Kültür - Sanat

Savaş Tanrısı Ares

Antik Yunan Mitolojisinin belki de en az sevilen, en az dua edilen Tanrısı Savaş Tanrısı Ares’tir. Bütün arzusu savaş ve kaos olan Ares, kıskançlığı ve saygısızlığı ile de ün yapmıştır.

Savaş Tanrısı Ares Kimdir?

Kral tanrı Zeus ve kraliçe tanrıça Hera’nın oğlu olan Ares, sevilmemesine rağmen On İki Olimposludan biri olmayı da başarmıştır. Barış tanrıçası olan kardeşi Athena ile olan mücadeleleriyle de bilinen Ares hiçbir saldırısında başarılı olamamıştır. Bunun nedeniyse Athena’nın annesi Metis’ten gelen bilgeliğidir. Bir başka çok bilinen miti de Afrodit ile olan yasak aşkıdır. Üstelik Afrodit kardeşi Hephaistosla evlendikten sonra bile buna son vermemiştir.

Savaş Tanrısı Ares: Olympos’a Katılması

Ares’in kendisi gibi tanrı olan 4 büyük yardımcısı vardır. Phobos (Korku), Deimos (Dehşet), Eris (Kin) ve Enyo (Nefret). Yardımcılarının da desteğini alarak tüm dünyada kıyımlar yapan Ares, Olymposlu tanrıların öfkesini üzerine çeker. Yaptığı katliamlar o kadar dehşet vericidir ki, sadece Trakya’da 3 nehri insan kanıyla akıttığı söylenir. Bu kıyıma daha fazla dayanamayan Olympos tanrıları Ares’e karşı savaş açarlar. Ancak yardımcısı Phobos, dünyaya öyle bir korku salmıştır ki, insanlar Zeiss dua etmeyi bırakır. Bunun sonucunda güçsüz kalan Zeus, Olympostan düşer. Ne var ki tek derdi Olympos’a katılmak olan Ares, bu isteğini kabul etmesi koşuluyla Zeus’u eski yerine geçirir. Böylece Ares ve yardımcıları, Olympos’un en büyükleri ve en korkulanları olarak tanrılar arasındaki yerlerini alırlar.

Utanç Timsali

Kibri ve akılsızlığı ile sürekli olarak küçük düşürülen Ares’in amcası Hades ve yasak aşkı Aphrodite dışında seveni yoktur. Zeus’un bir utanç abidesi olarak gördüğü Savaş Tanrısının başına gelmeyen yoktur. En bilinen hikayesi ise tunçtan yapılmış bir küpe 13 ay boyunca hapsedilmesidir.

Mite göre Olimposlu tanrıların bir arada bulunduğu bir ziyafette Gaia’ın Olympos’a kabul edilmeyi isteyen oğulları Otis ve Ephialtes gökyüzünü fırlattıkları dev kayalarla bombalamaya başlayarak tanrılara savaş açmıştır. Istekleri bununla da kalmayan iki Titan, aynı zamanda Hera ve Athena’yı da eşleri olarak almak isterler. Kral Tanrı Zeus, karısı Hera ve kızı Athenaya talip olma cüretinde bulunan bu iki ahmak titana çok öfkelenir. Savaş Tanrısı olan oğlu Aresten Otis ve Ephialtesi dizginlemesini ister. Tanrıça Athena’nın alaycı çığlıkları arasında savaş arabasına atlayan Ares, büyük bir öfkeyle iki devin üzerine saldırır. Kazandığını ve titanları alt ettiğini düşünen Ares, bir an için tedbiri elden bırakır ve kalkanını indirme gafletinde bulunur. Eline geçirdigi bu fırsatı iyi değerlendiren kardeşler attıkları kayalarla Aresi bayıltır. Savaş Tanrısı Ares’i gafil avlayan titan kardeşler tunç bir küpün içine hapsederler.

Tanrılar tarafından pek sevilmese de sonuçta Zeus’un oğlu olan Ares’i bulmak için habercisi Hermes’i görevlendiren kral tanrının bir diğer amacı da hadlerini aşarak Olympos’un iki önemli tanrıçasına göz koyma cüretinde bulunan titanların kazanmasını engellemektir. Anlatılara göre Hermes Ares’i uzun ve zorlu bir arayışın sonunda tam 13 ay sonra ve ölmek uzereyken bir küpün içinde bulur.

İki cüretkar titan Otis ve Ephialtes’in cezasıysa korkunçtur. Zeus tarafından Hades’in yer altı dünyasındaki yılanlar tarafından bir sütuna bağlanan kardeşler, yılanların her defasında dayanılmaz acılar veren zehirlerini boşalttıkları ısırıklarına ve omuzlarına tüneyen baykuşların sürekli öterek ise devamlı öterek beyinlerini tirmalamalarına maruz kalmakla cezalandırılır.

Ares Truva Savaşında

Truva Savaşına karışarak ölüm ve kıyımların asla son bulmamasını sağlayan Ares, yaptıklarıyla Olympos’un tanrılarının huzurunu kaçırmıştır. Truvalıların tarafında yer alan Ares, savaşın uzamasına ve bir çok Yunanlının ölümüne sebep olmuştur. Bilgelik tanrıçası Athena ünlü kahraman Diomedes’e cesaret vererek Ares’in üzerine saldırmasını sağlar. Ares’in elindeki mızrağın düşmesini sağlayan Athena, Diomedes’e bir fırsat yaratır. Bu fırsatı geri çevirmeyen Diomedes, mızrağını sallayarak Ares’i yaralamayı başarır ve yaralanan Savaş Tanrısı Ares Truva savaş meydanından çekilmek zorunda kalır. Böylece hem bir kez daha Athenaya yenilmiş olur hem de tanrılar arasında savaş meydanında bir ölümlüye yenilmesiyle alay konusu olur.

Yunan Mitolojisinde bir istenmeyen olan Ares, Mars adıyla Roma’da adeta bir varoluş tanrısı olarak benimsenmiştir. Roma’nın kurucusu Romulus’un babası olduğuna inanılan Mars (Ares) Romalılar tarafından efsanevî ataları olarak kabul edilmiştir.

Poseidon: Denizler, Depremler ve Atlar Tanrısı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bunları duyunca bir bilgisayar oyuncusu olarak aklıma God of War geliyor. Cidden yahu zamanında nasıl oluşmuş bu hikayeler, bu mitler kim demiş yani? Yazı için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu