Gündem

Saros’ta Doğa Katliamı – Körfeze Dolgu İskele Yapılması Planlanıyor!

Gün geçmiyor ki yeni bir doğa katliamı haberiyle karşılaşmayalım. İnsanoğlunun doğa ile olan ilişkisi gün geçtikçe kötüleşiyor ve bu kısır döngüde ilerlemeye devam ediyor. Bilinçsiz ve sorumsuz davranışlar, doğa katline sebep veriyor. İnsanoğlunun yararına olduğu söylenen projeler, insanların geleceğini tehdit etmekten başka hiçbir işe yaramıyor. Bu seferki gündem konusu ise Saros Körfezi’ne yapılması planlanan dolgu iskele!

Gün geçmiyor ki yeni bir doğa katliamı haberiyle karşılaşmayalım. Bu seferki gündem konusu ise Saros Körfezi’ne yapılması planlanan dolgu iskele!

Doğa katliamı
Saros’ta Doğa Katliamı

Saros Körfezi doğa katliamı ile gündemde! Hem karada hem de denizde büyük bir tahribata yol açacak olan dolgu iskele, yüzer LNG depolama ve gazlaştırma iskelesinin yapımına 2019 senesinde başlanması planlanıyor. Diğer adıyla Saros FSRU iskelesi 270 metrekarelik bir alanının yok olmasına sebep olacak. BOTAŞ’a ait ana iletim hatlarının denize inşa edilecek dolgu iskeleye bağlanması ile hayata geçirilmesi düşünülen projenin çevreye büyük zararlar vermesi bekleniyor.

2019 yılında BOTAŞ tarafından yapımı üstlenilen dolgu iskelenin, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı olan Sazlıdere Köyü’nde inşa edilmesi planlanıyor. Doğa katliamına sebep olacak proje 523 dönümlük bir alana yayılacak.

Yapılacak olan dolgu iskeleye FSRU gemileri yanaşacak

Doğa katliamı
Saros’ta Doğa Katliamı

Yapılacak olan dolgu iskeleye FSRU gemileri yanaşacak ve doğal gaz ana iletim hattına gaz taşınacak. Bu işlemler geminin bulunduğu alandan sahil kesimine kadar iskele üstü boru hattıyla ve devamında ise ana iletim hattı aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Bu proje ile birlikte dolgu yapılacak kısımda yaklaşık 85 bin metreküp alan talan edilecek. 1, 2 ve 3. sınıf tarım alanlarının da bulunduğu alan aynı zamanda körfezde bulunan tüm doğal güzellikleri de mahvedecek. Gemi giriş çıkışlarında oluşacak olan sızıntılar ve atıkların ve inşa sırasında kullanılacak çeşitli kimyasalların bu doğa katliamında en büyük etken olacağı öngörülüyor. Kara kısmında ise kesilecek olan yeşil alan, çevrede bulunan hayvan popülasyonunu da olumsuz etkileyecek. Bununla birlikte balıkçılık ve turizmin de olumsuz etkileneceği aşikar…

Gemilerin atık ve sızıntıları nedeniyle balıkçılık ve turizm çok büyük zararlar görecek!

Doğa katliamı
Saros’ta Doğa Katliamı

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Ergene Platformu ve Trakya Platformu üyesi Avukat Bülent Kaçar ise şunları söylüyor;

“Dolgu limanın inşaatında kullanılacak olan dolgular mutlaka kimyasalla yapılmak zorunda. 2019 yılında projenin başlamasıyla birlikte bölgede büyük bir ağaç kesimi olacak ve tarım alanları büyük zarar görecek.

Kaçar sözlerine şöyle devam ediyor: “Gemi sektörüne veya enerji sektörüne ait başka alanlar, rafineri ve gemi sökümü dahil birçok faaliyetinin taşınmasının önü açılacak. Bu büyüklükteki gemilerin kapalı körfezdeki faaliyeti sırasında oluşacak büyük atık, sızıntı nedeniyle balıkçılık ve turizm çok büyük zarar görecek”

“Türkiye’de En İyi Dalış Yerleri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın

Proje şu anda “Çevresel Etki Değerlendirmesi” sürecinde

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne iletilen 17 adet itiraz dilekçesi ile projeye destek veren çevre gönüllüleri, sosyal medyada #savesaros ve #sarosukoru etiketleriyle kampanya başlattı. Aynı zamanda ÇED sürecinde olan projenin bir an önce iptal edilmesi ümit ediliyor.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu