Gündem

Şemdinli İlçesinde Hatalı Mühimmat

Şemdinli İlçesinde Hatalı Mühimmat Faciası hakkında kaleme aldığımız şok haberimizle yeniden karşınızdayız sevgili ShallWe takipçileri.

Şemdinli İlçesinde Hatalı Mühimmat Faciası

Edinilen bilgilere göre olay 9 Kasım 2018 tarihinde Hakkari ilinin Şemdinli ilçesinde gerçekleşti. Topçu atışları sırasında hatalı bir mühimmatın neden olduğu patlama sonucu çok sayıda kahraman askerimiz yaralandı. Yaralanan askerler hızla Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavilerine başlandı.

Milli Savunma Bakanlığı Açıklama Yaptı

Milli Savunma Bakanlığı ise olay hakkında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya göre; Hakkari ilinin Şemdinli ilçesinde yer alan bir üs bölgesinde, ilk bilgilere göre atış sırasında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre yirmi beş askerimiz yaralandı yedi askerimiz ise kayboldu. Yaralanan askerlerin hızla tahliye edilerek hastaneye kaldırıldığını belirten bakanlık, kaybolan askerlerimizin bulunması için çalışmalar başladı. Bununla birlikte Milli Savunma Bakanlığı, olay hakkında inceleme başlattığını da duyurdu.

Şemdinli'de-1

Hakkari Valisi Yaralıları Ziyaret Etti

Hakkari Valiliği de yaptığı açıklamada 09.11.2018 tarihinde Şemdinli ilçesi Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesi’nde mühimmat deposunda meydana gelen patlamada çok sayıda askeri personelin yaralandığını duyurdu. Olaydan sonra Hakkari Valisi İdris AKBIYIK, yaralı askerleri Yüksekova Devlet Hastanesi’nde ziyaret etti. Meydana gelen patlama hakkında yeni bilgiler bekleniyor.

İlk Belirlemelere Göre Dört Şehit

Ankara’da Beştepe’deki Atatürk’ü anma programında Cumhurbaşkanı Erdoğan olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk belirlemelere göre dört askerimizin şehit düştüğünü belirtti. 20 civarında yaralı askerimizin olduğunu belirten Erdoğan “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

Mühimmattan Kaynaklı Değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’ya gitmeden önce yaptığı açıklamasında şehit sayısının 7’ye yükseldiğini, yaralı sayısının da 25 olduğunu belirtti. Patlamanın mühimmat kaynaklı olmadığını, henüz kazaya neyin sebep olduğunun bilinmediğini ve teknik ekiplerin olay yerinde çalışmaları sürdürdüğünü açıkladı.

Daha Önce de Afyon’da Olmuştu

Daha önce de 5 Eylül 2012 tarihinde Afyonkarahisar’da yer alan Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’ndaki mühimmat deposunda bir patlama meydana gelmişti. Patlamanın şiddetiyle şehir sakinleri deprem olduğunu zannetmiş, acı gerçek bir süre sonra ortaya çıkmıştı. Patlamanın faturası ise 25 kahraman askerimizin şehit olmasıyla en ağır şeklini almıştı.

Bu sefer Şemdinli’de meydana gelen acı olay bu sefer akıllara sabotaj ihtimalini getirse de resmi makamlardan buna yönelik açıklama yapılmadı. Ancak şimdiden insanların akıllarında ciddi manada soru işaretleri oluşmuş durumda. Askeri mühimmatlar yüksek risk taşıyan maddeler olduğundan taşınması, bakımı ve onarımı son derece titizlikle uzaman ekipler tarafından yapılmaktadır. Ancak bu yine de akıllardaki soru işaretlerini gidermede yetersiz kalan bir durum şu an için.

Atatürk: Son Kasım

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu