Hayata DairTeknoloji

Bazılarına Çok Şaşıracağınız 10 İlginç Bilimsel Bilgi

Bilimin hayatımızda çok önemli bir yer kapladığına hiç şüphe yok. Tarih boyunca insanlığın gelişimine yol açan bilimsel gelişmeleri hepimiz biliyoruz. Kimisini anlamak zor iken kimisine açıklama getirebiliyoruz. Bizlerde siz okuyucularımız için derledik: Çok şaşıracağınız 10 İlginç bilimsel bilgi!

Bilim hızla ilerlemeye devam ediyor ve bizler bu gelişim süresince yeni bilgiler elde etmeye ve onları öğrenmeye anlamaya devam ediyoruz. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi bu bilgilerden bazıları o kadar ilginç ki, bir çok insan bu bilgileri kabullenmekte veya açıklamakta güçlük çekiyor. Peki siz okuyucularımız bu bilgilerden hangilerini biliyor? İşte sizler için derlediğimiz ve sizi şaşırtacak 10 ilginç bilimsel bilgi.

İlginç Bilimsel Bilgi

Hazırsanız Listemize Başlayalım. İşte 10 İlginç Bilimsel Bilgi:

1. İnsan vücudundaki bakteri sayısı, gezegenimiz olan Dünya’da yaşayan toplam insan sayısından fazladır.

İlginç Bilimsel Bilgi

2. Günlük hayatta sürekli kullandığımız, cebimizde bir yerlere muhakkak sıkışan vs. bozuk paraları kimin bulduğunu biliyor musunuz? Bu kişi Yerçekimi Kanunu’nu bulan Isaac Newton’dan başkası değil. 30 yıl İngiltere Kraliyet Darphanesi’nde yöneticilik yapmıştır ve 1696 yılında tüm paraların daire şeklinde basılmasını ve kenarlarında harfler ya da oyuntular bulunmasını emretmişti. 1968 yılında ise hükümet emri ile ülkedeki bütün madeni paralar toplanmış yerini Newton’un tasarladığı paralar almıştı.

İlginç Bilimsel Bilgi

3. Uzayda ağırlık kavramının aynı olmadığı bilinen bir gerçek ancak değişkenlik ne kadar? Ay üzerinde ağırlığınız, Dünya üzerindeki ağırlığınızın %16.5 oranında yani yaklaşık 6 da biri oranında.
İlginç Bilimsel Bilgi4. Soğuk bir şeyler içerken olsa bile en çok dondurma yerken yaşadığımız, ‘Dondurma baş ağrısı’ olarak da bilinen beyin donmasının bilimsel adı: “Sphenopalatine ganglioneuralgia-Sfenopalatin gangliyonuralji” olarak kaydedilmiştir. Sanırım ismi bulan kişi dilimizde ki anlamını bilse garip anlar yaşardı.

İlginç Bilimsel Bilgi

5. Yer fıstığı ezmesini yüksek basınçta elmasa dönüştürmek mümkün.

İlginç Bilimsel Bilgi

6. CERN’de bir bilgisayar programcısı olarak çalışan Tim Berners-Lee tarafından bulunan www (World Wide Web) üzerinde bulunan ilk görüntünün ne olduğunu kimse bilmiyor.

İlginç Bilimsel Bilgi

7. Araştırmalara göre bir balığın denizde dalabileceği en derin nokta 8,200 metredir. Bu zamana kadar en derine dalan balık ise deniz salyangozudur. Deniz salyangozu tam olarak 8,143 metre derine dalmış.

İlginç Bilimsel Bilgi

8. Yıldırımlar oldukça yüksek enerji taşırlar. Bir yıldırımın taşıdığı enerji ile 100.000 adet ekmek kızartılabilir.

İlginç Bilimsel Bilgi

9. Tüm organizmalar ve bazı virüslerin canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik talimatları taşıyan nükleik asite denir DNA (Deoksiribo Nükleik Asit). İnsan vücudunda bulunan DNA sarmallarının uzunluğu Güneş Sistemi’ni geçmekte. Söylenene göre, şayet insan vücudunda ki bütün hücrelerde bulunan DNA sarmallarını açıp uzatabilseydik, bu uzunluk Dünya’dan Pluto ve onun daha da ilerisine kadar 100 milyar mil uzunluğunda olurdu.

İlginç Bilimsel Bilgi

10. Kadın bilim insanları içinde büyük bir ekol olan Marie Curie, Nobel ödülü alan ilk kadın olmasının yanı sıra; iki farklı bilim alanında bu ödülü olan ilk ve tek kişidir.

İlginç Bilimsel Bilgi

Çevre Dostu Arabalar

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu