Gündem

Sapporo Kar Festivali

Sapporo Kar Festivali her yıl Japonya’da düzenlenen ve dünyadaki en büyük kış festivallerinden biri olan dev bir organizasyondur. Epeydir dünyanın en ilginç festivallerini anlatmadığımı fark ettim ve araştırmalarım sonucunda bu organizasyona denk geldim. Bakalım neyin nesiymiş bu festival…

Sapporo Kar Festivali

Yukarıda bahsettiğim gibi Japonya’da düzenleniyor. Hokaido adasında bulunan Sapporo şehri, bu festival vasıtasıyla başkent Tokyo kadar meşhur olmaya başlamış son zamanlarda. Bu arada ufak bir not düşeyim buraya, Hokaido adası ayriyeten doğal güzellikleriyle de meşhurmuş Japonyo’da ve zaten her yıl büyük bir turist kitlesi tarafından ziyaret ediliyormuş.

Sapporo Kış Festivali Nasıl Düzenleniyor?

Diye soracak olursanı hemen cevaplayayım. Şubat ayında düzenlenen bu dev etkinliğin ana teması kardan yapılan dev heykeller. Dev diyorum çünkü heykellerin boyu 15 metreyi bile geçebiliyormuş. Tabi bu heykeller festival sonrasında yıkılıyormuş güvenlik gerekçesiyle. Ha ayrıca şöyle bir bilgi de gördüm araştırma yaparken, bu heykelleri yapan kişilerin hepsi gönüllü heykeltıraşlarmış.

Festivalin Dünü-Bugünü

Tabi her festival yazımda olduğu gibi bu festivalin de ufaktan tarihçesini anlatayım. Gelmeyin üstüme tarihçiyim ben meslek aşkı işte. Neyse… Festivalin ortaya çıkış noktası 1950 senesiymiş. Bu dönemde üniversite öğrencileri Odori Parkı’nda altı adet heykel inşa etmişler öylesine. O gün bugündür festival de değişerek düzenlenir olmuş. Tabi yine ana temada heykeller var. Katılım arttıkça heykel sayısı da şekli de artmış haliyle. Özellikle 1972 yılında düzenlenen kış olimpiyatları ile dünyaya adını duyurmayı da başarmış.

sapporo kar festivali

Soğuğu Hissedin

Buna mecbursunuz. Festivale katılan ziyaretçiler soğuğu iliklerine kadar hissediyormuş. Dondurmalar hatta buzlu su bile ikram ediliyormuş. Ama korkmayın, aşırıya kaçmaması için de tüm önlemleri alıyorlarmış. Festivalin düzenlendiği Odori Parkı içerisinde kurulan standlarda Sapporo birasının yanı sıra sıcak içecekler ve sıcak yemekler de satılıyormuş. Konser sahnesi bile cam fanusla kaplıymış ve sanatçıları soğuktan korumak için fanus ısıtılabiliyormuş. Konser etkinliğinin yanında dans gösterileri, led ışık şovları ve havai fişek gösterileri de festivalin vazgeçilmezleri arasında.

Bu Sene Online Olarak Yapıldı

Bildiğiniz hatta bilmekten bıkıp unutmaya çalıştığınız gibi bu sene pandemi festivalleri de vurdu. Dünyaca ünlü festivallerin neredeyse tamamı iptal edildi. Sapporo Kar Festivali ise tamamen iptal edilmemiş ama online olarak düzenlenmiş ve tüm dünyadan katılım olabileceği söylenmiş. Yine heykeller yapılmış, konser etkinliği yapılmış sadece ziyaretçiler online olarak katılmış. Her ne kadar bu durum festival ruhunu olumsuz etkilemişse de fotoğraf yarışması gibi değişik etkinliklerle yine katılımcıların olaya dahil edilmesi sağlanmış.

sapporo kar festivali

Sapporo Kar Festivali İçin Son Not

Efendim kış ve kar aşığı olan bir insan olmam dolayısıyla bu festivali yazdım. Daha önce de yine dünyaca ünlü bir kış festivali olan Harbin Buz ve Kar Festivali: Bembeyaz Bir Masalını yazdım buradan bakabilirsiniz. Umarım bir gün biz de bu etkinliklere katılma imkanı bulabiliriz. Bir yazıyı daha bitirdik yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu