içinde

BayıldımBayıldım

Savant Sendromu Ve Otizm

savant sendromu ve otizm

Mucize Doktor dizisi ile en çok araştırılan konular arasına giren Savant Sendromu ve Otizm ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımda bulabilirsiniz. 

SAVANT SENDROMU NEDİR?

İlk olarak Dr. Langdon Down, Down Sendromunu ve Savant sendromunu tanımlamıştır. 1887 yılında zihinsel yeteneklerinde bozukluklar olduğu halde, olağan üstü belleğe sahip kişileri tanımlamak için iki farklı kelimenin birleşimini kullanmıştır. “İdiot savant”. Bu kelimelerden biri “idiot” – yani düşük zekalı kelimesi, diğeri ise Fransızca’da bilmek- bilge anlamındaki savoir kökünden türemiş bir kelime olan savant’ tır. Uygun olmayan çağrışımlar ve olumsuz vurgu nedeniyle ilk kelime olan idiot artık kullanılmamakta, bunun yerine bu rahatsızlığa Savant Sendromu denilmektedir. Otistik Savant’da bu sendrom için kullanılsa da her savant sendromlu kişi otizmli olmayabilir. Savant Sendromu olan bireylerin yaklaşık %50’si otizmli olduğu gibi diğer %50’si ise, gelişimsel yetersizlik yaşayan ya da merkezi sinir sistemi bozukluğuna sahip bireylerdir. Otizmli kişilerin %10’unda Savant sendromu görülür. Diğer gelişim yetersizliği olan kişilerin ise %1’inden azında Savant Sendromuna rastlanır.

SAVANT SENDROMUNU ANLAYABİLMEK İÇİN OTİZMİN NE OLDUĞUNUN ÇOK İYİ BİLİNMESİ GEREKİR.

OTİZM NEDİR?

Otizm bir nöro- gelişimsel bozukluktur. Otizm kendini başkalarıyla sosyal etkileşimde yetersizlik, sınırlı ilgi ve tekrarlayıcı davranışlarla gösterir. Bir ruhsal bozukluk ya da akıl hastalığı asla değildir. Otizmin nedenleri tam olarak bilinmemektedir ancak genetik temellere dayandığı düşünülmektedir. Bu varsayıma rağmen henüz genetik mekanizması da anlaşılamamıştır ve kesin bir tedavisi yoktur.  Kız çocuklarına oranlar erkek çocuklarda dört-beş kat fazla görülür. Yüksek işlevli otizm olarak isimlendirilen grupta zihinsel beceriler normal ya da normal üstüdür. Düşük işlevli otizm olarak isimlendirilen grupta ise zihinsel beceriler normalin altındadır. Otizmli kişilerin %30-40′ ında zihinsel işlevde gerilik gözlemlenir. Eğitim en etkili tedavi yöntemidir. Eğitimde amaç otizmin belirtilerini gidermek, yetersizlik gösterdikleri alanlarda olumlu davranışlar kazandırmaktır. Erken eğitim otizmli kişilerde çok önemlidir. Bu eğitimde davranış analizi temelli uygulamalar yapılır. Böylelikle otizmli bireyler en az destek ile hayatlarına devam edebilirler.

SAVANT SENDROMLU OTİZMLİLER

Savant sendromlu otizmliler, diğer otizmli bireyler tarafından sergilenmeyen oldukça sıra dışı becerileri olan kişilerdir. Savant becerilerinin çok farklı biçimleri bulunmaktadır. En yaygın görülen özellikler, matematik ve hesaplama becerileri, üstün bellek becerileri, sanatsal beceriler ve müzik becerileridir. Dil becerileri, sıra dışı duyusal ayırt etme, istatistik, bilgisayar gibi bir çok konuda müthiş bilgi birikimine sahip olma durumları daha nadiren görülür. Bunların yanında takvim hesaplama, çarpma, bölme, karekök hesaplama gibi konularda da zihinleri çok hızlı çalıştığı için oldukça başarılıdırlar. Genellikle bir konuda üstün yeteneğe sahip olurlar, nadiren bir kaç beceri birlikte görülebilir. Savant sendromunun doğum öncesinde tanılanması mümkün değildir. Savant sendromu doğuştan olabildiği gibi sonradan merkezi sinir sistemin hasarı sonucunda ya da bir hastalığın ardından edinilmiş bir sendrom da olabilir. Savant beceriler kişilerde farklı düzey ve etkilerde gerçekleşir. Savant sendromu olan her birey otizmli değildir, her otizmli birey de savant sendromuna sahip olmayabilir.

Savant sendromu ve otizm yazımdan sonra Down Sendromu ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Down Sendromu Nedir? Down Sendromu Hakkındaki Herşey.

Yorumlar

Cevap bırakın
  1. Boyle haberleri gündeme getirmeniz cok onemli emeginize saglık cunku günümüzde oyle yanlıs anlasılıyor ki bu durum oysa durum cok farklı ve siz bunu cok güzel ifade etmişsiniz.. Onlar gercekten özel degerli ve ailelere topluma cok iş düşüyor bilinçli olma adına

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

ata demirer

Ata Demirer Gazinosu Türkiye Turnesi

mucize doktor taner ölmez

Mucize Doktor Taner Ölmez Kimdir?