Hayata Dairİlişki Rehberi

Saygısızlık: İlişkiyi Bitiren Hatalar Ve Çözümleri

Saygısızlık: Bir ilişkiyi bitiren en önemli hata! Birbirini seven, kimsenin baskısı olmadan, karşılıklı isteyerek bir ilişkiye başlayan çiftler vardır. Ancak birbirine tahammül edemez hale gelirler. Neden mi? Çünkü artık birbirlerine saygıları yoktur..

Saygısızlık: Bir İlişkiyi Bitiren En Önemli Hata!

Klasik, ama gerçek: İstikrarlı bir ilişkinin temeli, karşılıklı saygıya dayanır. Bunu sağlayabilmek için yapılmaması gereken bazı hatalar var.

 

♠ Taraflardan birinin diğerini alt edilecek bir rakip görmesi. Veya cahil, eğitilecek bir bilgisiz olarak görmesi. Gücünün ve bilgisinin üstünlüğünü kanıtlamaya çalışması.  Sözünü diretmesi ve onun yapılmasında ısrarcı olmak. Karar alınması gereken bir durumda fikir ayrılığı olabilir. Burada verilen tepkinin şekli önemli. “Ben”, “Sen” diye cümleye başlamayın. Bu cümleler araya önce mesafe koyuyor. “Saçmalıyorsun”, “Çok aptalca”, “Bunu söylediğine inanamıyorum” diye devam ettiklerinde ise sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. 

Çözüm: “Biz” olduğunu hatırlamak. “Sen ne düşünüyorsun?” diye sormak. “Seni anlıyorum. Ben de şöyle düşünüyorum. …” diye kendi fikrini açıklamak. Objektif bakış açısıyla uzlaşma yolu bulmak.

 

♠ Onu olduğu gibi kabul etmemek. Eleştirerek değiştirmeye çalışmak saygısızlık adına yapılan hatalardan biridir.

Dağınık biri, biraz daha düzenli olabilir. Ama asla çok düzenli birine dönüşemez. Çekingen biri de çekingenliğini üstünden biraz atabilir. Ama o kişi çılgınlar gibi çok sosyal biri olmaz. Bunu beklemek de hiç gerçekçi olmaz.

Çözüm: Neleri, ne kadar değiştirebilirim diye sınırlarını belirlemek. Bu sınırlarda kalacak adımlar atmak.

 

♠ Yapılan hatalardan bir tanesi ise takdir etmemektir. Partneriniz evin temizliğini üstlenmiştir. Ama siz taktir etmek yerine kalan toza işaret etmek için sehpa üzerinde parmak gezdirirsiniz. Yapılan işi, elde edilen başarıyı önemsemez gibi davranıp geçmek.

Çözüm: “Teşekkür ederim”, “Harikasın”, “Seninle gurur duyuyorum” sözlerini daha fazla kullanmak.

 

♠ Kendine karşı saygılı olmamak.  Kendi vücudundan yükselen sigara, alkol vb. kokusunu duymak, yıkanmamaktan yağlanıp yapışmış saçlarla dolaşmak. Kişinin kendisine “Ne salağım ben”  “Çok aptalım” diye hitap etmek, kendini düşürmek.

Çözüm: Bedensel temizlik ve bakıma düzenli olarak özen göstermek. Kendiyle ilgili bir hatadan söz ederken kendini aşağılamamalı.  “Şöyle de diyebilirdim”, “Bir dahaki sefere daha dikkatli olabilirim” demeyi becerebilmek. 

 

♠ Sorumluluğu almamak ve özür dilememek. Aramadan eve veya randevuya iki saat geç kalıp hiçbir şey yokmuş gibi davranmak. Başkalarının önünde eleştirmek.

Çözüm: Kırıcı veya olumsuz sonuçlar doğuran davranışlarda bulunmamak. Bilinçli, bilinçsiz hataların sorumluluğunu üstlenmek. Samimiyetle “Özür dilerim” demek. Bir daha aynı hatayı tekrarlamamak.

 

♠ Kendini onun yerine koymamak, empati yapamamak. “İstediğimi istediğim şekilde yaparım çünkü bu benim en doğal hakkım” diye düşünmek. Her cumartesi akşamını kendi anne-babasının evinde geçirmekte ısrar etmemek.

Çözüm: Kendinize şu soruyu sorun.  “Ya aynısını o isteseydi? Ben ne tepki verirdim?” diye sormak.

 

♠ Partnere, ona saygı duyulmadığını düşündürmek. Onu dinlememek. O bir şeyler anlatırken başka işlerle ilgilenmek.

Çözüm: Yapılan işe ara verip göz teması kurarak onu dinlemek.

 

♠ Özel alanına girmek. Ona tek başına yapmak istediği basit aktiviteler için hiç fırsat tanımamak. Telefonunu alıp arama ve mesaj listesini kontrol etmek. Banyo keyfi yaparken kapıyı çalmadan içeri girmek. Biraz düşünmek için kısa bir yürüyüşe çıkmak istediğinde onu engellemek.

Çözüm: Kendi başına bir şeyler yapmanın herkes için bir ihtiyaç olduğunu hatırlamak.

 

♠ Affedilmesi çok zor hatalardan bir tanesi yalan söylemek. Beraber olunan kişiye daha önceden yaşamış olduğu bir evlilik, bir nişan deneyimini gizlemek. Bilmeye hakkı olan gerçekleri gizlemek.

Çözüm: Empati yapabilmek. “O kendi hayatıyla ilgili bilgileri gizleseydi, ben öğrendiğimde ne yapardım?” diye düşünmek. Her konuda dürüst olmak.

 

♠ Çiftler arasında uçurum yaratan  hata, yatak odasında bencil olmak. Kendi istek ve ihtiyaçlarına öncelik vermek.

Çözüm: Onun ne istediğini keşfetmek. Karşılıklı olarak memnuniyeti esas almak.

 

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu Şeyler

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Herkesin kulak ardı etmemesi gereken şeylerden bahsedilmiş.. açıkça yapılan hataları gösteren gösteren güzel bir yazı olmuş.. zaman zaman özeleştiride yapabiliyor olmamızı da eklemek istiyorum..

  2. Saygı hayatın içindeki her türlü ilişkide önemli olduğu kadar ikili ilişkilerde de çok önemli. Ne kadar seversen sev o ilişkide saygı yoksa ilişki pamuk ipliğine bağlı ilerler ve bir yerde o ip kopar.

  3. Bencillik ve saygısızlık sadece duygusal ilişkilerde değil, hayatın her kısmında yalnız kalmaya mahkum bırakacak kavramlar. Başka bir insanla iletişim halinde olmak istiyorsak saygı ve özveri ilk sırada yer almalı.

  4. “Ya aynısını o isteseydi? Ben ne tepki verirdim?” diye sormak. Veee….
    Yapılan işe ara vererek Göz teması ile dinlemek

  5. Düzgün bir ilişkinin temelinde yatan en önemli etkenlerden biri gerçekten saygıdır. Bu yazıda bunu oluşturan birçok etkeni çok güzel ve geniş bir yelpazede anlatmışsınız gerçekten. Emeğinize sağlık :)

  6. Sonuna kadar hak verdığım bir yazı saygı bittiği an hersey yerle bir… Ve birde ego savası.. Ama malesef egonun onune geçmek ask duygusu varken bile nedense mümkün olmuyor illa Bi noktada cılkı cıkıyo.

  7. Saygi sevgi iliskinin temeli zaten hemfikrim. Saygi olmazsa ne aile olur ne arkadaslik ne sevgililik. Herkes birbirine saygili olmazsa yasanmaz ki birarada. Ozellikle sevgili olaylarinda her konuda saygiyi elden birakmamak gerek mesela ben hep sinirime yenilip agzima geleni soyleyen sonra pisman olan tarafim. Sonuc husran. Ben ettim siz etmeyin yoldaslarim :)

  8. Gerek Gündelik hayatta ya da Özlem hayatta saygıyı elden bırakmamak gerekir. İnsanları sıkmak boğmak yerine rahat bırakmak en güzeli. Ne kadar başarabilirsek Yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu