Seyahat

Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler

Schengen vizesi hakkında bilgiler

Schengen,  Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu küçük bir kasabasıdır.  Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksemburg 1985 yılında kendi sınırları arasında geçiş işlemlerini kolaylaştırmak ve uygulanan  kontrolü kaldırmak amacıyla başlatmıştır. Schengen imzalandığı yer olarak adını uygulamaya vermiş.

Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler

Schengen işbirliği, Schengen Bölgesi dış sınırlarındaki korumanın güçlendirilmesi konusunda teminat veriyor. Bu işbirliği sayesinde kişilerin ortak ülkeler arasında serbest dolaşımını sağlıyor. Schengen bölgesine üye bir ülkenin sınırları için vize alabilen herkes, kontrol edilmeksizin diğer ülkelerin sınırlarından geçebiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, herhangi bir Schengen üye devleti konsolosluğunca verilmiş bir vize alıyor.  Schengen işbirliğinde  yer alan ülkelere giriş yapabiliyor. Schengen vizesi ile 6 ay içinde en fazla 3 ay Schengen ülkelerinde dolaşabiliyorsunuz. Bu rakam geriye dönük 6 aylık süreye bakılarak hesaplanıyor.

Schengen vizesi ücreti

Schengen vizesi, izin verilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak  tek, çift veya çok girişli olabiliyor. Vize başvuruları  en erken 7 iş gününde sonuçlandırıldığı söyleniyor. Fakat bu  süre bazen 3 haftayı dahi bulabiliyor.

Schengen vizesi ücreti 80 Euro ve sadece peşin olarak ödenebiliyor. Ama bu vizeyi siz değilde bir turizm şirketi alacaksa bu fiyat 110 Euro olarak fiyatlandırılıyor. 6 – 12 yaş arasında olan çocuklar  için 35 Euro vize ücreti ödüyor. Schengen vizesi için ilk  başvurular parmak izi verilerek bizzat yapılıyor. Daha sonraki başvurularda isterseniz aracı acente kullanabilirsiniz.

Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler- EVRAKLAR

Shengen vizesi için başvuru yaparken seyahatin amacını ve gidilecek hedef ülkeyi destekleyen belgeleri hazırlamalısınız. İstenilen evraklar mutlaka eksiksiz sunulmalı. Konsolosluk, sunulan belgeler harici başka evraklar ve belgeler talep edebilir. Ayrıca her belgeden birer fotokopi hazırlamanız gerekiyor.

1. Pasaport

Pasaportunuzun süresi talep edilen vizenin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalı. Konsolosluk, pasaportların eğer verileri okunaksız ise fotoğrafı net değilse sayfaları dolmuş, tahrip olmuşsa ve yırtılmış ise kabul etmiyor Pasaportta yer alan verilerin formda ve sunulan diğer belgelerde yer alan veriler ile uyuşması şart.

2. Vize talep formu

Vize talep formunu konsolosluklardan alabilirsiniz veya konsolosluğun web sitelerinden ücretsiz olarak temin edilebilirsiniz.  Web sitesinden çıktısını aldığınız formları eksiksiz, okunaklı bir biçimde doldurulmalı ve imzalamanız gerekiyor.

3. Biyometrik fotoğraf

Biyometrik çekilmiş 2 adet fotoğrafın 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor. Daha önceden vize başvurusu için çekilmiş olduğunuz geçmiş fotoğrafları tercih etmeyin.

4. Seyahat sağlık sigortası

Schengen devletlerinin topraklarında geçerli olan, herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle kişinin ülkesine gönderilmesi gerekiyorsa veya acil bir tıbbi müdahale yapılması gerekli ise bunun için 30.000 Euroluk sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor.

5. Uçak bileti ve diğer Biletler

Gideceğiniz ülkeye ait gidiş-dönüş uçak bileti vize başvurusu yaptığınızda hazır olmalı. Eğer farklı yerlerden  gidiş dönüş yapacaksanız, bunun için bilet rezervasyonları veya alınmış biletlerin dökümü bulunmalı.

6. Otel rezervasyonu

Herhangi bir turla gitmeyip turist olarak gidiyorsanız, gideceğiniz  otel konaklamasının hepsini ödemelisiniz. Otelden mail yoluyla alınan ödendi belgesini göstermelisiniz. Eğer bir kaç Schengen üyesi ülke ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, ziyaret edeceğiniz her ülke için  geçerli olmak üzere seyahatin ve konaklamanın maddi teminatına sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekir.

7. Gelir belgesi

Shengen ülkesinde kalacağınız her gün için en az 60 Euro olacak şekilde Türk Lirası bazında banka hesabınızda para olması gerekiyor. Son 3 aylık aktif bir banka  hareketlerinizi gösteren hesap özeti, kredi kartı son ay ekstresini ve maaş bardronuzu unutmayın. Ayrıca sahip olduğunuz tapu belgesi fotokopisi, araba ruhsat fotokopisi, gelir getiren  kira sözleşmesi varsa mutlaka yanınızda bulundurun.

8. Resmi vize başvuru evrakları

– Çalışanlar için vize başvuru evrakları

İşveren Yazısı: Göreviniz, işe başlama tarihiniz, maaşınız ve göreve devam edeceğinizin teminatını veren belge.
Son 3 aya ait maaş bordrosu
SGK işe giriş belgesi
Son üç aya ait SGK hizmet dökümü
Ticaret ve Sanayi Odası kaydı
Vergi Levhası kopyası
Resmi Gazete kopyası
İmza Sirküleri kopyası

– İşverenler için vize başvuru evrakları

Şirketin antetli kağıdına yazılı bir vize talep dilekçesi
Şirket vergi levhası fotokopisi
Şirket faaliyet belgesi fotokopisi
Şirket imza sirküleri
Şirket Resmi Gazete kopyası
Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı

– Emekliler için vize başvuru evrakları

Emekli maaşınızı gösterecek orijinal belge (son bir hafta içerisinde alınmış banka hesap özeti)

Çiftçiler için

Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi.

 Öğrenciler için

Orijinal öğrenci belgesi. 18 yaşının altında olan kişiler eğer tek başına seyahat yapacak ise noterden onaylı ebeveyn izni. Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopileri ve nüfus kayıt örneği) Eğer seyahat yapacak kişi çalışmıyorsa veya daha yeni mezun olduysa, en son mezun olduğu okuldan diploma veya mezuniyet belgesi fotokopisini unutmamalıdır.

9. Davetiye

Bir aile tarafından ya da bir iş için davet edildiyseniz eğer şunları yapmanız gerekiyor.  Gönderilen davetiye, Göçmenlik ve Vatandaşlık Kurumu tarafından onaylanmış olmalı. Davetiyelerin veya iş ortağı ve ya etkinlik organize eden tarafından imzalanmış, mühürlenmiş, o ülkedeki adresi ve telefon numarasının açık belirtilmesi gereklidir.

10. Dilekçe

Konsolosluğa hitaben yazılmış olan, seyahat amacını belirten bir dilekçeyi başvuruya mutlaka ekleyin. O ülkeye neden gitmek istediğinizi anlatın.

11. Turla gidilecekse ilgili evraklar

Katılacağınız turun bir programı ve turun ücretini ödediğinize dair belgeyi unutmayın. Tur şirketinden alacağınız evraklar dosyaya eklenmeli.

Shengen vizenizin olması bütün shengen ülkelerine kesin giriş yapabilirsiniz demek değil. Bu ülkelerin giriş kapılarında size kalmak istediğiniz süre, finans kaynağı kanıtı ve neden geldiğinize dair sorular sorulabilir. Ve bu belgeler istenebilir. 

Evrak hazırlama sürecini dikkate almalı ve önem göstermelisiniz. Çünkü hazırlayacağınız en iyi belge ve kanıtlar işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca mülakata çağrıldığınız zaman verilen saatten önce orada bulunmaya dikkat edin. 

Tek Başına Seyahat Etmek İle İlgili Yararlı Bilgiler

 

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Biraz daha sabredersen bir yeşil pasaport alabileceğim Ama ozamana kadar da bu vize ile seyahat edilebilir

  2. Ayrıca nasıl alınabileceğini ne olduğuna dair çok güzel açıklama yapılmış daha önce farklı sitelerden okumuştum ama ben hiç bu kadar net olarak anlamamıştım bu konuyu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu