in

Satranç Tarihi ve Satrancın Dünyaya Yayılması

satranç tarihi

İlk yazımızda satranç tarihçesinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise satranç tarihi konusuna bir göz atarak satranç dünyaya nasıl yayıldı sorusuna bir cevap arıyoruz. 18. yüzyıldan itibaren satranç, Avrupa’nın güneyinden Fransa’ya doğru yayıldı. Önemli satranç ustalarından François-André Danican Philidor, piyonların satrançtaki önemini ortaya koymuştur. Öte yandan bu dönemde Paris ve Londra’da satrancın sıkça oynandığı yerlerin başında kahvehaneler gelirdi. Pata dair kurallar 19. Yüzyılın başlarında netleşmeye başladı. Öte yandan bu dönemde beyazın başlaması da genel bir kural olarak kabul edildi. Sonuç ise bugün bildiğimiz anlamda satranç oldu.

Satranç Tarihi ve Satranç Turnuvaları

Satranç, 19. yüzyıl boyunca geliştikçe ortaya satranç kulüpleri de çıktı. Bu satranç kulüpleri aralarında önemli maçlar da yaptı. Bu karşılaşmaların en bilineni 1824 yılında gerçekleşen Londra Satranç Kulübü ve Edinburgh Satranç Kulübü arasında gerçekleşen mücadeledir. Bilinen ilk satranç turnuvası ise o zamanların en bilinen satranç oyuncularından biri olan Howard Staunton tarafından 1851 yılında düzenlendi. Bu turnuvayı kazanan Alman asıllı Adolf Andersen idi.

Satranç Tarihi ve Bir Sporun Doğuşu

Prag doğumlu ünlü satranç oyuncusu Willhelm Steintz, satrançta kendi zayıflıklarını yok etmeniyi ve rakibin zaaflarını ortaya çıkarmayı anlatan ilk satranççı olarak bilinir. Steintz’in bilimsel yaklaşımı ve duruma göre hareket etmesi, satrançta devrim niteliğinde yeniliklere neden oldu. Steintz’den önce oyuncular, vezirlerini oyunun ilk safhalarında kullanmaya başlar ve hızlı bir saldırı geliştirirdi. Bu durum ya başarısız olurdu ya da başarılı olurdu. Üstelik oyuncuların savunma için de hiçbir planı yoktu.

Sovyetler Birliği ve Satranç

1948 yılından itibaren Satranç oyununda belirgin bir Sovyet üstünlüğü görülmeye başlanmıştır. 1948 yılında Dünya Satranç Şampiyonu olan Mikhail Bovitnik’in bu üstünlükte payı büyüktür. Öte yandan 1970’lerde ve 1980’lerde ise genel olarak Antony Karpov’un satranç konusunda üstünlüğü ile geçmiştir. 1985 yılına gelindiğinde Karpov’un şampiyon ünvanı, bir başka Sovyet satranççısı Garry Kasparov tarafından alınmıştır. Karpov, unvanını geri alabilmek için Kasparov ile 1990’a kadar her yıl unvan maçı yapmıştır fakat tüm bu maçları Kasparov kazanmıştır.

Satranç Oyunu Hakkında Önemli Bilgiler

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

corona virüs ile ilgili alınan önlemler

Corona Virüs İle İlgili Alınan Önlemler

corona virüs kaygısı

Corona Virüs Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkabiliriz?