Seyahat

Seyahat Etmenin Yararları

Merhaba sevgili seyahatseverler… Bugünkü konumuz seyahat etmenin yararları ile ilgili 4 maddeden oluşuyor. Bakalım bu 4 maddede neler var?

Seyahat Etmenin Yararları

Aslına bakarsanız seyahat etmenin birbirinden farklı yararları var… Farklı kültürleri tanıyabilmek, keşfedebilmek, farklı şeyleri deneyimleyebilmek, insanlarla tnışabilmek gibi birçok faydası bulunan seyahatin 4 faydasını ele aldık bugün sizler için… Bu faydalar sağlık üzerine derlendi. Hadi gelin seyahat etmeniz sağlık üzerinde ne gibi faydaları varmış hep birlikte göz atalım…

Duygularınız iyileşir

Yoğun bir iş hayatı demek, stres demektir. Stresli bir iş hayatı da duyguların, sinir sisteminin yıpranmasına neden olur. Konu üzerinde araştırma yapan bilim insanları, bit tatil planını yapmanın, bu tatili adeta dört gözle beklemesinin kişiyi mutlu etmeye başladığını söylüyorlar. Buradan yola çıkacak olursak, tatil konusunda olumlu bir bakış açısına sahipseniz sağlıksal açıdan da kendinizi daha zinde hissedeceksiniz sonucunu çıkarabiliriz. Tatil planınız henüz yok mu? E haydi, daha ne bekliyorsunuz?

Seyahat İle İlgili Bu Haberimiz de İlginizi Çekebilir: Tek Başına Seyahat Etmek İle İlgili Yararlı Bilgiler

Seyahat etmek ve kalp krizi

Framingham Heart Study tarafından yapılan bir araştırma sonuçları, uzun yıllar boyu seyahat etmeyen erkeklerin, seyahat edenlere göre kalp krizi geçirme riskinin yüzde 30 oranında arttığını söylüyor. Aynı araştırmada 6 senede bir tatil yapan kadınların da sene içerisinde 8 defa kalp krizi geçirme riski ile karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymuş. Yine yapılan bir diğer araştırmada da, düzenli olarak seyahat eden erkeklerin yüzde 2 oranında daha az ölüme sebep olan rahatsızlıklara yakalandığı, kadınlarda ise bu oranın yüzde 32’lerde olduğu da ortaya çıkmış.

Ruh sağlığınız da önemli

Yapılan araştırmalar sonucunda yılda en az iki kez seyahat eden kadınların, 2 senede bir seyahat eden kadınlara göre daha az stresli ve depresyondan uzak oldukları ortaya çıkmış. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan bir seyahat araştırmasına göre tatil; stres ve depresyona sebep olan her şeyden uzaklaşabilmenin en önemli yolu…

Egzersiz ve uyku düzeni

Yaşantınız boyunca uzun süreler uyku problemleri yaşadıysanız, bunun en güzel ilacı tatil yapmak veya seyahat etmek… Seyahate gittiğiniz yerde gezebildiğiniz kadar gezin. Gezmek, haliyle yürüyüş yapmakla kaslarınız oksijen alımını artırır. Bununla birlikte laktik asit salgılanır. Laktik asit ise uykunuzun gelmesine yardımcı olur. Tatilde ya da seyahatinizde yapacağınız bu yürüyüşlerle uyku düzeniniz oturmuş olur.

Seyahate Çıkmadan Önce Mutlaka Göz Atmalısınız! İşte Ucuz Seyahat Etmenin Püf Noktaları

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. Yolculuğa çıkmak bazen beni darlıyor. Ama genel olarak seyahat etmeyi severim. Özellikle bu gideceğim yer yeniyse benim için heyacanım tavanda giderim o yolu

  2. Nerde ve nasıl bir seyahat planladıgımoz çok önemli sonu hüsran da olabilir :/ neyse ki seyahat etmiyorum

  3. Şuan Fethiye de tatildeyim her yıl yaz aylarında seyahat ediyorum Gün geçtikçe bu huzurlu ortamda moral depoluyoruz :)

  4. Seyahat etmek gerçekten de çok yararlı Yazıda da dediğiniz gibi egzersizden tutun duygularımıza kadar olumlu tepkileri bulunuyor Her yıl mutlaka gezmeliyiz

  5. Ruhun gıdası müziğe, seyahati de eklediğinizde harika bir yaşamın kapılarını açmış olursunuz.

  6. Zamanım kısıtlı olsada gezme şansı bulduğumda yöre insanlarını ve yaşayışlarını tanımak bile çok iyi geliyor

  7. Yollar cideen iyi geliyor insana. Bir şeyleri yapabilme self motivasyonu da çok önemli

  8. Seyahat etmek ruh halinizi değiştiriyor. Bi ne terapi. Hele ki tek başınıza gitmişseniz kendinizi dinlemek ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirmek keyif verici ve huzurlu oluyor. Tavsiye ederiz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu