in ,

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Sevgiliniz İle İletişim Kurmanın Yolları

Sevgiliniz ile iletişim kurmanın yolları

Sevgiliniz ile iletişim kurmanın yolları aslında o kadar zor değil. Gün gelir zaman geçtikçe her ilişkide iletişim sorunları görülür. Konuşur, tartışır hatta kavga edersiniz.  Ancak ne yaparsanız yapın bir arpa boyu yol alamazsınız. Çünkü işin özünde birbirinizi dinlemiyorsunuzdur. Hatta onu duymayı uzun zaman önce bırakmışsınızdır. İlişkinizin normale dönmesini mi istiyorsunuz? Sorunlarınızı teker teker çözülmesini ve sevgilinizin sizi dinlemesini istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle onunla iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. İşte onun sizi dinlemesini sağlamanın bazı yolları..

Sevgiliniz İle İletişim Kurmanın Yolları

1- Lafı gevelemeyin

Eğer sevgilinizle konuşmaya başladıysanız  bir an önce konuya gelin. Lafı kesinlikle ağzınızda gevelemeyin. Konuya girmekte gecikirseniz ilgisini kaybedebilir. Hislerinizi anlatırken iğneleyici kelimeler kullanmayın. Benzetmelere yer vermeyin. Olaya başkalarının yani üçüncü şahısların yorumlarını eklemeyin. Önemli olan tek şey sizin ne hissettiğiniz. Ne söylemeye çalıştığınız. Konuyu uzatmadan sadede gelin.

2- Sen yerine ben deyin

Cümlelere “Sen” diye başlamayın.  “Ben” ile başladığınız her cümle daha olumlu olacaktır. Örneğin “Sen beni üzüyorsun” demeyin. “Ben çok üzülüyorum” cümlesini tercih edin. Çünkü “Sen” ile başlayan her cümle negatiftir. Onu suçladığınızı hissettirecektir. Bu durumda da sizi dinlemek/duymak istemez. Bunun yerine kendini savunmaya odaklanacaktır. Ona kendi duygularınızdan bahsedin. O zaman odak sizin üzerinizde kalır.

3- Söylemek istediğiniz şeyi söylemeye odaklanın

Aslında ne demek istediğinizi bilsin. Ona derdinizi anlatmak yerine hikayeler anlatmaya başlamayın. Unutmayın karşınızdaki kişi sizin ne zaman neleri abartma kapasiteniz olduğunu iyi biliyor! Hazır konuşmaya başlamışken tüm konuları aradan çıkartmaya çalışmayın. Çünkü bu hiçbirini çözememenizden başka bir işe yaramaz. Onunla asıl konuşmak istediğiniz konuya odaklanın. Diğer konuları daha sonraya saklayın.

4- Fiziksel temasta bulunun

Sizi dinlediğinden emin olmak mı istiyorsunuz? O zaman onunla konuşurken aralarda dokunun. Mutlaka göz teması kurun. Ciddi olduğunuzu anlaması için onunla konuşurken aynı anda başka bir şeyle ilgilenmeyin. Televizyonu kapatın. Hatta telefonunuzun sesini kısın ya da kapatın.  Konuya ve konuşmaya odaklanın. Ayrıca o başka bir şeyle meşgul ise ve ona konsantre ise onunla konuşmayı tercih etmeyin.

5- Ses tonunuza dikkat edin

Sevgilinizi sizi duyması için ona bağırmanız gerekmiyor. Hatta tam tersi ne kadar çok bağırırsanız o sizden kaçar. Asıl anlatmak istediğinizi de duymasını o kadar engellersiniz. O yüzden onunla ciddi bir şey mi konuşmak istiyorsunuz? Ses tonunuza dikkat etmelisiniz. Şaka yapmadığınızı da bilmeli. Ciddi olduğunuzu anlasın. Ancak işte yine başlıyoruz da dedirtmeyin. Yani bir şeylerden şikayet ederkenki ses tonunuz olmasın. Sürekli yakındığınız konularda kullandığınız tavrı takınmayın.

6- Siz de onu dinleyin

Anlattığınız şeye verdiği cevapları dinleyin. Belki de aradığınız çözüm o cevaplardadır. Onun sizi dinlemesini/duymasını istiyorsanız siz de onu dinleyin!
Karşılıklı bir iletişime açık olun. O konuşurken sustuğunda ona neler saydıracağınızı düşünmeyin. Sevgilinizi gerçekten ve içten olarak dinleyin.

7- Geçmişi açmayın

Daha önce üzerine tartıştığınız konular olabilir. Eğer bu konuları çözmüşseniz tekrardan açmanın anlamı yok. Eğer onunla hala beraberseniz o konuları affetmişsiniz demektir. Haklı olduğunuzu kanıtlamak için eski konuları gündeme getirmeyin. Onun haksız olduğunu düşündüğü konulardan destek almayın. Bunu yapmanız onu üzmekten çok kızdıracaktır. Kızması da dinlemesini ve duymasını engelleyecektir.

8- Suçlayıcı konuşmayın

Onun yaptığı ve sizi rahatsız eden bir şey mi var? Eğer bu konudan bahsedecek iseniz ona bunu hissettirmeyin. Kendisini sanık sandalyesindeymiş gibi hissetmesin. Çünkü bu olay sadece kendini savunmaya odaklanmasına neden olur. Derdinizi anlatırken sakın ha sakın ona hakaretler etmeyin. Ayrıca onu başkalarıyla da kıyaslamayın! Söylediğiniz negatif şeyleri pozitiflerle dengeleyin. Bunun bir ayrılık konuşması olmadığını bilsin. Bir yandan da pozitif geri bildirimler alsın.

Sevgilinizin Sizi Gerçekten Sevdiğini Anlamanın Yolları

11 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi önerileri

Yabancı Dizi Önerileri

corona hastaları

Corona Hastaları ile İlgili Bilgiler