Seyahat

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Peygamberler şehri olarak da anılan Güneydoğu Anadolu’nun mutlaka gidip görülmesi gereken şehirlerinden biri. Şanlıurfa gezilecek yerler yazımız sizlerle… Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Peygamberler şehri olarak da anılan Güneydoğu Anadolu’nun mutlaka gidip görülmesi gereken şehirlerinden biri. Şanlıurfa gezilecek yerler yazımız sizlerle…

Balıklı Göl

Şanlıurfa Gezilecek Yerler’de en çok bilinen yerlerden birisidir Balıklı Göl. 150 metrekare alana sahiptir,rivayete göre Hz.İbrahim ateşe atıldıktan sonra, Nemrut’un kızı zeliha’da kendini ateşe atar, Zeliha’nın düştüğü yerde göle dönüşür. Balıklı Göl’ün İçinde efsaneye konu olan sazan türü balıklar vardır.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Harran Evleri

Harran Evleri adından’da anlaşılacağı üzere Harran Ovasında’dır. M.Ö 6000’li yıllara kadar uzanan kubbeli evleri ile meşhurdur. Harran Evleri’nin özelliği ise kerpiç ve tuğladan yapıldığı için yazın serin kışın sıcak olması. Dünya’da eşi benzeri olmayan kubbeli evleri Harran Ovasında görebilirsiniz.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Kızlar Sarayı

Kızlar Sarayı Urfanın Viranşehir ilçesi binekli köyüne 2 km uzaklıkta bulunan Kızlar Sarayı değeri bilinmediği için halk tarafından depo olarak kullanılıyor. Asıl ismi Kasnil Benat olan Kızlar Sarayın’da on dan fazla süryanice yazıt bulunmakta.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Harran Ovası

Şanlıurfa Gezilecek Yerler’de sıra Harran Ovası’na geldi, burada’ da bizi bir hikaye bekliyor. H.z Adem ile Havva’nın cennetten kovulduktan sonra yeryüzünde ilk ayak bastıkları yer olduğu biliniyor. Şanlıurfa’ya 45 km uzaklıktaki Harran Ovası toprağı en verimli ovalardan biri.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Fırat Nehri

Şanlıurfa Gezilecek Yerler’de Fırat Nehri’ni yazmazsak olmazdı. Türkiyenin önemli nehirlerinden biri olan Fırat Nehri sulama ve elektrik alanında ülke ekonomisine katkısı büyüktür. Bir dönem sinema sektörününde dikkatini çeken Fırat Nehri birçok filme de konu olmuştur. 2800 km uzunluğuna sahip olan nehir Türkiye, Suriye ve Irak’tan geçmektedir.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Halfeti Antik Kenti

Şanlıurfa il sınırları içinde bulunan Halfeti Antik Kenti merkeze 120 km uzaklıktadır. Ülkemizde Siyah gül’ün yetiştiği tek yerdir. Araplar’ın Kalatül Rum olarak adlandırdığı şehir Bizanslılar döneminde Halfeti adını almıştır. Birecik Barajının açılması ile büyük bir kısmı sular altında kalan şehiri görmeden gelmek olmaz.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Urfa Kalesi

Dambak tepesinde bulunan Şanlıurfa Kalesi M.Ö 2000’li yıllarında yapıldığı tahmin ediliyor. İç Kale ve Dış Kale olmak üzere iki bölümden oluşan kalenin Dış kale 4 kapılıdır, iç kale tek kapılıdır ve 25 burçtan oluşmaktadır. Kalenin arkasında bulunan mahalleye kırk mağara ismi verilmiştir. Bunun sebebi her evin bir mağarası olmasından’dır. Kalenin içinden açılan gizli tünelle Aynzeliha Gölü’ne çıkılmaktadır.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Datça Gezilecek Yerler

Datça Gezilecek Yerler binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Tüm yarım adaya yayılmış doğa harikası güzellikleri ile mis gibi kekik kokusu, taş evlerin begonvillerle süslendiği sokaklar, dünyaca ünlü bir koy ve muhteşem bir doğa Datça.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu