ayarlanması ateş için odunların toplanması gibi konularda yardımcı olmuşlardı.

Tüm samimiyetimle söylüyorum bu yardımlaşmayı şehirde bulamazsınız. Her şey kullanıma hazırdı. Kamp alanında ise tecrübeli arkadaşlar, özellikle ilk defa kampa gelen arkadaşlara çadırı kuracakları yeri bulma, çadırı kurma ve yerleşmeleri konusunda yardımcı oluyorlardı. Her şeyi düşünmüştük ama kampa gelen arkadaşların desteği olmasaydı tüm düşündüklerimizi yapabilir miydik emin değilim.

Kış Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yerleşme işini tamamladıktan sonra Cuma günü gelip hazırlık yapan arkadaşlardan görevi devralıp etkinliklere başladık. Bir takım yarışmalar düzenledik ve kazanan arkadaşlara çeşitli hediyeler dağıttık. Bir arkadaşımıza büyük ödül kışlık uyku tulumunu hediye ettik. Yarışmaları tamamladıktan kimimiz Erikli Şelalesine, kimimiz Büyük Dipsiz Göle gitti. Kimimiz daha yukarılara yaylalara çıkıp kardan adam yaptı 🙂

Düştük ateşin derdine…

Bütün bunlar olurken bizler de akşam yakacağımız ateşin derdine düştük. Her ne kadar Çınarcık Belediyesi bize odun desteği sağlasa da katılım beklediğimizden fazla olduğu için mevcut odunların bize yetmesi olanaksızdı. Yine bir çok arkadaş elini taşın altına koyarak akşama yetecek kadar odunu temin ettik.

Bazen neden Shall We? diye soranlar oluyor. İşte cevabım budur. Burada insanlar “banane ya yapsınlar” demiyor elini taşın altına koyuyor. Shall We? birbirine destek olan altın kalpli insanlar barındırıyor.

Herkes yemek faslını bitirdikten sonra (ki benim en sevdiğim kısımdı. Her masadan ikramlar oldu bir çok lezzeti tatma imkanım oldu) sinema faslına geçtik. Üyelerin isteği doğrultusunda Hababam Sınıfı’nı izlemeye karar vermiştik zaten. Rıfat Ilgaz’ın eşsiz eserini seyretmek herkesin içini ısıtmış olsa gerek ki soğuk havaya rağmen kimse soğuktan şikayet etmedi.

Akabinde, Ankara’dan gelip bizlere destek olan DJ Cenk Çakmak’ın müthiş performansı ile çılgınlar gibi eğlendik. Öyle ki, özellikle yönetim ekibi 2 ayın stresini attı desem yalan söylemiş olmam 🙂 Tabi her şeyi doğru yapmak ve herkesi memnun etmek mümkün değildir. Bir çok arkadaşımız (özellikle sessiz kamp yapmayı seven tecrübeli dostlarımız) müzik ve sinemaya gerek var mıydı diye serzenişlerde bulundular.

Çok haklılar. Ama yazının başında da belirttiğimiz üzere hiç gitar çalmayan birine gitar verip çal diyemeyiz. Dolayısıyla şehrin hayatına kapılmış insanları buyurun burası doğa deyip geri de çekilemezdik. Amacımız insanları doğa ile tanıştırmak idi ve bunun için kullanmamız gereken tüm araçları kullanmaya gayret ettik. Ama elbette sessiz sadece doğanın sessizliğini dinleyebileceğimiz kamplarımız da olacak.

Shall We? - Seyyah Erikli Kış Kampı

Shall We? – Seyyah Erikli Kış Kampı

Ayrılış

Kampın son günü her kampta olduğu gibi (uzun veya kısa) “hızlı bitti” serzenişlerini duyduk herkesten. Ama bir kamp eve varmadığınız sürece asla bitmez. Gelenlerin bunun farkına varması uzun sürmedi zaten. Herkes kahvaltıya konuldu ve birbirinden güzel sofralara şahit olduk. (Burası yine benim en sevdiğim kısımdı ve yine bir çok lezzeti tatma imkanım oldu).

Akabinde herkes yine kendini ormana bayıra attı. Şöyle ki toplanma faslı saatler sürdü. Tabi yine herkes birbirine yardımcı olarak, çadırlar toplandı araçlar yerleştirildi. Tabi “Doğayı bulduğun gibi bırak” düşünce yapısını benimsediğimiz için özellikle yönetim ekibimiz kamp alanının temizliği ile bizzat ilgilendik ve herkese çöp poşeti dağıttık.

Kış Kampı Hakkında Bilgiler, Püf Noktaları

Şanslıydık ki gelen herkes bizimle aynı düşüncedeydi ve herkes kendi çöpünü toplayıp çöp konteynırına attı. Böylece kamp alanını bulduğumuz gibi bırakmayı da başardık. Ayrılışları çok sevmiyorum ve hafızamda yer ayırmıyorum. Bu nedenle ayrılış faslını kısa tutacağım. Kısacası Erikli’den bir Shall We? grubu geçti.

Shall We? – Seyyah ailesi olarak Erikli kış kampı etkinliğine gelen, desteklerini bizden esirgemeyen, elini taşın altına koyan tüm Shall We? canlara şükranlarımı sunarım. Bir sonraki kampta hepinizi görmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

Sezgin Malçok

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Meteorolojiden Kuvvetli Fırtına Uyarısı

Meteorolojiden Kuvvetli Fırtına Uyarısı

Nerede yaşamak isterdin?

Nerede Yaşamak İsterdin? Tarafını Seç!