in

Semptomatik ve asemptomatik hastalar: virüs riski

Semptomatik ve asemptomatik hastalar
Kısacası Semptomatik ve asemptomatik hastalar virüsu aynı miktarda bulaştırıyor.  Güney Koreli bilim adamları, belirti göstermeyen covid19 hastalarıının viral yükünün, öksüren ve ateşlenen enfekte beşerler kadar yüksek olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, asemptomatik yani belirti göstermeyen hastaların burunlarında ve boğazlarında SARS-CoV-2 olarak bilinen virüsün belirti gösteren hastalarla eşit ölçüde olduğu ve bu yüzden hastalığı yayma oranlarının en az onlar kadar yüksek olduğu açıklandı.

Semptomatik ve Asemptomatik Hastalar Karantinaya Alınmalı

Güney Kore’deki dünyaca ünlü Soonchunhyang Üniversitesine bağlı Seul Hastanesi tarafından yapılan bu çalışmaya göre, bulguların semptomları olmayan erkek ve dişi bireylerde süratle izole edilebilmesi ve bulaşma riskinin azaltabilmesi için test ve temas takibini önemli oranda artırmanın kıymetini ortaya koyduğu açıklandı.

Semptomatik ve Asemptomatik Hastalar Nasıl Belirti gösteriyor?

Covid-19’un en sık görülen belirtileri içerisinde ateş, öksürük ve nefes darlığı yer alıyor,  ancak tat yahut koku kaybı da sıkça görülebiliyor.

JAMA Internal Medicine’de yayınlanan araştırmaya için bilim adamları , 6 – 26 Mart tarihleri arasında corona virüs ile enfekte olmuş tam 303 hastayı inceledi. Tüm katılımcılar, Seul’ün güneyinde yer alan bir kentte bulunan bir toplum tedavi merkezinde dikkatlice izole edildi. Karantinadaki hastaların yüzde atmışından fazlası izolasyona girdiklerinde semptomatik olduğu tespit edildi. Yüzde otuz altı oranındaki asemptomatik hastalardan yüzde yirmibirnin ise bir müddet sonra semptom gösterdiği kaydedildi.

VİRÜS ÖLÇÜSÜ ORTASINDA FARK YOK

Araştırmacılar daha sonra test yaptı. Bir kişinin viral yükünün tespitini söz eden döngü eşiği (Ct) bedellerine baktı. Sonuçlardda, asemptomatik hastaların Ct bedellerinin semptomları olan hastalarda görülenlere çok benzeri olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları aynı zamanda, hastaların  üst teneffüs yolu ve alt teneffüs yolundan örnekler toplayarak gerçekleştirilen ve her ikisi de negatif geldiğinde, negatif olarak tanımlanan dönüşüm testlerini de inceledi.

Semptomatik ve asemptomatik hastalar
Semptomatik ve asemptomatik hastalar

ASEMPTOMATİK HASTALAR 17 GÜNDE, SEMPTOMATİK HASTALAR 19,5 GÜNDE

Sonuçlar, semptomatik hastaların virüse dair viral yüklerinin, asemptomatik hastalara nazaran belli bir zaman içinde biraz daha yavaş bir azalma eğiliminde olduğunu gösterdi. Karantinanın 14. gününde ise, semptomları olmayanların yüzde 33,7’si, belirti gösteren hastaların ise  yüzde 29,6’sının corona virüs testii negatif çıktı.  Tanılarda birinci negatif dönüşüme kadar geçen ortalama süre belirti göstermeyen hastalar için 17 gün ve semptomatik hastalar için 19,5 gün olarak kamuoyuna duyuruldu. Çalışmayı yapan  kişiler “Covid-19’a yakalanan birçok insan uzun mühlet asemptomatik halde bulunur. Viral yükleri semptomatik hastaların ki ile karşılatşrılabilir.

Semptomatik ve asemptomatik hastalar
Semptomatik ve asemptomatik hastalar

 

 

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yerli araba

Yerli Araba İsmi Açıklandı

istanbullular-dikkat

İstanbullular dikkat; Edirnekapı-Okmeydanı Bir Süre Tek Şerit