Hayata Dair

Sevmek; Ne İçin? Ne Karşılığında? Neye Rağmen?

Sevmek; ne için? Ne karşılığında? Neye rağmen?

Sevmek; ne için? Ne karşılığında? Neye rağmen?

Bir çiçeği sevdiğinde, ondan başkasının yanında açmasını beklemezsin, açtıkça, başkaları görüp övdükçe gururlanırsın. Bir hayvanı çok seviyorsan mesela; başkalarına sırnaşmasın diye bir derdin olmaz. Bana faydası var mı yok mu diye de düşünmezsin, sadece seversin ve bu kendini iyi hissetmeni sağlar. Bu yüzden severiz bir şeyleri. Kendimize amaç ediniriz, sevdiğimiz şeyi. Buraya kadar normal.

Sevmek; ne için? Ne karşılığında? Neye rağmen?
Sevmek; ne için? Ne karşılığında? Neye rağmen?

Peki, insanı sevdiğimizde neden hayatını tüm detayları ile bize bağlamasını, bizden ayrı hareket etmemesini, tüm gününü dakika dakika anlatmasını isteriz? E kölelik bu! İnsan insana bunu niye yapar? Özellikle de, sevip değer verdiğini söylediği birine.. Sahipliğe ve aitliğe inanmayanlar toplaşın! Gecelerce süren telefon kavgalarını, ona niye baktın, saçmalıklarını bitirelim. Ben benim, bu gördüğün suret kadarım, bir de beynim kadar… Beni sevmen için bundan fazlasını bilmene, öğrenmene, sormana gerek yok. Sana iyi hissetiriyorsam sev beni! Hissettirmiyorsam sevme, dünyada milyarlarca insan yaşıyor, belki başka bir şansın vardır! İkimize de zulmetme.. Sahip olmak doğal bir dürtü olabilir, ama bunu yönetmek ve yönlendirmekte bizim elimizde. Ben onu seviyorum ya, gerisi önemli değil diyebilmelisin. İlla ki birilerine ispat etmen gerekmez. Çünkü dostum vakit daralır, günler geçer, bir de bakmışsın ki, yolun yarısını da geçmişsin..

O günlerde en çok üzüleceğin şey, kaybettiğin zamanın ve duygusal boşluğun olacak.. Kendini teslim etmedikçe, teslim olamazsın. Ve teslim olmadıkça, elalem ne der, hapishanesinde azılı suçlu olursun.. Bırak sana gelsinler, hayatına değil!

Uzun Ve Mutlu Yaşam Sırrı: Ikigai

Gülşah Dervent MANSIROĞLU

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu