Seyahat

Seyyahlar Ve Kaşifler

Bugün Özlem Çelebi bizlerle Dünya’yı gezerek seyahat eden seyyahlar ve kaşifler ile ilgili bilgilerini paylaştı, kendisine teşekkür ediyoruz. 

DÜNYAYI GEZEREK SEYAHAT EDEN SEYYAH VE KÂŞİFLER

Dünyayı gezerek seyahat etmek herkesin yapmak istediği ve hayalini kurduğu faaliyettir. Günümüz şartlarında uçak, tren ve otobüs gibi ulaşım araçları ile yapılırken geçmişte imkânlar dahilinde kolay olmamıştır. O dönemlerde iletişim aracı da olmadığı için de bir ülke hakkında bilgi almak çok zordu. Bu bilgileri dönemin gezmeyi seven gezginleri seyyahları sağlıyordu.Haberimizde ünlü seyyahlar ve kaşifleri derleyerek bir araya getirdik.

MARCO POLO

1254 yılında Venedik’te dünyaya gelmiştir. İlk yolculuğunu babası ve amcasıyla birlikte Kubilay Han’a mektup götürmek üzere Çin’e gerçekleştiren Polo bu görevi 3 yıl gibi bir sürede tamamlamıştır. Mezopotamya, İran ve Türkistan gibi mekanları da gezerek, 21 yıl boyunca doğuyu gezme fırsatı bulmuştur. Kendinden sonra gelen birçok gezgine de ilham kaynağı olan Marco Polo gezileri boyunca yaşadığı deneyim ve gözlemlemeleri bir kitap haline getirerek o dönemde yaşayan insanlara büyük bir iyilik yapmıştır.

İBN-İ BATUTA

1304 yılında Magrip’te dünyaya gelmiştir. İbn-i Battuta hayatının büyük bir bölümü yollarda geçirmiştir. İlk seyahatini Mekke, Bağdat, Kahire, ve Tebriz şehirlerine yapmış ardından Hint Okyanusu üzerinden Doğu Afrika’ya gitmiştir. Geri dönüşünü Anadolu’ya yapıp sonrasında Kırım’a ulaşan Battuta, Konstantinopolis’e de uğradıktan sonra Maldivlere doğru yola koyulmuştur. Maldivler üzerinden Hindistan’a geçen Battuta bir gezgin misali keşifler yapmıştır. Battuta doğduğu topraklara dönmeden önce Çin’e de gitmiştir. Magrip’te bir süre kalıp ardından Valencia, Endülüs ve Granada’yı da keşfe çıkmıştır. Seyahatleri 30 yıl süren Battuta seyahatleri süresince gezdiği ülkelerin, şehirlerin coğrafyasını, yaşayış biçimlerini, folklorunu kaleme alarak “İbn-i Battuta Seyahatnamesi” adlı kitabını yazmıştır.

EVLİYA ÇELEBİ

Yüzyılın seyyahı olarak adlandırılan seyyahımız ve dünyanın en ünlü gezgini olan Evliya Çelebi 1611 yılında Kütahya’da doğmuştur. Sarayda çok iyi şartlarda yaşayan Evliya Çelebi’nin gördüğü rüyanın ardından seyyahlığa çıktığı rivayet edilir. Seyahatine İstanbul’dan başlayan Evliya Çelebi Transilvanya’dan Baltık ülkelerine, Ermenistan’dan Bulgaristan’a, Avusturya’dan Kudüs’e kadar birçok ülkeyi ve kenti keşfetmiş olup bu keşifleri 50 yıl sürmüştür. Evliya Çelebi koca bir ömrü seyyahlığa ve keşfetmeye adamıştır. Sonraları gezi notları 10 ciltlik “Seyahatname” adlı eserde toplanmıştır.

El İdrisi  

Orta Çağ’da bilinen bir seyyah olan El İdrisi dünya haritasını bir tabaka üzerine çizmiştir. Çizdiği harita günümüzdeki dünya haritasının en yakın halidir. Tam adı Ebu Abdullah Muhammed’dir. Anadolu ve Avrupa’nın büyük bir kısmını gezmiştir. O dönemlerde elde etiği bilgilerini herkesle paylaşan El İdrisi Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının en doğru şekilde çizimini de yapmıştır.

ÖZLEM ÇELEBİ 

Seyyahlar ve kaşifler yazısından sonra ülkemizin ilham veren kadın seyyahları ile ilgili yazıya göz atmak isteyebilirsiniz.

Ülkemizin İlham Veren Kadın Seyyahları

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Ortalık bir duzelse de bizde gezebilsek…
  Değerli yorumunuz için teşekkürler Özlem hanim

 2. Oylesine ozlemisiz ki gezip tozmalari, oysa ne buyuk ozgurluk varmis elimizde ve haberimiz yokmus. Tez zamanda guzel rotalarda bulusabilme temennisiyle
  Degerli kaleminize saglik

 3. Keşke ben de birsürü ülke gezebilsem. Umarım birgün fırsatım olur ve farklı ülkeler farklı kültürler görme şansım olur. Kıskandım yemin ederim. :) Bu değerli bilgi içerikli yazı için emeğinize sağlık.

 4. Evliya Çelebi ile ilk bilgi edinmiştim yıllar öncesinde devamında da merak edip araştırdığımda öğrenmiştim. Bilgilerimi tazeledim teşekkürler yazı için

  1. Valla etkilenmemek mumkun degil , bence bu kıymetli insanlara dair daha bilmediğimiz cok sey var.. Evliya Çelebi, Marco polo beni her zaman etkileyen isimler ve bu haberiniz bikaç kez okunur bilgileri saglamlastırma adına… Tesekkurler.

 5. Şu hastalık şeyleri bi düzelse ben de seyyah olacam dağ bayır gezecem gezdiğim yerleri anlattığım bi fanzin tarzı bişey yapacam da işte ortalığın düzelmesi lazım…

 6. En bildiğim ibni Sina ve Marco polo. Keşke bizde eski düzenimize kavuşsak artıkk.

 7. Şu günlerde gezmeyi, hava almayı bile o kadar çok özledik ki en kısa zamanda eski yaşantımıza dönmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu