Sağlık

Serebral Palsi Nedir?

Serebral palsi nedir? Erken fetal dönem ile beş yaş arasında meydana gelen beyin hasarına “Serebral Palsi ” denir. Etkileri hasarın bulunduğu yere ve derecesine göre değişir. Serebral Palsi hareket bozuklukları ve kaslarda spastisite ile kendini belli eder. Nedenleri arasında oksijen yetersizliği, enfeksiyonlar ve beyin malformasyonu nedeniyle oluşabilmesi olası beyin hasarı olabilir. Serebral Palsinin belirtileri fark edilemeyecek kadar hafif olabileceği gibi bir ya da daha fazla uzuvda önemli hareket bozuklukları veya hareket edemeyecek kadar sertleşen eklemler de söz konusu olabilir. Bu hastalığın kesin bir tedavisi ne yazık ki bulunmamaktadır. Ancak fizyoterapi, konuşma terapisi, ergoterapi ile veya ilaç tedavisi ya da cerrahi yöntemlerle hastalar maksimum potansiyellerine ulaşabilir. 

SEREBRAL PALSİ NEDİR?

Serebral Palsinin diğer adı beyin felcidir. Kasların hareketini, motor becerileri etkileyen bir sorundur. Vücudun koordinasyonunu bozar, amaçlı bir şekilde hareket edebilmesini engeller. Solunum, mesane ve bağırsak kontrolü, yeme ve konuşma gibi motor becerileri ve kasları içeren vücut fonksiyonlarını etkiler. Çoğu kişide görme, işitme, dokunma duyusunda sorunlar görülür. Serebral palsi bir hastalık değil, kas hareketlerini kontrol eden beyin hasarının neden olduğu bir belirtiler bütünüdür.

SEREBRAL PALSİ NEDENLERİ NELERDİR?

Serebral palsiye bir çok farklı türde beyin malformasyonu ve hasarı sebep olabilir. Bazen de birden fazla nedeni olabilir. Araştırmalara göre vakaların %15-20′ si doğumdan kısa bir süre önce, doğum sırasında ya da kısa bir süre sonra ortaya çıkan sorunlardan kaynaklandığı gözlemlenmiştir.

Hamilelik sırasında geçirilen kızamıkçık, toksoplazma, zika virüsü ya da sitomegalovirüs enfeksiyonları bazen serebral palsiye sebep olur. Gen bozuklukları da beyinde yapısal bozukluklara sebebiyet verebilir.

Doğum sırasında yaşanan oksijen yetersizliği, enfeksiyonlar ve beyin travması da serebral palsi nedenleri arasındadır. Prematüre bebekler bu bozukluğa karşı hassastır. Erken doğdukları için bu bebeklerde beynin bazı bölgelerindeki kan damarları tam gelişemez ve kolayca kanarak hasar oluşmasına ortam sağlar.

Yeni doğan döneminde sarılığa neden olan kandaki yüksek bilirubin seviyesi( kernikterus)  beyin hasarına neden olabilir. Hayatın ilk iki yılında görülen menenjit, ağır sepsis, yaralanmalar ve ciddi dehidrasyon da beyne zarar verebilir ve serebral palsiye neden olabilir. Bebeklik döneminde geçirilen trafik kazaları, düşmeler, sarsılmaların neden olduğu travmatik durumlar da beyin felcine yol açabilir.

SEREBRAL PALSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Serebral palsi belirtileri hafif ile şiddetli arasında olabilir ve kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı insanlar yürümekte ve oturmakta zorluk çeker, bazıları ise nesneleri kavrama da sorun yaşar. Belirtiler hafiften şiddetli hale dönüşebilir ya da şiddetliyken hafifleyebilir. Belirtiler beynin etkilenen kısmına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

EN SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER NELERDİR?

 • Yuvarlanma
 • Tek başına oturma ya da sürünme gibi motor becerilerin gelişmesinde gecikme
 • Kaslarda aşırı sertlik/gevşeklik
 • Konuşmada gecikme ve konuşma zorluğu
 • Kaslarda sertlik ve abartılı refleksler (Spastisite)
 • Kas koordinasyonu zayıflığı (Ataksi)
 • Titreme ve istemsiz hareket etme
 • Sık sık düşme
 • Yutma sorunları
 • Vücudun sadece bir tarafını tercih ederek hareket etme
 • Nöbet
 • Zihinsel yetersizlik
 • Körlük

Serebral palsisi olan çocuklar bu sıkıntı ile doğar, ancak genellikle çocuk 3-4 yaşına gelene kadar belirti görülmeyebilir.

SEREBRAL PALSİ TİPLERİ NELERDİR?

5 farklı çeşidi bulunan serebral palsinin kendine özgü spesifik hareket bozuklukları vardır.

 • SPASTİK SEREBRAL PALSİ 

%80 oranında etkili olan en yaygın tipi budur. Kaslarda sertlik, abartılı refleks ve hareket zorluğu en net belirtileridir. Serebral palsinin bu tipinde, insanlarda yürürken dizlerini bükme ve bacakları ile makas benzeri hareket yapma gibi hareket anormallikleri, kas güçsüzlüğü ve felç gözlemlenir.

 • ATENOİD SEREBRAL PALSİ 

Bu tipte insanlar vücut hareketlerini kontrol etmekte zorlanırlar, kollarda, bacaklarda ve ellerde istemsiz anormal hareketler gözlenir, bu durumdan yüz ve dil de etkilenebilir. Hareketler yavaşlar veya hızlı ve düzensiz olabilir. Yürüme, oturma, yutma ve konuşma zorlaşabilir.

 • HİPOTONİK SEREBRAL PALSİ

Kollar ve bacaklar sarkık görünür, kaslar aşırı gevşek olabilir. Bu tipte bebeklerin baş kontrolleri yetersiz olur ve nefes almaları zorlaşabilir. Konuşma zorluğu, reflekslerde zayıflık ve yürüme anormallikleri gözlenebilir.

 • ATAKSİK SEREBRAL PALSİ

En az görülen serebral palsi tipi budur. Denge ve derinlik algısı sorunları ile koordinasyon problemleri görülür. Genellikle düzensiz ve sakar görünen istemli kas hareketleri vardır. Yürümek, nesneleri kavramak ve yazmak gibi motor becerileri yerine getirmek zorlaşır.

 • KARIŞIK TİP

Karışık tipte daha çok spastik ve atetoid formlarının birleşimi görülür.

SEREBRAL PALSİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Serebral palsinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılacak tedavi yöntemlerinin amacı sınırlamaları iyileştirmek ve komplikasyonlara engel olmaktır. Tıbbi bakım ekibiyle uzun süreli bir tedavi gerekir. Bu ekipte çocuk doktoru, pediatrik nörolog, ortopedist, fizyoterapist, mesleki terapist ( ergoterapist), dil ve konuşma terapisti, özel eğitim öğretmeni bulunmalıdır. Gerekli durumlarda fizik tedavi, botoks tedavisi ya da cerrahi tedaviler de uygulanabilir.

Serebral palsi son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz büyük bir sorun. Serebral palsi nedir? yazımda tüm detayları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Merak edilen bir diğer konu da Epilepsi, detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Epilepsi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu