Tarih

Sevgililer Günü Öyküsüdür

Sevgililer Günü, günümüzde bazı kesimler tarafından eleştirilse de popülerliğini halen koruyan bir gün olarak karşımıza çıkmaktadır kıymetli takipçiler. Hal böyleyken ben de Sevgililer Günü nereden çıkmış, günümüze nasıl gelmiş bunları anlatmak istedim. Fazla uzatmadan geçelim yazımıza…

Sevgililer Günü Nereye Dayanıyor?

Aslında bu yeni bir şey değil hatta kökleri, insanı şaşırtacak kadar eskiye dayanıyor. Günümüzden binlece yıl öncesine, pagan kültürüne kadar ineceğiz bu nedenle. Peki neden Şubat? Bu sorunun cevabını Antik Yunan’da görüyoruz. Antik Yunan takvimine göre Ocak ayının ortası ile Şubat ayının ortasına kadar olan kısım bereket dönemi olarak geçmekle birlikte o dönemki insanlar tarafından bu dönem Zeus ile Hera’nın evliliğine ithaf edilmiştir. Böylece bu bereket dönemi, aşk duygusu ile özdeşleşmeye başlamıştır.

Roma Bu İşin Neresinde?

Antik Roma’da ise 15 Şubat günü bereket tanrısı Lupercus adına kutlamalar yapılan bir gündü. Lupercus’un rahipleri bu günde bir keçi kurban eder ve o keçinin derisinden bir parçayı başlarına koyarak Roma sokaklarında gezerdi. Genç kızlar ise onlara dokunmaya çalışırdı çünkü bu dokunuş nedeniyle doğurgan olacaklarına inanırlardı. 15 Şubat’ta kutlanan Lupercalia Bayramı’nın arifesi olan 14 Şubat gününde ise erkekler, kızların isminin yazılı olduğu kağıtlardan kura çekerek kendilerine çıkan kızlarla birlikte olurlardı. Ancak bu uygulama 469 yılında Papalık tarafından yasaklandı. Sadece kura çekimine izin verildi fakat bu kura çekiminde kağıtlarda yazan isimler artık azizlerin isimleriydi.

14 Şubat: Valentine

M.S 270 yılındayız. Rivayetlere göre Roma İmparatoru II. Cladius, ordusunu güçlendirmek adına ordudaki erkeklerin evlenmesini yasaklar. Ancak bir piskopoz olan Valentine adlı bir papaz bu yasağa uymaz ve gizli saklı yollardan iki genci evlendirir. Roma imparatoru bu haberi alınca ceza kesilir tabii. Valentine, 14 Şubat gününde idam edilir.

Başka Rivayetler…

Başka rivayetler de mevcut elbette. Mesela Orta Çağ’da Fransa ve İngiltere’de 14 şubat günü kuşların çiftleşme mevsimi olarak görülmekteymiş. Bu günde sevgililer birbirlerine güzel sözlerin yazılı olduğu kağıtlar vermekte ve birbirlerine “valentine” diye hitap etmekteymiş.

Rivayetler Üzerine Açıklama!

Yukarıda sürekli tekrarladığım bir kelime: Rivayet. Yani bu söylentilerin tarihi bir değeri yok. Mesela Aziz Valentine’in idamı meselesi ile bu olayın arasındaki bağ oldukça zayıf. Çünkü kayıtlara göre o dönemde idam edilmiş 3 tane Valentine var ve idam sebebi de belli değil. En güçlü rivayet ise Orta Çağ Fransa ve İngiltere’deki kutlamalar olup bunların dahi tarihi değeri o kadar fazla değildir. Yani aslında Sevgililer Günü dediğimiz günün kesin çıkış noktası tam olarak bilinmemekte. Fakat modern döneme geldiğimizde günümüzdeki Sevgililer Günü geleneklerinin başlangıcı 1550 yılıdır ki bu yılın 14 Şubat gününde Orleans Dükü Charles, hapis olan karısına kart göndermiştir. Daha sonra bu kart gönderme geleneği giderek yayılmıştır.

 

Gece Şıklığı İçin Altın Kurallar

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Sevgililer günü ile ilgili Çok eski zamanlardan itibaren çeşitli söylentiler olsa da.Günümüze kadar gelmiş ve çiftler arasında coşku ile kutlanıyor.
    Bana göre yüreğinde sevgiye yeri olan herkesin günü…
    :)

  2. Acıkcası rivayetin gercek oldugunu düşünürsek altında üzücü bir durum var.. Ama işin olumlu tarafından sevgi kısmından bakarsak özel gün denmiş adına… Ben sacma buluyorum ticari geliyo ama tabi bugunu heyecanlı bulanlar cok saygı duymak lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu