Sağlık

Selülit Problemi Olanlar Buraya!

Kadınlar için selülit problemi tam bir korkulu rüya… Cildin altında oluşan yüksek orandaki yağ birikiminin lenfatik olması ve kan dolaşımını bozması nedeniyle cilt yüzeyinde ortaya çıkan selülitleri masaya yatırıyoruz!

Kadınların korkulu rüyası: Selülit problemi

SELÜLİT NASIL OLUŞUR?

Selülit bulunan vücut bölgesinde kan dolaşımı yavaşlar ve bu bölgede damardan doku sıvısı sızar ve vücudun savunma mekanizması tarafından doku ile sarılır. Dokunun sarmış olduğu bu sıvı deri altında kesecikler oluşmasına sebep olur. Bu keselerin etrafında zamanla yağ dokusu artmaya başlar bu sebeple bölgesel selülit meydana gelir. Selülit, hormonal yapı, genetik ve yaşam tarzından etkilenmektedir. Bu sebeple kilosu normal hatta daha zayıf bireylerde bile meydana gelebilir. Erkeklerde selülit kadınlara oranla daha az görülür. Bunun nedeni, erkeklerde östrojen seviyesinin az olmasıdır. Östrojen seviyesi selüliti tetikler ve bu nedenden kadınlarda daha çok görülür.

PEKİ SELÜLİT NEDEN OLUR?

  • Aşırı kiloya sahip olunması,
  • Normalin üstünde östrojen salgılanması,
  • Hatalı beslenme,
  • Yaşlanma durumu,
  • Hızlı kilo alıp verilmesi durumu,
  • Dar kıyafetler kullanmak,
  • Aşırı strese sahip olmak,
  • Alkol ve sigara tüketimi,
  • Selülit maalesef genetik de olabiliyor.

Tüm Yönleriyle Sonbahar Detoksu

SELÜLİT 3 GRUPTA İNCELENEBİLİR

1.DERECEDE:

Selülit dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Elle tutup sıkıldığında portakal kabuğu görünümü olur.

2.DERECEDE:

Dışarıdan hafif görülür fazla belirgin değildir.

3.DERECEDE:

Selülit aşırı belirgindir ve ağrı yapabilir.

SELÜLİT PROBLEMİNDEN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?

Öncelikle yeme içme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Kan dolaşımına etkisi kanıtlanan sigaradan da uzak durulması önemli. Bacak kasları güçlendirilmeli ve deriye esneklik kazandırmalı. Selülitten kurtulmak için spor şart. Yani genel olarak bakarsak yaşam tarzı, beslenme ve spor ile selüliti kontrol altına alabilirsiniz.

selülit problemi
“Selülit probleminden kurtulmak için öncelikle yeme içme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor.”

SELÜLİT DÜŞMANI YİYECEKLER NELER?

BROKOLİ:

Düşük kalorili oldukça sağlıklı bir sebze olan brokoli, vücudun kolajenini sertleştiren alfa lipoik maddeye sahiptir ve bu madde selülitin azalmasına destek olur.

MUZ:

Muz içerdiği çinko sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Kan akışının hızlanmasını sağladığından muz selülitin en büyük düşmanlarındandır.

ISPANAK:

A vitamini bakımından oldukça zengindir. Vücudun kolajen ihtiyacını karşılayarak selülitin önüne geçer.

LAHANA:

Selülitin önüne geçen en önemli sebzelerdendir. Vücudu toksinlerden temizlerken aynı zamanda antiseptik özelliğe sahiptir.

YUMURTA:

Lesitin maddesine fazlasıyla sahiptir. Lesitin hücrelere girip çıkan besinlerin düzenlenmesinde etkilidir. Selülitten kurtulmak için bu madde oldukça öneme sahiptir.

LİMON:

Vücudun asit-alkali dengesinin korunmasında etkilidir. Selüliti oluşturan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

YOĞURT:

Bol miktarda kalsiyuma sahiptir. Yağ emilimini önler.

ANANAS:

İçinde barındırdığı bromelain proteinlerin enzimi proteinlerin sindirimini kolaylaştırır. Aynı zamanda kan dolaşımını

canlandırır.

DOMATES:

Sofraların vazgeçilmezi olan domates, A ve E vitamini açısından zengindir.Kan dolaşımını hızlandırırken antioksidan özelliğe sahiptir. Kolajen üretimine destek olurken cildin güzelleşmesini de sağlar.

ZEYTİNYAĞI:

Selülit bulunan bölgeye zeytinyağı ile masaj yapılması çok güzel sonuçlar verir. Ayrıca cildi yumuşatır ve kan dolaşımını hızlandırır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu